Ortopedyczne wkładki i obuwie – niezmienny pomocnik, jeśli dzieci mają deformacje płasko-koślawej stopy. W tym artykule opowiemy rodzicom, jak poprawnie wybierać dobrej jakości obuwie i wkładki.
Zgodnie z statystyką, 98% dzieci są urodzone ze zdrowymi nóżkami, i tylko 40% – mają deformacje stóp.
Ważny moment
Mogą być różne powody deformacji płasko-koślawej stopy u dziecka.
- Nie prawidłowo dobrane obuwie;
- Osłabienie mięśni, które podtrzymują kształt stopy;
- Dziedziczność;
- Zmniejszenie aktywnego ruchu;
- Częste choroby u dziecka;
- Te powody doprowadzają do nie prawidłowego przydzielenia obciążenia na staw skokowy, staw kolanowy, biodrowy i stawy kręgosłupa;
Najpierw, co trzeba zrobić w takim problemie – wytworzyć ortopedyczną wkładkę.
Ortopedyczne wkładki
Jeżeli stopy nie radzą sobie z obciążeniem – wkładki jest optymalnym wariantem, który może pomóc w tej sytuacji.
Wkładki ortopedyczne dla dzieci wyrabiają za indywidualnym rozmiarem stopy dziecka. Mierzą nóżkę. Biorą ortopedyczną przygotowaną wkładkę. Specjalnym urządzeniem formują poprzeczny łuk. Patrząc na rozmiary indywidualne – wytwarzają wkładkę.
Jest to wkładki medyczne, dlatego powierzyć tę pracę należy jedynie specjalistom.
Wkładkę wytwarzają niezbędnego dla dziecka rozmiaru i kształtu. Pozwala ona równomiernie rozmieścić obciążenia wagi podczas ruchu na całą stopę.
Za jakiś czas noszenia takiej wkładki kształt nogi dziecka wraca się w normalny, pełny stan.
Jak prawidłowo dobrać obuwie
Zdrowemu rozwijaniu się nogi dziecka wspomaga prawidłowo dobrane obuwie.
- Obuwie dla dzieci dobiera się w oparciu o rozmiar indywidualny. Przed tym, jak kupować obuwie trzeba pomierzyć rozmiar stopy. Postaw dziecko na papier i okrąż nóżkę ołówkiem. Z tym szablonem trzeba pójść na zakupy. W specjalnych sklepach są specjalne stopomierzy, które ułatwiają ten proces.
- Obuwie ma być z całościowej podeszwy. Z jednej strony, podeszwa ma być w miarę twardą, z drugiej – dobrze się zginać, żeby proces chodzenia dziecka nie był trudny. Na podeszwie też mają być nierówności, które chronią dziecko od tego, że ono może poślizgnąć się i przewrócić.
- Tylna część ma być wysoka i twarda. Najlepiej, żeby był z osłonką. Poziom tylnej części ma być równomierny z poziomem kostek.
- Boczne powierzchnie i górna część muszą dobrze się zginać.
- Długość obuwia musi być na 1-1,5 dłuższa stopy dziecka. Taki rezerw ratuje od obrzęku podczas upału. W zimnej porze będzie tam się gromadzić ciepłe powietrze.
- Fiksować się na stopie obuwie może po różnemu. Za pomocy sznurowadła, rzep, zapinek.
Obuwie ortopedyczne
Jeśli patologii nie ma albo jest ona niewielka – dla takich sytuacji pasuje obuwie profilaktyczne z niewysoką twarda częścią tylną, rzepami oraz wydłużonym korektorem.
Jeżeli dziecko ma poważny problem, wtedy dobiera się obuwie z wysoką twardą częścią tylną, na 3-4 rzepach lub sznurowadłach, z twardą podeszwą. Takie obuwie wspomaga korekcie stopy dziecka.
We wszystkich innych sytuacjach rodzicom poleca się kupować zwykłe obuwie dla dzieci. Głównie, żeby było ono certyfikowane.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz