Jak leczyć deformacje koślawej stopy u dzieci za pomocy ortopedycznego obuwia i wkładek

Ortopedyczne wkładki i obuwie – niezmienny pomocnik, jeśli dzieci mają deformacje płasko-koślawej stopy. W tym artykule opowiemy rodzicom, jak poprawnie wybierać dobrej jakości obuwie i wkładki.
Zgodnie z statystyką, 98% dzieci są urodzone ze zdrowymi nóżkami, i tylko 40% – mają deformacje stóp.

1

Ważny moment

Mogą być różne powody deformacji płasko-koślawej stopy u dziecka.

 • Nie prawidłowo dobrane obuwie;
 • Osłabienie mięśni, które podtrzymują kształt stopy;
 • Dziedziczność;
 • Zmniejszenie aktywnego ruchu;
 • Częste choroby u dziecka;
 • Te powody doprowadzają do nie prawidłowego przydzielenia obciążenia na staw skokowy, staw kolanowy, biodrowy i stawy kręgosłupa;

Najpierw, co trzeba zrobić w takim problemie – wytworzyć ortopedyczną wkładkę.

2

Ortopedyczne wkładki

Jeżeli stopy nie radzą sobie z obciążeniem – wkładki jest optymalnym wariantem, który może pomóc w tej sytuacji.

Wkładka pozwala sformować wzdłużone i poprzeczne łuki stóp, a także zrobić korektę pozycje kości piętowej. W wyniku pozwala to zmniejszyć wpływ obciążenia i zwolnić wszystkie stawy.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci wyrabiają za indywidualnym rozmiarem stopy dziecka. Mierzą nóżkę. Biorą ortopedyczną przygotowaną wkładkę. Specjalnym urządzeniem formują poprzeczny łuk. Patrząc na rozmiary indywidualne – wytwarzają wkładkę.
Jest to wkładki medyczne, dlatego powierzyć tę pracę należy jedynie specjalistom.
Wkładkę wytwarzają niezbędnego dla dziecka rozmiaru i kształtu. Pozwala ona równomiernie rozmieścić obciążenia wagi podczas ruchu na całą stopę.

Za jakiś czas noszenia takiej wkładki kształt nogi dziecka wraca się w normalny, pełny stan.

3

Jak prawidłowo dobrać obuwie

Zdrowemu rozwijaniu się nogi dziecka wspomaga prawidłowo dobrane obuwie.

 • Obuwie dla dzieci dobiera się w oparciu o rozmiar indywidualny. Przed tym, jak kupować obuwie trzeba pomierzyć rozmiar stopy. Postaw dziecko na papier i okrąż nóżkę ołówkiem. Z tym szablonem trzeba pójść na zakupy. W specjalnych sklepach są specjalne stopomierzy, które ułatwiają ten proces.
 • Obuwie ma być z całościowej podeszwy. Z jednej strony, podeszwa ma być w miarę twardą, z drugiej – dobrze się zginać, żeby proces chodzenia dziecka nie był trudny. Na podeszwie też mają być nierówności, które chronią dziecko od tego, że ono może poślizgnąć się i przewrócić.
 • Tylna część ma być wysoka i twarda. Najlepiej, żeby był z osłonką. Poziom tylnej części ma być równomierny z poziomem kostek.
 • Boczne powierzchnie i górna część muszą dobrze się zginać.
 • Długość obuwia musi być na 1-1,5 dłuższa stopy dziecka. Taki rezerw ratuje od obrzęku podczas upału. W zimnej porze będzie tam się gromadzić ciepłe powietrze.
 • Fiksować się na stopie obuwie może po różnemu. Za pomocy sznurowadła, rzep, zapinek.
4

Obuwie ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne wytwarzają na zamówienie indywidualnie według problemu dziecka. Kupować je należy jedynie ze wskazówek lekarza ortopedy. Takie obuwie poleca się jedynie dzieciom, które mają realne problemy z stawem skokowym i rozwijaniem stopy. Ale dlatego koniecznie należy ustalić, jest patologia, czy nie ma.

Jeśli patologii nie ma albo jest ona niewielka – dla takich sytuacji pasuje obuwie profilaktyczne z niewysoką twarda częścią tylną, rzepami oraz wydłużonym korektorem.
Jeżeli dziecko ma poważny problem, wtedy dobiera się obuwie z wysoką twardą częścią tylną, na 3-4 rzepach lub sznurowadłach, z twardą podeszwą. Takie obuwie wspomaga korekcie stopy dziecka.

We wszystkich innych sytuacjach rodzicom poleca się kupować zwykłe obuwie dla dzieci. Głównie, żeby było ono certyfikowane.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.