Jak hodować papug w warunkach domowych

Do tych, kto chce kupić kilka papug, wcześniej czy później przychodzi myśl, żeby zacząć ich hodować.

Niby eksperci mówią, że w tej sprawie nie ma nic trudnego. Ale praktyka pokazuje, że przed tym, jak hodować papużek, należy dokładnie rozpatrzyć wszystkie etapy tej imprezy.

W tym artykule będą otwarte wszystkie niuanse i podstawowe momenty rozmnażania papug w warunkach domowych.

1

Wybieramy parę

W przypadku papużek wszystko bardzo poważnie, tak jak u łabędzi.

Związek z tym, kogo proponuje gospodarz, może się nie ułożyć.

Dlatego, nie musisz wiedzieć o tym, że papugi dla hodowli muszą być miłe do siebie. I dobrze by było u sprawdzonego sprzedawcy. Ponieważ przebywania ptaków w jednej klatce, oznacza bliskość krewną. Co negatywnie wskaże się na zdrowiu przyszłych potomków. Dlatego dokładnie dowiedź się od sprzedawcy całe pochodzenie ptaków. A przedstawić tą informacje potrafi jedynie sprawdzony i uczciwy realizator ptaków. Człowiek, który ma cel jak najszybciej pozbyć się ptaków, może sprzedać postaci jednakowej płci. I w tym przypadku wszystkie nadziei na hodowle papug znikną.Wybieramy parę

2

Zwracamy uwagę na wiek ptaków

Uważa się, że hodowla papużek możliwa na siódmym albo nawet piątym miesiącu życia.

Eksperci w tej dziedzinie stwierdzają, że wcześnie parowanie – grozi dla przyszłych piskląt, również i dla młodej samicy.

Procesy dojrzewania w jej organizmie jeszcze nie były skończone, nie zostały sformowane poprawnie organy. Wszystkie siły organizmu skierowane właśnie na te procesy. I na inkubacje jajek zasobów ptaka może po prostu nie wystarczyć.

W taki sposób, właścicielom ptaków lepiej zaczekać z parowaniem papużek, aż póki nie będzie im półtora roku. A dla pojawienia się na świat całkiem sformowanych i zdrowych potomków lepiej poczekać do dwóch lat. Na ten czas wypada i maksymalna płodność. To w tym przypadku, jeśli właściciel zainteresowany w przyszłej realizacji piskląt.

3

Śledźmy za stanem zdrowia przyszłych rodziców

Oczywiście, że parować można tylko zdrowego samca i samice. Jak ustalić stan zdrowia papużek? Zwróć uwagę na zachowanie. Papugi u których nie ma problemów ze zdrowiem, skaczą w klatce, niszczą zawartość w karmnikach i aktywnie działają z otaczającymi ich przedmiotami. Mają błyszczące piórka, równy i gładki dziób, nie ma nagromadzenia śluzu na woskówce, skóra na łapkach różowa i się nie płatkuje.

Nie ryzykuj, parując papug, które znajdują się na stadium wylinki.

U nich tak, jak i u młodych ptaków, podstawowe zasoby organizmu idą na odnowienie piór. Jeśli utworzyć postaciom warunki dla składania jaj i inkubacji, wskaże się to negatywnie na potomstwie. A też uszkodzi zdrowie rodziców. Pisklęta mogą wyleźć słabe, z wewnętrznymi lub zewnętrznymi patologiami. Jako, jeden z wariantów: samica po prostu może nie skończyć inkubacje. I nowe pokolenie papużek zginie podczas inkubacji.

To też się stosuje ptaków ze złym apetytem albo nie spokojnym zachowaniem. Niedożywienie u ptaków może powołać niedobór witamin, minerałów, mikroelementów, które wpływają na formowanie skorupki jajka. Jeśli taka samica jednak już zrobiła kładkę, nie wyklucza się, że zarodkom nie wystarczy pożywnych substancji w środku jaja. Albo skorupa po prostu połamie się pod wagą ciała ptaka podczas inkubacji.

4

Wybieramy prawidłowy czas dla rozmnażania

Dla czegoś sezonowość najmniej biorą do uwagi ci, kto chce hodować papużek w warunkach domowych.

Czas na światło dzienne – najgłówniejszy faktor, zdolność działać na stan samicy która wysiaduje i potomstwo.

W przyrodzie papużka mieszka w ciepłych krajach, gdzie słońce znajduje się na niebie 15-16 godzin. Nie patrząc na cywilizacje, przyrodę nie okłamiesz. I w warunkach domowych para ‘’młodych’’ może się rozmnażać i wychowywać nowe pokolenie za warunków, co światło w klatce będzie w ciągu tego czasu. Odpowiednie, rozmieszczać domek dla kładki jaj logicznie na końcu wiosny. Kiedy światły dzień maksymalnie długi.

W przypadku, gdy nie ma cierpliwości, może utworzyć potrzebne warunki sztucznie, umieszczając klatkę pod lampką.

5

Tworzymy niezbędne warunki dla rozmnażania papug

W naturalnym środowisku rozmnażanie papug – proces stad, jeśli można tak powiedzieć. Gniazdowanie zaczyna się od razu u kilku parek jednocześnie. Dlatego w warunkach domowych ptaki będą chętniej przedłużać ród, jeśli w klatce będą znajdować się w klatce nie same. W tym przypadku domek ptaków należy mieć potrzebne rozmiary, żeby pomieścić 2-3 pary papug razem z domkami. Jeśli taki wariant jest nie możliwy, po prostu ustaw specjalny budynek, w którym samica będzie mogła składać jaja.

Można go zrobić samodzielnie z niedużego drewna. Wtedy miejsce gniazdowania będzie maksymalnie naturalnym. Z innej strony, należnym sposobem zdezynfekować takie pomieszczenie nie jest możliwym. Na pomóc przyjdą zoo-sklepy, w których proponują szeroki asortyment budynków dla gniazdowania papużek falistych. Ale z ich wyborem też się nie śpiesz.

Najpierw, budynek musi być zbudowany z naturalnego materiału. Drewno z ostrym zapachem, nasycone chemią nie pasuje. Tak samo, jak i plastikowe analogi ptasich domków. To ten przypadek, kie nie warto zaoszczędzać.

Otwór-wejście musi być dostatecznego rozmiaru: dla tego, żeby samiczka i samiec mogły bez problemów trafić do środka. Jeszcze około wejścia mocuje się drewniany patyczek, z którego samiec załazi di domu, żeby nakarmić samiczkę. A w wyniku, nawet samica czasami wychodzi na ‘’spacer’’ podczas wysiadywania.

Dno budynku dla wysiadywanie piskląt usłania się trocinami. Musi ich być wystarczająco dla tego, żeby samiczka mogła zrobić jamę i składać tam jaja (warstwa do 5 cm). Jeśli trociny położyć za mało, zarodki zmarzną. A jeśli będzie za dużo wiórków drewnianych samica może stracić składane jaja i usiąść na inne miejsce.

Wybierając trociny, dawaj pierwszeństwo drewnie brzozy.

A wiórki drewniane żywiczne wykorzystywać nie polecają. Mają one ostry zapach i mogą się nie spodobać samice. Poprzednio wiórki drewniane mieszają z łyżeczką podrobionych kwiatów stokrotki. Można ich kupić w aptece albo zebrać i wysuszyć samodzielnie.

6

Przestrzegamy dietę

W period gniazdowania i wysiadywania potomstwa samce należy używać maksymalnie korzystne jedzenie. Ponieważ dla utworzenia jaja organizm traci ogromne zasoby. Jeśli w nim będzie deficyt jakichkolwiek mikroelementów albo witamin, wpłynie to na rozwijanie embrionu.

Użycie ziarnowych mieszanek – podstawa. Należy ich wzbogacać minerałami: dodawać tartą kredę, sepię, dodatki mineralne (mają wygląd szarego proszku).

One zrobią skorupę jaja mocną, stałą do uszkodzeń podczas inkubacji, oraz składania. Podczas pierwszego wysiadywania u papug może się pojawić problem z wychodzenie jaja.

Codziennie w karmniku dla soczystego pokarmu musi znajdować się jajko i tarta marchewka. Ale bez przesady. Ptaki nie kontrolują ilość zużywanego pokarmu. A za dużo białka negatywnie wskaże się na ogólnym stanie papugi podczas rozmnażania. Zrobi to samice bardzie trwożną i agresywna. Żeby nie ryzykować zdrowiem egzotycznego ptaka i jej męża, nie praktykuj codziennego użycia pokarmu białkowego. Optymalnie – dodawaj go raz w kilku dni.
Nie zaszkodzi przypomnieć, że głównym produktem na ptasim ‘’stole’’ w czasie parowania papużek falistych jest ziarno. Oczywiście i w zwykłym czasie o nim nie warto zapominać. Ale podczas parowanie jest konieczne.

Dla rozmnażania papużek falistych ważna obecność sezonowych owoców i warzyw. Ich podrabiają i mieszają z podstawowym pokarmem. Ponieważ przed składaniem jajek samice stają ostrożne i mogą odmawiać się używać nieznane jedzenie.

7

Początek procesu

Jeśli wszystkie warunki techniczne zostały dotrzymane, a w parze papug panuje harmonia – rozmnażanie będzie. Pierwsza oznaka tego, że czas ‘’X’’ już blisko – częste wizyty samice w domek. Wcześniej czy później wejdzie tam i zatrzyma się na dłuższy czas. Zostawiać ten proces nie można.

U młodych papug rozmnażanie w warunkach domowych nierzadko mija skomplikowanie. Prawdopodobnie będzie potrzebna pomóc podczas wyjścia jajka. Jak kontrolować sytuacje?

Pokrywa domku musi łatwo się zdejmować. Ale nie wtrącaj się gwałtownie i bez pukania, poważnie mówiąc. Przed tym jak zdjąć górną część domku, lekko zapukaj po niej albo po ściankach domku. W taki sposób uprzedzasz ptaka o swojej obecności.

Po parowaniu papużek falistych i wyjścia kilku jajek (do 4) samiec nie odchodzi od samiczki. Kiedy zaczyna się period inkubacji, siedzi ‘’mężczyzna’’ na zewnątrz około domku, czas od czasu wchodzi do środka i karmi swoją partnerkę. A jeszcze głośno świergocze, żeby jej nie było smutno.Początek procesu

8

Period inkubacji

Może on ciągnąć się do 18 dni. Doświadczeni właścicieli ,,farm papug’’ oznaczają jaja, po kolei, jak się pojawiają. Żeby orientować się w terminach pojawienia się na świat pierwsze pisklątka. Zdarza się, że drugie jajko już zaczęło się wykluwać, a pierwsze leży się nie poruszając. Duże prawdopodobieństwo, że pisklątko w nim zginęło. A takie jajo ma być usunięte.

Wtrącenie w proces rozmnażania papużek falistych przeprowadza się, kiedy samica porzuciła domek. Wysiadywanie robi ją agresywną, bojaźliwą. Łatwo może rzucić się na rękę albo rzucić jaja – jako protest. Dlatego warto być ostrożnym i delikatnym.

Nawiasem mówiąc, samodzielnie samica może wysiedzieć nie więcej 6 jaj. Jeśli w gnieździe okazało się ich więcej, lepiej zabrać jaja, i położyć innej samice. W przypadku, gdy para jest jedna, inkubacją można zająć się samodzielnie. Dlaczego właśnie sześć? Dlatego, że właśnie taka ilość może być ukryta ciałem samicy. A to, co zostało za jego granicami, nie może w pełni się ‘’nagrzać’’.

Pierwszy tydzień ptak może nie schodzić z gniazda, karmić samice musi partner. Po tym periodzie zarodki dostatecznie rozwinięte. I samica może rzucić pudełko na jakiś czas. Szkody dla życia w jajku nie będzie. Tym momentem można się skorzystać, żeby sprawdzić składkę na przedmiot zapłodnienia. Dla tego jajo podnoszą do światła: zapłodnione mają w środku nie dużą plamkę, od której w strony uchodzą żyłki. Powierzchnia jaj ‘’żyjących’’ matowa i równomierna. A niezapłodnione często ukryte plamami i trochę błyszczą.

9

Pojawienie się piskląt

Pojawiają się za trzy tygodni po tym, jak było znoszone pierwsze jajo.

W pierwszy dzień one całkiem bez piórek, nie mają wzroku i piszczą. Za dobę moc pisku staje się większa, na ciele pojawiają się żółty meszek. Mniej-więcej gęsty on stanie za niedziele po pojawienia się pisklątka na świat.

Papużki faliste mają pióra szarego koloru. Całkiem jaskrawymi zrobią się one za 14 dni.

Rozmnażanie papużek minęło pozytywnie. I teraz wszystkie siły muszą być rzucone na opiekę za urodzonymi. Polega ona na regularnym oglądaniu i czyszczeniu gniazda. Na ten czas ‘’młodzież’’ przemieszczają w oddzielne pudełko, można kartonowe. Każde ciało ma być obserwowane na obecność brudu. Jeśli łapki brudne, pomyj ich w ciepłej wodzie. Trociny należy zmienić na świeżą. Operacja ma być wykonana szybko. W innym przypadku zacznie podejrzewać i nawet może zrezygnować z karmienia potomków.Pojawienie się piskląt

Wnioski

Wnioski

Oczywiście, organizacja parowania papużek falistych, opieka w period inkubacji i po pojawieniu się piskląt – sprawa nie łatwa. Ale ile szczęścia przynoszą ptaki swoim świergotem, kiedy w pierwszy raz będą wylatywać z klatki.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.