Jak jakościowo oczyścić miedź w warunkach domowych

Miedź – jest to jeden z kolorowych metalów, który z dawnych czasów znany dla człowieka. Miedź szeroko zastosowuje się w gospodarstwie domowym, w budownictwie, jako aliaż z innym metalem. Nasi przodkowie wykorzystywali go wszędzie, a szczególnie, jako naczynie dla przygotowania jedzenia i serwisowania stołu.

Dzisiaj wyroby z miedzi zazwyczaj wykorzystują się jedynie dla ozdoby przedmiotów kuchennych albo wnętrza domów.

Jednak, ozdoby muszą cieszyć oko swoją czystością i błyskiem, a miedź niestety ma właściwość z czasem przygaszać i ciemnieć. Jest to związane z procesem oksydacji metalu na powietrzu. Dlatego, dla utrzymania stałej piękności i błysku przedmiotów z miedzi, czasami należy przeprowadzić czyszczenie. Ale nie jest wszystko tak po prostu, ponieważ niepoprawne czyszczenie może jedynie naszkodzić wyglądu estetycznemu wyrobu i nawet zepsuć go.

Żeby uniknąć tych błędów, ważnie wiedzieć, jak prawidłowo oczyścić miedź za pomocy środków podręcznych w warunkach domowych.

Będziesz potrzebować:
1

Ustalenie autentyczności wyrobu z miedzi

Przed początkiem czyszczenia przedmiotu z miedzi jakimkolwiek sposobem, według możliwości należy ustalić, czy składa się twój wyrób z twardo stopu. Może, to tylko jedna cienka warstwa miedzianej pokrywy i w procesie czyszczenia ryzykujesz go zepsuć.

Dla tego celu prościej wykorzystać magnez.Ustalenie autentyczności wyrobu z miedzi

Przyłóż go do wyrobu i popatrz, jeśli magnez przystanie, to na pewno jest to miedź, a drugi metal pokryty miedzią. Jeśli magnez nie przystanie to raczej ten wyrób ze stałego kolorowego metalu – miedzi.

2

Czyszczenie sodą

Dla czyszczenie tym sposobem będziesz potrzebować wodę, sodę i garnek, który odpowiada rozmiaru wyrobu.

Jeśli wyrób jest za duży i nie jest możliwie umieścić go całkiem, to trzeba będzie oczyszczać za kilka etapów. Oznacza to, że oczyszczenie trzeba będzie powtórzyć z wystającymi częściami.

 1. należy naleć wodę do garnku i dodać sodę, w takiej proporcji, że na 1 litr wody trzeba 1 łyżka sody;
 2. umieść wyrób w garnek z wodą;
 3. doprowadzić do gotowania i gotować w ciągu 30 minut. Bardzo ważnie śledzić za ilością wody, ponieważ z czasem jej ilość będzie się zmniejszać, dlatego czasami dodawaj wodę do początkowego poziomu;
 4. po zakończeniu wyjmij przedmiot i oczyść szczotką albo gąbką dla naczynia, ale nie metaliczną, żeby nie podrapać miedź;
 5. opłukaj wodą i wytrzyj ręcznikiem, po czym postaw w suche miejsce i daj możliwość przedmiotu wyschnąć, żeby przez wilgoć proces oksydacji nie powtórzył się znowu.Czyszczenie sodą
3

Czyszczenie za pomocy pasty z soli

Tą metodę najlepiej zastosowywać dla bardziej brudnych wyrobów, na przykład, jeśli na nich są plamy oksydacji.

W takim przypadku ważnie, żeby pasta nie dotykała kamieni szlachetnych. Dla jej przygotowania są niezbędne:

 • Sól 4 łyżki
 • Sok cytryny albo ocet 1 łyżka
 1. Przemieszaj w talerzyku niezbędne składniki. W przypadku braku cytryny, można go zamienić octem, ale sok o wiele skuteczniejszy;
 2. Należy nanieść mieszankę na powierzchnie przedmiotu z miedzi;
 3. Zaczekaj 20 sekund, tego wystarczy dla przeniknięcia mieszanki w powierzchniowy nalot;
 4. Zmocz gąbkę albo szczotkę sokiem cytryny/octem i posmaruj po paście powierzchnie wyrobu;
 5. Po smarowaniu umyj wyrób ciepłą wodą i wytrzyj suchym ręcznikiem.Czyszczenie za pomocy pasty z soli
4

Oczyszczenie pastą z mąki

Ten sposób jest trochę podobny na poprzedni, ale zamiast sody można wykorzystać mąkę. Dla przygotowania pasty są niezbędne:

 • Ocet 1 szklanka
 • Sól 1 łyżka
 • Mąka 2-5 łyżek
 1. Nalej ocet w niegłęboki talerzyk i dodaj sól, wszystko to dokładnie zmieszać;
 2. Po tym dodaj taką ilość mąki, żeby zawartość według konsystencji przypominała sos, ale nie bardzo gęsty;
 3. Nanieś pastę gąbką na wyrób i potrzyj go;
 4. Zostaw pastę na przedmiocie na 40 minut;
 5. Opłukaj ciepłą wodą i pozwól przedmiotu wyschnąć.Oczyszczenie pastą z mąki
Wnioski

Wnioski

Wiadomo, że metal ma właściwość starzenia, ale jeśli zatrzymać ten proces nie uda się, to odmłodzić miedziane przedmioty, nadając im początkowy błysk własnoręcznie, całkiem możliwie.

Warto przypomnieć, że metody i sposoby oczyszczenia wyrobów z miedzi zależą od koloru nalotu i poziomu zanieczyszczenia.

Dla każdego przedmiotu należy dobrać swój optymalny sposób oczyszczenia. Ale weź do uwagi, że nie ważnie jaką metodę wybrałeś, wszystkie substancje jeśli nie dotrzymywać się instrukcji i prawidłowej proporcji mogą okazać się dosyć agresywne, i naszkodzić twemu wyrobu. Dlatego, że ochronić siebie od nieprawidłowych działań, lepiej przetestować wybraną metodę na mało zauważalnej powierzchni.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.