Jak i czym karmić papugę w warunkach domowych

Kupić ptaka w sklepie – nie ciężko. A poprawnie organizować odżywianie papużek w warunkach domowych – ciężka nauka. O tym, jaka ma być dieta zdrowego ptaka, opowiemy niżej.

1

Prawda w ziarnie

W swojej historycznej kolebce papużki jedzą, pokarm ziarnisty. Robią naloty na pola stadami, wyniszczając uprawy w znaczącej ilości. W warunkach mieszkania na stancji podobnego rodzaju dywersje są niemożliwe. I jest świętym zobowiązaniem właściciela papużek – regularnie dostawiać swoim ptakom pożywienie.

Gdzie go można kupić?

Biorąc do uwagi porady ornitologów, pokarm dla domowych ptaków należy wzrastać samodzielnie.

Wtedy będziesz pewny w nieobecności szkodliwych dodatków w pokarmie dla papug. Ale jest to idealny obraz. W rzeczywistości po ziarno idziemy samodzielnie do sklepu albo na rynek ptaków.

Jeśli preferujesz specjalne sklepy, uważnie przeczytaj tekst na opakowaniu. Na rynku można znaleźć dużo pokarmu od zagranicznych producentów. Ale w takim przypadku bądź gotów zapłacić więcej. Jeśli wybierasz pokarm krajowy, to kupuj te które hermetycznie opakowane. Unikaj pokarmu dla papużek w opakowaniu papierowym. Ponieważ w takiej sytuacji nikt nie będzie ubezpieczony od obecności substancji toksycznych w ziarnie. Czasami opakowania nawet mogą być uszkodzone szczurami. A jeszcze papier przepuszcza zapachy. Odpowiednie pokarm może przesączyć się zapachem tego, co chroni się po sąsiedztwu w magazynie zoo-sklepu.

Inne właściciele, idą za tym, czym karmią swoich papug do sprzedawców ptaków. Lepiej nie ryzykować i zwrócić się do znajomej osoby. Uważnie popatrz na zawartość opakowania, możesz nawet poprosić rozwiązać jeden z nich. Żeby przekonać się w tym, że pokarm nie pachnie pleśnią. W sumie nie musi być w cale żadnego zapachu.

Na ptasim rynku możesz kupić czyste proso, a też mieszankę różnorodnych ziaren. Wśród których: sezam, owies, żółte albo czerwone proso.

Dodaj do diety zwykłe słoneczniki. Tylko nie smażone. Obróbka cieplna negatywnie może się wskazać na spożywczą cenność słoneczników. A jeszcze pożywienie papug podobnym sposobem może doprowadzić do zatrucia, a w ciężkich wypadkach – śmierci papużki.Prawda w ziarnie

2

Nie jedynie pokarmem

Pełna opieka i utrzymanie papużek nie ogranicza się regularnym napełnieniem pustych karmników. Do organizmu papużki muszą przybywać jeszcze i witaminy z różnorodnymi korzystnymi substancjami, których nie ma w zwykłym ziarnie.

Dla papug jest ważny zielony pokarm. W ciepłą porę roku można go nazbierać w najbliższym parku.

W zimie będzie to zrobić trudniej. Dlatego przygotuj się do chłodów wcześniej. Kup doniczek w jakim można posadzić trawę w czas zimowy. Nie zasypuj dużą ilość ziaren w glebę. I często nie polewaj. Jeśli będzie dużo zbędnej wilgoci, proso zgnije. Pojemnik z ziemią postaw w ciepłym miejscu z wystarczającą ilością światła. Za jakiś czas będzie mógł jeść trawę, która wyrosła. Można ją przymocować do klatki, a też puścić ptaka do ‘’ogrodu’’. Będzie mu bardziej ciekawie jeść trawę prosto z ogródku.

Oprócz wyrośniętego prosa do kategorii ,,zielony pokarm dla papużek’’ odnosi się sałatka, pokrzywa, dmuchawiec, liścia babki lancetowatej i szpinak.

A kropek, pietruszkę, seler, kolendrę, bazylię i kapustę dawać zakazano.

Przez wysoką koncentrację olejków eterycznych w liściach tych roślin karmienie papużek wszystkim wyżej przeliczonym doprowadzi do zatrucia.

Jedzą papugi świeży zielony pokarm, również i suszony. Jeśli wybierasz drugi wariant, polecamy podrabiać liści i zmieszać ich z pokarmem ziarnistym.Nie jedynie pokarmem

3

Białko zwierzęce

Nie patrząc na to, że odżywianie papużek ma w podstawie pokarm roślinny, białko w organizmie też jest niezbędne.

Dla tego, żeby ptak nie odczuł niedoboru w nim, periodycznie możesz karmić papużkę twarogiem z niskim procentem tłuszczu albo jajkiem gotowanym na twardo.

Nie polecamy karmić papugę tym, co masz na swoim stole.

Mogą to być jajka kury, a też przepiórki. Ich rozdrabniają i pomieszczają w oddzielny karmnik. Zmieszać suchy pokarm dla papużek i pokarm białkowy nie wolno. Dlatego, że białko szybko się psuje. Po tej samej przyczynie nie można na długo zostawiać w klatce. Papuga nie tyle lubi pojeść, jak po prosto rozrzuca kawałki twarogu i jajek w różne strony. Ale jakaś ilość produkcji jednak potrafi do organizmu.

Niektóre hodowce papug miksują twaróg z nie wielką ilością śmietany lub kefiru. Tego nie wolno robić.

Korzystnymi będą tylko nisko kaloryczna produkcja. A bakterie, które znajdują się w kefirze doprowadzają do gazów w przewodzie pokarmowym u ptaka. Białko zwierzęce

4

Sezonowe owoce i warzywa

Lubi papużka soczyste jedzenia. Dlatego nie zapominaj czas od czasu dawać ptaku owoce albo kawałki warzyw. Jeśli jest możliwość, nie ograniczaj się jabłkami albo gruszkami. Papużka musi też jeść ananas, pomarańcze, też można melon, banan albo winogrono. Niektórych interesuje pytanie, czy można papugom dawać truskawkę. Oczywiście można! Tak samo jak i poziomki, czerwoną porzeczkę i jagody głogu. Przymocuj gałązkę jagód za pomocy specjalnych zacisków do prętów klatki. Tak ptaku będzie ciekawiej jeść te pyszności. I nie strasz się, jeśli ptak będzie całkiem w czerwonym soku!

Nie zapomnij o warzywach. Papużki jedzą z zadowoleniem ogórek, pomidor, dynię, cukinię, kalafior. Dawać to możesz w świeżym wyglądzie, ale dokładnie wymyj wodą.

W zimie możesz dodać do diety ptaka kiwi, kokos, albo kawałek grejpfrutu. Częściej napełniaj karmnik tartą marchewką, rzepą albo burakiem.

Nie dodawaj w pokarm dla papużek ziemniaki i śliwę daktylową.
Sezonowe owoce i warzywa

5

Orzeszki i suszone owoce

Karmienie papug tymi produktami musi być ściśle dozowane. Ponieważ orzechy (grecki, nerkowiec, migdały) – rzecz kaloryczna i tłusta. Nawet człowieku nie można używać więcej niż 5-6 orzechów na dobę.

Weź połowę o połowy i podrób nożem, a potem zmieszaj z twarogiem albo tartymi owocami lub warzywami.

Suszone owoce też dodają do soczystego pokarmu podobnym sposobem. W taki sposób będziesz pewny, że chociaż dziesiąta część będzie strawiony ptasim organizmem.

6

Kaszy

One też są potrzebne dla papużek. Gotuj nie wielką ilość gryczanej, jęczmiennej, owsianki i ryżu. Za konsystencją ma ona być luźna, dlatego nie dodawaj dużo wody podczas gotowania.

Nie wsypuj do karmnika gorącą albo ciekłą kaszę.

To co zostało, można spokojnie wstawić do lodówki, dzieląc na niewielkie porcje. Żeby później rozmrażać, kiedy będzie to trzeba. Gotowane kaszy, jak i jakiekolwiek inne jedzenie dla papugi, oprócz pokarmu, nie może znajdować się w klatce dłużej 12 godzin. Szczególnie w ciepłą porę roku.Kaszy

7

Substancje mineralne

Pełne dbanie za papużkami niemożliwy bez dodatkowego jedzenia. W zwykłym jedzeniu nie jest ich tak dużo, żeby zabezpieczyć wszystkie zapotrzebowania ptasiego organizmu.

Jeśli papuga zacznie linieć albo przygotowywać się do gniazdowania, dawkę soli mineralnych trzeba zwiększyć.

Niezbędne witaminy dla papużek znajdują się w kawałkach kredy, sepii i skorupce jajka. Czas od czasu dodawaj do pokarmu mączkę kostną albo podrobioną tabletkę glukagonu wapniowego. Jeśli masz możliwość, kup węgiel drewniany. Ponieważ, zawiera on dużą ilość mikroelementów, wśród których potas, żelazo, siarka, bor. Niezbędne one dla mocnych kości, zdrowego pióra. A ich niedobór doprowadza do płatkowania dzioba, łuszczenia skóry na łapach.

8

Dodatki witaminowe

Przydadzą się one w jesienne i zimowe miesiące, kiedy znaleźć świeże owoce albo warzywa nie jest tak łatwo. Jeść papuga ich nie w wyglądzie naturalnym: tabletek nawet może się przestraszyć. Żeby medykamenty trafiły wewnątrz, podrób ich za pomocy noża, a potem dodaj do głównego pokarmu.

Jako dodatki witaminowe będzie pasować sok cytryny albo miód, jeszcze można dawać ocet jabłkowy. Jakikolwiek z wyżej przeliczonych produktów dodają do miski z piciem ptaku.

Oprócz pokarmu i owoce soczystych papugom można dawać gałązkę różnorodnych drzew.

Z zadowoleniem ich pogryzą. Tylko nie mocuj do klatki sosnowe albo choinkowe gałązki. Papuga się przestraszy ich wyglądu zewnętrznego oraz agresywnego zapachu.Dodatki witaminowe

Wnioski

Wnioski

Pamiętaj, że nie tylko karmienie i opieka za papużkami robi ptaka zdrowym i szczęśliwym. Nie zapominaj przydzielać mu wystarczająco uwagi, żeby w przyszłości papużka jedynie cię cieszył!Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

7 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.