Jak nauczyć dziecko prawidłowo się odżywiać: woda, warzywa, mięso, ryba i inne produkty

Dużo dzieci stwierdzają, że w cale nie głodne, kiedy mama proponuje im zupę z warzyw. Ale warto zobaczyć czekoladę, u nich raptem pojawia się apetyt. Jak by dzieciom się nie chciało dieta nie może składać się z cukierek i waty cukrowej. Do niej należy włączać warzywa, owoce, produkty mleczne, mięso, rybę, jajka, kaszy i, oczywiście dostateczną ilość płynu. Nie wszystkie dzieci, radośnie przyjmują wszystko przeliczone. A zmuszać dziecko jeść nawet coś potrzebne i bogate na witaminy, nie polecają pediatrzy i psycholodzy.

Nieprawidłowe odżywiania się przyprowadza do ogromnej ilości problemów ze zdrowiem w przyszłości, wśród nich – nadwaga, reakcje alergiczne, naruszenie pracy serca, wątroby, żołądka.

Dlatego ważne zadanie rodziców – jeszcze w dzieciństwie nauczyć dzieci jeść korzystne jedzenie. Jak to zrobić opowiemy w artykule.

1

Przykład dla naśladowania

Dzieci robią nie to co im mówią, a to co oni widzą. Uczyć przykładem o wiele skuteczniejsze, niż donosić informacje za pomocy słów.

Pierwsze co trzeba uświadomić, przyzwyczajając dziecko do korzystnego jedzenia, – dzieci odziedziczą kulturę odżywiania rodziców.

Taty i mamy mogą nawet każdego rana udowadniać dziecku niezbędność jeść kaszę owsianą. Ale jeśli sami jedzą na śniadanie kanapki z szynką, to to nie ma sensu. Rodzice mogą godzinami ganiać się za dziećmi po domu, próbując nakarmić ich brokułami. Jednak sami jedzą na kolacje chipsy i piwo, słowa trafiają w jedno ucho dziecka, i od razu wylatają z innego.

Przykład dla naśladowania
Oczywiście można zaprzeczyć: niedojrzały dziecięcy i dorosły organizm – różne rzeczy, co jest korzystnym dla taty, – to szkodliwe dla syna. Ale fakt zostaje się faktem: żeby wykształtować i dzieci przyzwyczajenie jeść korzystne dania, najpierw należy nauczyć się temu samemu.

2

Przyczepiamy miłość do warzyw

Z owocami dzieci zazwyczaj towarzyszą – ponieważ one są słodkie. Z warzywami często nie chcą mieć nic wspólnego. W ten czas, jak te produkty są niezbędne organizmu: jest to ważne źródło witamin, minerałów i celulozy. Jeśli dziecko nie lubi warzyw, jak przekonać go używać ich do jedzenia?

 • Jedzeniowe przyzwyczajenia zaczynają kształtować się z pierwszego karmienia, to znaczy, na przykład z wieku 6 miesięcy. Dużo pediatrów polecają najpierw dawać dzieciom puree warzywne, a potem owocowe.

Przyczepiamy miłość do warzyw

Jeśli dziecko przyzwyczai się do słodkich smaków banana, gruszy, jabłka i śliwy, potem może odmawiać się do kabaczka, ziemniaków i marchewki.

 • Eksperymentuj ze smakami. Na przykład, jeśli dziecko cierpieć nie może brokuły, to nie znaczy jeszcze, że nie będą mu podobać się inne rodzaje kapusty (na przykład, kalafior).
 • Spróbuj zmienić kształt podania. Jeśli dziecko nie lubi zupę warzywną, zrobione w blenderze puree, może mu się spodobać.
 • Można spróbować natrzeć owoce na dużą tartkę i wyłożyć kilka górek na danie. Dzieciom ciekawie jeść śmieszne różnokolorowe smużki.
 • Spróbuj zrobić sałatkę warzywną z olejem oliwkowym – nie wyklucza się, że właśnie takie podanie spodoba się twemu dziecku.
 • Starszym dzieciom można zrobić szaszłyk: kawałki warzyw różnego koloru akuratnie naciągnąć na patyczek. Będzie im ciekawie jeść z improwizowanego szpikulca.
 • Naucz się food-art: jest to sztuka ładnie wykładać jedzenie na talerzyk. Oczywiście, nikt nie mówi o tym, żeby przedstawiać za pomocy marchewki Monę Lisę. Ale zrobić z pomidorów biedronkę, z ogórków i zieleni – drzewa, z marchewki – słoneczko, potrafi nawet zły malarz. To zainteresuje dziecko, i możliwie ono zgodzi się zjeść twoje arcydzieło.

Przyczepiamy miłość do warzyw

 • Czasami najlepszy sposób zmusić dziecko coś zrobić – przekonać go, że ci to całkiem nie trzeba. Można spróbować, jedząc obiad, postawić na stół danie z ładnie pokrojonymi warzywami – i samodzielnie jeść to. A dziecku nie mówić o tym żadnego słowa. Kto wie, może, do kapusty pociągnie się i malutka rączka.
 • Jeśli robisz dzieciom freshy, można dodawać do nich składniki warzywne. Na przykład, sok marchewkowy albo burakowy. Duże prawdopodobieństwo, że dziecko tego nie zauważy. Tylko pamiętaj, że soki koncentrowane lepiej rozpuszczać wodą.
3

Uczymy lubić produkcję mleczną

Starsze pokolenie, szczególnie babci, które wierzą, że dziecko nie zmoże wyrosnąć bez mleka parzonego, chwytają się za głowę, jeśli dziecko kategorycznie odmawia się jego pić. Co robić, jeśli dziecko nie lubi mleko i inne produkty mleczne, bogate na wapń, fosfor, witaminy A, B, D i inne substancje?

Uczymy lubić produkcję mleczną

Jeśli dziecko odmawia się od mleka domowego, ale z zadowoleniem pije jakościowe, nietłuste sklepowe, nie ma w tym noc strasznego.

 • Dziwnie, ale w tym pytaniu właśnie dzieci, a nie dorośli, częściej przejawiają mądrość. Szczególnie jeśli mleko kupuje się z rąk, bez certyfikatów jakości i potrzebnych sanitarnych warunków. I często dzieci zmuszają pić bardzo tłuste mleko, a ich przewód pokarmowy po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z takim uciążeniem.
 • Możliwie, dziecko nie chce pić mleko, ale bardzo lubi kaszę mleczną? Wtedy problemu w ogóle nie istnieje.
 • Mnóstwo dzieci nie chcą jeść twaróg, szczególnie tłusty i bez cukru, i ich można zrozumieć. Ale mało kto odmówi się od smacznej zapiekanki, serników, cheesecake albo porcjo tego samego twarogu, ale z nietłusta śmietaną, owocami i jagodami.
 • Malutkie wielbicieli słonego uwielbiają ser żółty. Zaproponuj dziecku ten produkt w niedużej ilości. Tylko kupuj nie ostre gatunki.
 • Niektóre korzystne produkty mleczne dzieci nie lubią przez kwaśny smak, na przykład kefir i jogurt. W takim przypadku, ich można zasłodzić – ale nie za pomocy cukru, a dodając korzystne składniki. Na przykład, można położyć do szklanki kefiru bananowe albo brzoskwiniowe puree, mielone w blenderze suszone owoce. Tylko, nie łóż do napojów mlecznych kiwi – wyjdzie nie smaczna gorzka substancja.

Uczymy lubić produkcję mleczną

Dawaj dzieciom lody – jest to nie tylko smaczny i korzystny produkt mleczny, od którego nie odmówi się wielbiciel słodkiego, ale i skuteczna profilaktyka przeziębienia.

4

Mięso w diecie

– Dla czego nie zjadłeś kotlet?
– On jest nie smaczny.
– Dobrze, ale dla czego nie zjadłeś makaron?
– Dlatego, że na nim leżał kotle.

Taki dialog jest znany mnóstwu rodziców. Na prawdę, są mało dzieci, które nie cierpią na zły apetyt, ale odmawiają się jeść mięso.

Mięso – jest to źródło niezbędnych dla organizmu dziecięcego białka, tłuszczu i witamin, zamienić które, z innych źródeł bardzo trudno.

