Jak grać w domino: zasady, porady i tajemnicy

Nie wiesz czym interesującym i angażującym zająć przyjaciół? Domino – świetna zabawa dla ekipy. Wymyślili domino jeszcze w 1120 r. do n. e. w Chinach. A do Europy przywiózł go Marko Polo. Popularności ta gra planszowa otrzymała na początku XVIII wieku. Jeśli za setki lat gra nie straciła popularności, to znaczy, że jest interesująca.

Nie znasz zasad? Czytaj niżej, dzisiaj otwieramy ci wszystkie tajemnicy gry w domino.

Będziesz potrzebować:
1

Z czego zacząć

Pierwsze co należy zrobić – to przewrócić wszystkie kostki przodem i przemieszać.

Każdy gracz musi wziąć sobie pięć albo siedem kostek. Jeśli grasz w domino we dwoje, należy brać 7 żetonów. Jeśli w domino gra para na parę – 5 żetonów.

Kostki, które się zostały – jest to ‘’bazar’’, one się nie otwierają i leżą oddzielnie od graczów.

Są różnorodne zestawy z różną ilością kostek. Najbardziej znane: standardowy i Chiński. W pierwszym zestawie domino 28 kostek. W Chińskim – 32 kostki.

Zaczynać grę musi ten, kto wyciągnął dublet z największą ilością kropek z dwóch stron.

Jeśli żeton nie wyciągnął nikt, grę zaczyna ten, kto wziął starszy kamień z różną ilością kropek , to znaczy 6-5 albo 6-4.Z czego zacząć

2

Taktyka gry domino

Kiedy gracz położył pierwszą kostkę – gra się zaczęła.

Krok przekazuje się następnemu graczu za strzałką zegarkową. Musi położyć on około żetonu partnera swój kamyczek. Ale zrobić to można tylko wtedy, gdy u niego jest kostka z taką samą ilością kropek.

Na przykład, jeśli pierwszy gracz położył kostkę z ilością kropek 5-5, to drugi gracz może położyć kamyczek, na którym chociaż by z jednej strony jest 5 kropek. On ‘’dołącza’’ go na poprzedniego żetonu tą stroną, która za ilością kropek odpowiada poprzedniej kostce.

Jeden krok pozwala położy tylko jedną kostkę, za wykluczenia tego wypadku, jeśli u gracza są dwa dublety. Może on położyć ich od razu z obu stron linij za jeden krok.

‘’Dołączać’’ się można z obu stron, przestrzegając zasady ‘’jednakowych cyfr’’.

3

Zasady ‘’bazaru’’

Jeśli u kogokolwiek z graczy nie zostaje się kamyków, idzie za nimi na ‘’bazar’’.

To znaczy, że gracz bierze kamyki, które zostały się po rozdaniu kostek. Kostki biorą się do tej pory, aż gracz nie znajdzie tej, której potrzebuje. Ale wszystkie brane wcześniej kostki zostają się u niego.

4

Jak ustalić zwycięzcę

Gra skończy się wtedy gdy, u jednego z graczy nie skończą się kostki, albo nie pojawi się ‘’ryba’’.

‘’Ryba’’ w domino – jest to sytuacja w grze, gdy robić kroki nie możliwie, to znaczy żadna kostka nie pasuje.

Wygra w klasyczne domino ten, kto pierwszy położy swoją ostatnią kostkę.

Ale istnieją różne rodzaje gry w domino.

Jeśli gra się domino w ‘’kozła’’, wtedy graczy, u których zostały się kostki w końcu gry rachują swoje punkty. Rachunek zaczyna się od 13, a ‘’kozłem’’ w domino nazywają tego, kto nazbierał 101 punkt.

5

Domino dziecięce z obrazkami

Zasady gry w dziecięce domino z obrazkami identyczne zasadom dorosłego domino. Kostki odróżniają się między sobą jedynie kolorowaniem.

Zamiast kropek, na dziecięcych kostkach przedstawione różnorodne obrazki: zwierzęta, przedmioty, cyfry, litery.

Dziecko musi znaleźć między swoich kostek ten rysunek, który przedstawiony na ostatniej kostce położony poprzednim graczem, i ‘’dołączyć’’ swoją kostkę.

Domino dziecięce z obrazkami bardzo rozwija uwagę dziecka, myślenie. W formularze gry dziecko może nauczyć się cyfr i literek.
Wnioski

Wnioski

Teraz, kiedy dowiedziałeś się o wszystkich tajemnicach gry domino, możesz zapraszać przyjaciół do siebie do domu i praktykować się w swoich umiejętnościach. A jeszcze, – jest to świetny pomysł dla wieczoru rodzinnego.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 2

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.