Szedł, przewrócił się – gips. 85% wszystkich traum odbywają się właśnie na więzadła stawu skokowego, ponieważ jest to miejsca najbardziej delikatne, które bierze na siebie podstawowe obciążenie ciała. W czas zimowy przez złe warunki pogodowe to staje szczególnie zauważalnym. Przejście lodowatej drogi nie dla wszystkich kończy się sukcesem. Dlatego warto przedtem wiedzieć, czym może skończyć się rozerwania więzadła stopy, żeby zabezpieczyć siebie i swoich bliskich od ciężkich konsekwencji nieprawidłowego leczenia.
Często na to cierpią sportowce, ponieważ codzienie ćwiczą. Towarzyszy pojawieniu się rozciągnięciu więzadła stopy i noszenie niewygodnego obuwia (wysoki obcas), patologiczna konfiguracja dolnych kończyn, otyłość wysokiego stopnia i noszenie ciężarów.
Jak rozpoznać rozciągnięcie więzadeł
Ważnie odróżniać symptomy rozciągnięcia stawu skokowego od innych rodzajów traum, ponieważ od tego zależy nie tylko dobór metody leczenia, ale trwałość zagojenia.
Jeśli na prawdę masz rozciągnięcie więzadeł, symptomy będą następujące:
- ostry bolący syndrom w obszarze traumy z powiększeniem bólu podczas poruszania;
- pojawienie się podskórnego krwiaku w ciągu pierwszych trzech dni;
- przekrwienie (przepływ krwi do strefy rany, zaczerwienienie);
- obrzęk;
- podwyższenie temperatury charakteru miejscowego przez procez zapaleniowy w strefie uszkodzenia.
Pierwsza pomóc
Jeśli odbyło się rozerwanie w stawie skokowym, a ty nie wiesz co robić, pomogą ci proste zasady natychmiastowej pomocy:
- w pierwszą kolej zwolnij nogę od obuwia, rajstop czy skarpetek (od wszystkiego, co ściska i zapobiega obejrzeniu obszaru uszkodzonego);
- ustaw nogę w wygodną pozycje, postaw ją na nieduże podwyższenie (wykorzystaj jakiekolwiek rzeczy dla kształtowania rolka pod nogę);
- jeśli masz możliwość zablokuj staw bandażem elastycznym, ale nakładać warto nie mocno żeby uniknąć naruszenia przepływu krwi;
- żeby zmniejszyć ból i zmniejszyć obrzęk zrób chłodny kompres (zmocz ręcznik w zimnej wodzie i połóż na traumę).
Pamiętaj, że chłodem pozwala się leczyć tylko w pierwszy dzień traumy, dalej wykorzystuj tylko środki nagrzewające.
Co pomaga szybkiemu zagojeniu więzadła
Nie wiedząc, jak leczyć więzadła, można mocno zaszkodzić proces zagojenia. Podczas średniego i ciężkiego stopnia uszkodzenia stawu stopę należy ograniczyć w poruszaniu. Dla bardziej szybkiego wyzdrowienia możesz wykorzystać takie rodzaje blokady:
- Skokową klamrę wykorzystują dla całkowitego unieruchomienia stopy. Ona ciasno przylega, i świetnie zamienia bandaż gipsowy, lekko jest zastosowany w warunkach domowych. Dopasowują klamrę w porządku indywidualnym odpowiednie rozmiaru kończyny.
- Opatrunek w wyglądzie „ósemki” przypomina skarpetkę i jest wygodny podczas noszenia.
- Bandaż elastyczny pomoże uniknąć mocnego obrzęku, zabezpiecza świetną blokadę i efekt nagrzewający podczas nanoszenia balsamów leczniczych.
Sposoby leczenia stawu skokowego w warunkach domowych
Po tym, jak osiągnąłeś znieruchomienia stawu i przyłożyłeś chłód, należy zdjąć syndrom zastrzykiem znieczulającym albo wypić pigułkę.
Dalej cała terapia domowa polega na stałym grzaniu stawu, żeby tkanie jak najszybciej odnowiły się.
Czym leczyć więzadła:
- Gorącymi kompresami mlecznymi
- Balsamami cebulowo-sólowymi
- Kompresami z herbaty
- Gorącym piaskiem
Wszystkie kompresy gorące warto regularnie zmieniać, w innym przypadku one nie dadzą wyniku zdrowotnego.
Wnioski
Jeśli długi czas nie odczuwasz ulgości na miejscu uszkodzenia, to zwróć się do lekarza. Podczas badania i radiografii mogą być ujawnione bardziej szczegółowe przyczyny choroby.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz