Kosmos przyciąga nie tylko naukowców. Jest to odwieczny temat dla rysowania. Oczywiście, zobaczyć wszystko swoimi oczami nie możemy. Ale zdjęcia i wideo, zafiksowane kosmonautami, podziwiają wyobraźnię. I w naszej instrukcji postaramy się narysować kosmos. Ta lekcja nie jest trudna, ale pomożemy wytłumaczyć dziecku, gdzie znajduje się każda planeta.
Podstawowe koło
Najpierw narysuj duże koło na prawej stronie kartki. Jeśli nie masz cyrkla, można określić okrągły przedmiot.
Orbity
Od centrum odchodzą orbity planet, które znajdują się na jednakowej odległości.
Centralna część
Koły stopniowo się powiększają. Oczywiście, całkiem nie umieszczają się, dlatego rysuj pół kołami.
Obrity planety nigdy nie przecinają się, ponieważ zderzą się ze sobą.
Kończymy rysować orbity
Cała kartka całkiem musi być osłonięta pół kołami. Wiemy, że wszystkich są dziewięć planet. Ale, co jeśli na dalekich orbitach też są ciała kosmiczne, które przemieszczają się po najdalszych orbitach.
Słońce
Centralne koło zrób o wiele mniejszym i określ grubą linią, żeby Słońce wydzielało się na tle pozostałych orbit.
Merkury, Wenus i Ziemia
Teraz zaczynamy rysować planety. Rozmieścić ich należy w pewnej kolejności. Każda planeta ma własną orbitę. Około Słońca kręci się Merkury. Za nim, na drugiej orbicie, znajduje się Wenus. Trzecia – Ziemia.
Mars, Saturn i Neptun
Sąsiadem Ziemi jest Mars. On jest trochę mniejszy naszej planety. Piątą orbitę zostaw pustą. Następujące koła – Saturn, Neptun. Te ciała niebieskie jeszcze nazywają gazowymi olbrzymami, ponieważ one o wiele większe niż Ziemia.
Uran, Neptun i Pluton
Między Saturnem i Neptunem znajduje się jeszcze jedna duża planeta – Uran. Ją narysuj z boku, żeby rysunki się nie dotykały.
Największą planetą Układu Słonecznego uważa się Jowisz. Dlatego narysujemy ją z boku, dalej od innych planet. I na dziewiątej orbicie dodaj malutkie ciało niebieskie – Pluton.
Pierścienie na Saturnie
Saturn jest znany swymi pierścieniami, które pojawiły się około niego. Narysuj kilka owalów pośrodku planety. Narysuj promienie różnej wielkości, które odchodzą od Słońca.
Powierzchni planet
Powierzchnia każdej planety niemonotonna. Nawet nasze Słońce ma różne odcieni i czarne plamy. Na każdej planecie narysuj powierzchnie za pomocy kół i pół kół.
Na powierzchni Jowisza narysuj mgłę. Na tej planecie często odbywają się piaskowe burze.
Ostatnie elementy – koncentryczne koła na słońcu. Na niektórych planetach narysuj cień, oddzielając ją za pomocy pół koła. Też można około Ziemi dorysować jej satelitę – Księżyc.
Malowanka
Przestrzeń w kosmosie granatowego koloru. Słońce żółtych odcieni, Merkury szary, Wenus i Jowisz – brązowe. Ziemia zielonobłękitna. Mars czerwony, Neptun zielony, Saturn koloru piaskowego, a jego pierścieni są białe albo jasnobłękitne, ponieważ są one lodowate. Uran niebieskogranatowy, a Neptun szaroczarny. Też możesz dodać inne elementy: gwiazdy, komety i asteroidy.
Kolaż z krokami rysowania kosmosu
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz