Jak narysować planety układu słonecznego

Kosmos przyciąga nie tylko naukowców. Jest to odwieczny temat dla rysowania. Oczywiście, zobaczyć wszystko swoimi oczami nie możemy. Ale zdjęcia i wideo, zafiksowane kosmonautami, podziwiają wyobraźnię. I w naszej instrukcji postaramy się narysować kosmos. Ta lekcja nie jest trudna, ale pomożemy wytłumaczyć dziecku, gdzie znajduje się każda planeta.

Będziesz potrzebować:
1

Podstawowe koło

Najpierw narysuj duże koło na prawej stronie kartki. Jeśli nie masz cyrkla, można określić okrągły przedmiot.

Podstawowe koło

2

Orbity

Od centrum odchodzą orbity planet, które znajdują się na jednakowej odległości.

Orbity

3

Centralna część

Koły stopniowo się powiększają. Oczywiście, całkiem nie umieszczają się, dlatego rysuj pół kołami.

Centralna część
Obrity planety nigdy nie przecinają się, ponieważ zderzą się ze sobą.

Centralna część

4

Kończymy rysować orbity

Cała kartka całkiem musi być osłonięta pół kołami. Wiemy, że wszystkich są dziewięć planet. Ale, co jeśli na dalekich orbitach też są ciała kosmiczne, które przemieszczają się po najdalszych orbitach.

Kończymy rysować orbity

5

Słońce

Centralne koło zrób o wiele mniejszym i określ grubą linią, żeby Słońce wydzielało się na tle pozostałych orbit.

Słońce

6

Merkury, Wenus i Ziemia

Teraz zaczynamy rysować planety. Rozmieścić ich należy w pewnej kolejności. Każda planeta ma własną orbitę. Około Słońca kręci się Merkury. Za nim, na drugiej orbicie, znajduje się Wenus. Trzecia – Ziemia.

Merkury, Wenus i Ziemia

7

Mars, Saturn i Neptun

Sąsiadem Ziemi jest Mars. On jest trochę mniejszy naszej planety. Piątą orbitę zostaw pustą. Następujące koła – Saturn, Neptun. Te ciała niebieskie jeszcze nazywają gazowymi olbrzymami, ponieważ one o wiele większe niż Ziemia.

Mars, Saturn i Neptun

8

Uran, Neptun i Pluton

Między Saturnem i Neptunem znajduje się jeszcze jedna duża planeta – Uran. Ją narysuj z boku, żeby rysunki się nie dotykały.

Uran, Neptun i Pluton
Największą planetą Układu Słonecznego uważa się Jowisz. Dlatego narysujemy ją z boku, dalej od innych planet. I na dziewiątej orbicie dodaj malutkie ciało niebieskie – Pluton.

Uran, Neptun i Pluton

9

Pierścienie na Saturnie

Saturn jest znany swymi pierścieniami, które pojawiły się około niego. Narysuj kilka owalów pośrodku planety. Narysuj promienie różnej wielkości, które odchodzą od Słońca.

Pierścienie na Saturnie

10

Powierzchni planet

Powierzchnia każdej planety niemonotonna. Nawet nasze Słońce ma różne odcieni i czarne plamy. Na każdej planecie narysuj powierzchnie za pomocy kół i pół kół.

Powierzchni planet
Na powierzchni Jowisza narysuj mgłę. Na tej planecie często odbywają się piaskowe burze.

Powierzchni planet
Ostatnie elementy – koncentryczne koła na słońcu. Na niektórych planetach narysuj cień, oddzielając ją za pomocy pół koła. Też można około Ziemi dorysować jej satelitę – Księżyc.

Powierzchni planet

11

Malowanka

Przestrzeń w kosmosie granatowego koloru. Słońce żółtych odcieni, Merkury szary, Wenus i Jowisz – brązowe. Ziemia zielonobłękitna. Mars czerwony, Neptun zielony, Saturn koloru piaskowego, a jego pierścieni są białe albo jasnobłękitne, ponieważ są one lodowate. Uran niebieskogranatowy, a Neptun szaroczarny. Też możesz dodać inne elementy: gwiazdy, komety i asteroidy.

Malowanka

12

Kolaż z krokami rysowania kosmosu

Kolaż z krokami rysowania kosmosuJeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

8 Tak Nie 5

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.