Jak dowiedzieć się o zawartości tłuszczu w mleku matki

Bardzo często matki, które karmią swoje dziecko piersią, są pewne, że ich mleko nie mają wysokiej zawartości tłuszczu. I z tego powodu ich dziecko nie jest całkiem najedzone. Istnieją też ,,osoby życzliwe’’, które jakiekolwiek podejrzenie w zachowaniu dziecka tłumaczą tym samym powodem. Jednak pediatrzy odrzucają tę opinię. Jeśli dziecko dobrze ssie pierś i regularnie przybiera na wadze – przyczyn dla martwienia nie ma. Matki karmiące powinny zrozumieć, że kolor, smak i wygląd wcale nie jest wskaźnikiem tłuszczu i jakości mleka z piersi. Jak ustalić zawartość tłuszczu mleka z piersi w warunkach domowych? W tym może pomóc nasza instrukcja.

Będziesz potrzebować:
1

Jak dowiedzieć się o zawartości tłuszczu w mleku matki

 1. Weź przygotowaną pojemność i wymierz odległość od jej dna równą dziesięciu milimetrom. Tę miejsce zaznacz mazakiem.

Jak dowiedzieć się o zawartości tłuszczu w mleku matki

 1. Odciągnij mleko do przygotowanej pojemności. Ważne, żeby procedurę robić od razu po odciąganiu.

Należy wziąć pod uwagę, że mleko matki można rozdzielić na dwa rodzaje ,,mleko przejściowe’’ (pojawia się na początku karmienia) i ,,mleko dojrzałe’’ (pojawia się na końcu karmienia).

Zawartość tłuszczu w ,,mleku przejściowym’’ znacznie niższa niż w mleku dojrzałym’’.

O tym nie można zapominać pod czas karmienia matkom, które karmią swoje dziecko dwoma piersiami na zmianę. Zmierzyć zawartość tłuszczu trzeba w ,,mleku dojrzałym’’. W taki sposób będziesz miała przedstawienie o zawartości tłuszczu w swoim mleku i będziesz móc ulepszyć laktację.

 1. Pojemność z odciągniętym mlekiem macierzyńskim trzeba zostawić w
  pozycji pionowej na sześć – siedem godzin, przy temperaturze pokojowej.
  Ale przykrywać mleko nie warto. Postaraj się zostawić mleko w takim
  miejscu, gdzie będzie stać bez ruchu(t.z. żeby go nie wstrząsać).
 2. Jak dowiedzieć się o zawartości tłuszczu w mleku macierzyńskim? Linijką
  mierzymy utworzony na górze wierzch ze śmietanki. Długość jednego
  milimetra na linijce, odpowiada jednemu procentowi tłuszczu mleka matki.

Jednak trzeba uwzględniać, że zawartość tłuszczu w mleku zależy od jego ilości w piersi. Czym rzadziej karmisz dziecko, tym więcej mleka w piersi. Odpowiednie niższa zawartość tłuszczu.

Jeśli karmisz dziecko często, ilość mleka w piersi staje mniejsza. I zwiększa się jego zawartość tłuszczu.

Poziom średniej zawartości tłuszczu mleka macierzyńskiego zgodnie Światowej organizacji ochrony zdrowia, waha się w zakresie czterech procentów.

2

Na co warto zwrócić uwagę

Jak pokazują badania specjalistów, poziom tłuszczu mleka matki karmiącej, nie zależy od tego, jak matka się odżywia. Rekomendacje lekarzy sprowadzają się do porad nie używać żywności o niskiej zawartości tłuszczu. Ale też nie warto przeciążać ją dodatkowymi tłuszczami. Jeśli potrzebujesz zwiększyć stężenie hemoglobiny we krwi, zrób specjalną dietę, ale przed tym skonsultuj się z lekarzem.

Na co warto zwrócić uwagę.

Jeżeli ciebie męczą wątpliwości z powodu niewystarczającego przyrostu masy ciała twego dziecka, postaraj się organizować właściwe karmienie piersią. I nie zapomnij, że twoje mleko macierzyńskie utworzone wyłącznie dla twego dziecka. I prawdopodobieństwo, że w czymkolwiek ono nie pasuje dla twego dziecka – bardzo małe. Odrzuć niepokój, ogarnij się, przydziel sobie uwagę: zrób manicure w warunkach domowych, masaż, odpocznij od sprzątania i prania. Noś dziecko na rękach częściej. Może wszystkie twoje trwogi całkowicie bezużyteczne.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.