Dlatego właśnie, pediatrzy polecają nawet rodzinom wegetarianów bardzo ostrożnie wyłączać mięso z meni dzieci, a jeśli to się odbywa – przyjmować specjalne witaminy. Co więc robić, jeśli dziecko nie je mięsa?

Przypuśćmy, że pół rana straciłeś na przygotowanie smacznych domowych klopsów, a dziecko, tylko jak zobaczyło ich od razu uciekło zza stołu. Ale spacerując w parku, zawsze prosi was kupić hot-dog z bezsmakową parówką i ketchupem, podobnym na farbę dla ścian. Dzieci lubią fast-food. Oczywiście karmić dzieci szybkim jedzeniem szkodliwie.

Biorąc do uwagi specyficzne smaki dzieci, można czasami gotować dania niby fast-food w domu, zmieniając ich z dietetycznymi klopsami i bulionami.

Mięso w diecie

 • Na przykład, zrobić smaczny cheeseburger ze zwykłego kotleta, bułeczki, kawałków sera, pomidorów, sałata.
 • Zrobić domowy kebab też łatwo – wystarczy ugotować kawałki kurczaka i zwinąć ich w pitę razem z warzywami i śmietaną.

Mięso w diecie

 • Lekko zrobić też mini-pizzę: położyć na ciasto trochę farszu albo kawałków mięsa gotowanego, pomidorów, zieleni, sera, i odprawić do piekarnika.
 • Czasami można proponować dziecku bryłki z sosem, podobne do tych co sprzedają się w restauracjach szybkiego odżywiania. W sumie są to kawałki fileta z kurczaka, zamarynowane w jajku i mące, a zatem obsmażone w panierce.
 • Mięso można „zachować” w daniu: na przykład, w przygotowanych własnoręcznie pierogach, plackach, zapiekankach.
 • Dzieci mogą odmawiać się jeść nie mięso w całości, a jego pewny wygląd (na przykład, wołowinę albo wieprzowinę) albo nawet część (na przykład, jeść nie suchą pierś z kurczaka, a łagodne skrzydełka).
5

Wychowujemy przyzwyczajenie jeść rybę

Nie mało ludzi nie jedzą rybę przez całe życie. Im trudno czuć nawet zapach. Jedna, nie jest faktem, że dziecko też nie będzie jadło ryb. Możliwie dziecko na prawdę nie lubi rybę, albo wybiera sobie jedzenie.

Wychowujemy przyzwyczajenie jeść rybę

 • Według możliwości należy eksperymentować z rodzajami. Na przykład, mnóstwo dzieci nie lubią mintaja, ale uwielbiają zupę z czerwonej ryby.
 • Tutaj może być też aktualnym trik z imitowaniem fast-food. Na przykład, czasami można gotować rybne patyczki – kawałki filetu z ryby zmoczyć w jajko, mąkę, suchary i obsmażyć na patelni.
6

Jak zmusić pić wodę

Deficyt płynu w organizmie, szczególnie – dziecięcym, bardzo niebezpieczny.

A jeśli dziecko ma wysoką temperaturę, były wymioty albo biegunka, napoić go – podstawowe zadanie rodziców. Jak zmusić dziecko pić wodę, jeśli ono nie chce tego robić?

 • Podczas choroby (już nazwanych: gorączki, wymiotach, biegunce), jeśli dziecko odmawia się pić, przychodzi się ostrożnie, spokojnie poić dziecko. Na przykład, wykorzysta się jednorazowa strzykawka bez igły: do niej nabiera się płyn, i po krople zalewa się do buzi.
 • Można poeksperymentować z „instrumentem”: dużo dzieci zaczynają wyrywać się, jak tylko widzą mamę z jednorazową strzykawką, ale bez łzy pozwalają napoić siebie wodą z pipety. Dla zdrowia dziecka mam jest zmuszona kilka dni wykonywać rolę kroplomierza.
 • Jeśli dziecko nie chce pić wodę, ale litrami pije kompot z świeżych i suchych owoców, soki, mors, modę mineralną – niech. Dostateczna ilość płynu, jednak potrafi do organizmu. Ale jest jedyny niuans – związek cukru z ryzyko pojawienia się próchnicy, więc nie można zapomnieć o myciu zębów, albo chociaż popłukać buzię zwykłą wodą po słodkim.
 • Jeśli dziecko jest zdrowe, po prostu stwórz w domu warunki, przy jakich dziecku będzie zabezpieczony stały dostęp do płynu. Może to być chłodnica (dzieci uwielbiają nabierać z niej wodę do szklanki, ładna karafka, która się nie bije na niskim stole, butelka która się odkręca.
 • Niech butelka z wodą zawsze się znajduje obok łóżka, w którym śpi dziecko, szczególnie jeśli w pokoju nie wystarczająco chłodno i wilgotno (polecana temperatura powietrza – 18-22 stopni, wilgoć – 40-60 procent).
 • Zwykła woda będzie o wiele smaczniejsza, jeśli do niej dodać kawałek cytrusa (limonki albo cytryny), miętę albo trochę jagód (świeżych albo zamrożonych).
 • Dzieci uwielbiają przelewać płyn z jedne pojemności do innej. Można czasami organizować w domu mini fabrykę z produkowania koktajlów owocowych. Dla tego, należy postawić przed dzieckiem kilka kubków z różnorodnymi sokami i morsami i pozwolić zmieszać ich ze sobą.w taki sposób dziecko popełnia zapasy płynu w organizmie, i eksperymentuje ze smakami.
 • Dziwnie, ale fakt: dziecko może zrezygnować pić z różowego kubka z kotkiem, ale z zadowoleniem pić wodę z granatowego ze słoniem. Dzieciom ważne, nie tylko co pić, ale też z czego, szczególnie malutkim.

Jak zmusić pić wodę

Jeśli dziecko mało pije, spróbuj zmienić pojemność dla wody: szklanki, kubki, butelki. Znaczenie mają nawet kształt, kolor i rozmiar.

7

Kompromisy jedzeniowe

Zabronione owoce, jak wiadomo są słodkie. Dlatego, czasami, jako wykluczenie, pozwolić dziecku zjeść coś nie bardzo korzystne wydaje się możliwym.

Kompromisy jedzeniowe
Przy tym lepiej zaproponować im alternatywą domową jedzeniu ze sklepu.

 • W domu można przygotować ketchup (klasyczny przepis włącza w siebie pomidory, cukier, sól, przyprawy, ocet) i majonez (jajka, olej słonecznikowy, cukier, sól, musztarda, sok cytrynowy).
 • Jeśli dziecko może codziennie jeść chipsy, czasami ich można robić na własnej kuchni. Dla tego, cienkie kromki ziemniaków się solą, wykładają się na rondel i wkładają się do piekarnika. Podawać można z sosem pomidorowym.
 • W taki samy sposób gotuje się zamiana krakersom. Jakikolwiek chleb kroi się smużkami, soli się i suszy się w piekarniku. I można jeść, maczając w sos, na przykład, ze śmietany i zieleni.
 • Słodycze, pofarbowane w kwaśne kolory, też można zamienić bakaliami, przygotowanymi własnoręcznie. Oczywiście zwykłe kółko na patyczku wygląda nie tak ładnie, jak jaskrawa cukierka. Ale jeśli zainteresować procesem dziecko, będzie mu ciekawie spróbować swoje słodkie tworzenia. Lekko przygotować lizaki na patyczkach z cukru i wody, żele z soku jagodowego i żelatyny.
8

Zgłodnieje – domyśli się pojeść

Bardzo często rodzice przesadzają, kiedy mówią, że ich dziecko źle je. Śmiesznie słuchać matek, które nie mogą utrzymać swoje dziecko na rękach, skarżą się na zły apetyt. Oczywiście, śledzić za jakością i składem diety dziecka jest niezbędnym. Ale co odnosi się do ilości…

Mądrze pozwolić zdrowemu dziecku samodzielnie decydować, kiedy i ile jedzenia ono może zjeść.
Wnioski

Wnioski

Przyzwyczajenia kształtują się z dzieciństwa. Prawidłowo się odżywiać dzieci też uczą się z pieluch. Zadanie taty i mamy – pomóc im otrzymywać z jedzeniem wszystkie substancje, niezbędne dla wzrostu i rozwoju, uczyć kulturę odżywiania przykładem osobistym i, wykazując trochę pomysłowości.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.