Jak nauczyć dziecko siedzieć

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice z pierwszego dnia jego życia zaczynają martwić się o prawidłowym jego się rozwijania. Najpierw mama i tata czekają, aż dziecko zacznie trzymać główkę, potem – kiedy pierwszy raz uśmiechnie się, powie swoje pierwsze ‘’gu-gu’’, zacznie pełzać, usiądzie, pobiegnie, powie ‘’mama’’. Jeszcze znajomi chwalą się ‘’osiągnięciami’’ swoich dzieci: ‘’A moje już poszło!’’, ‘’A moje zaczęło rozmawiać…’’. Oczywiście każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było jeśli nie najlepsze, to chociaż rozwijał się odpowiednio swego wieku, i podobny podziw znajomych i krewnych zmuszają zacząć martwić się, jeśli dziecko już ma 2 miesiąca, a jeszcze nie zaczęło uśmiechać się, albo w 6 miesięcy jeszcze nie siedzi samodzielnie.

Warto przypomnieć, że każde dziecko – indywidualne, i to, że czyjeś dziecko usiadło w 4 miesiące, nie jest to wskaźnik, ze jest wunderkindem, i nie mówi o jego rozumowych zdolnościach.

1

Normalny przebieg

Zazwyczaj, uważa się, że dziecko musi usiąść w pół roku. Jednak pewnie i ładnie siedzieć z wyprostowanymi plecami dziecko uczy się do około 7-8 miesięcy, dlatego, nie warto panikować.

Zdarza się, że dziecko siada i w 4 miesięcy, jeśli on to robi samodzielnie bez twojej pomocy, ograniczać go nie warto.

Też może być, że najpierw dziecko uczy się pełzać, stać, chodzić a potem siedzieć. Jest to normalnie, i nawet korzystnie, jeśli dziecko na początku zacznie pełzać, niech nawet w inną stronę, a potem – usiadł. Pełzając, dziecko ćwiczy i wzmacnia mięśnie, co w wyniku będzie potrzebować dla siedzenia i chodzenia.

Jeśli dziecko w 6 albo w 7 miesięcy nie siedzi – nie jest to odchylenie. Rób z nim ćwiczenia, zabezpiecz dziecku masaż, kąpiel w dużej wannie, i bardzo szybko zapomnisz o swoich martwieniach.Normalny przebieg

2

Nie śpiesz wydarzenia

Dużo młodych rodziców, naśladując poradom jeszcze swoich babci i dziadek, podpierają dziecko poduszkami. Matki i ojce, nie warto tego robić! Zepsujesz dziecku sylwetkę i będzie ono miało problemy na całe życie!

Jeśli chcesz w jakiś sposób wyrazić swoją bezgraniczną miłość do dziecka, kup mu mobilność nad łóżeczkiem, jeśli już to masz, to rozmawiaj z nim jak najczęściej, czytaj bajki, śpiewaj piosenki, baw zabawkami rozwijającymi, spaceruj na świeżym powietrzu minimum 2 godzinny dziennie, albo lepiej pójdź do zoo. Podobne działania dadzą dużo dla rozwijania, dziecko będzie zapamiętywać dźwięki, kształty, działania i po minięciu kilku miesięcy mu będzie o wiele prościej wszystko to powtórzyć.

Zdarza się tak, że jak tylko ułożysz dziecko na plecy żeby zmienić ubranie, ono od razu chwyta twoje palce, ręce albo odzież i zaczyna się podciągać, żeby usiąść.

W taki sposób, dzieci pokazują, że już chcą siedzieć, ponieważ w takiej pozycji widać dużo ciekawego, niż zwykły sufit i twarz mamusi. Ale nawet w tym przypadku nie warto robić dziecko usługę: daj wsparcie, niech trzyma się za nią i siada samodzielnie. Możesz troszkę podciągnąć dziecko, jednak wykonać ten ruch warto, jako ćwiczenie i od razu wrócić dziecko i początkową pozycje.

Nie kłóć się z naturą! Właśnie wypowiedź ‘’nauczyć dziecko siedzieć’’ już nie ma sensu, ponieważ nie warto nikogo uczyć, wszystko to wyjdzie po sobie! Ci należy tylko stymulować jego mięśnie do samodzielnego siedzenia i chodzenia. Uwierz, jeśli twoje dziecko nie ma żadnych odchyleń, związanych z neurologią albo z układem mięśniowo-szkieletowym, na pewno usiądzie.Nie śpiesz wydarzenia

3

Urządzenia wspomagające

Na dzień dzisiejszy człowieczeństwo wymyśliło mnóstwo urządzeń i narzędzi, że uprościć młodej mamie życie. Ponieważ nowoczesna kobieta, oprócz malutkiego dziecka, ma mnóstwo zobowiązań, które musi zdążać wykonywać codziennie i jakościowo.

Jednak przed zastosowaniem takich urządzeń wspomagających należy wziąć do uwagi wiek i możliwości dziecka.
W chodzik nie poleca się usadzać dziecko, jeśli ono jeszcze nie umie siedzieć samodzielnie, ponieważ może to mieć negatywne konsekwencje, takie jak problemy z kręgosłupem w ciągu całego życia. Kiedy twoje dziecko już usiadło samodzielnie, możesz go ciszyć chodzikiem nie dłużej niż pół godzinny dziennie, co tygodnia możesz zwiększać czas przebycia dziecka w tym urządzeniu do 30 minut. Jednak, jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko w chodziku biega na paluszkach, a nie wstaje na całą stopę, natychmiast zabieraj go z tej konstrukcji, ponieważ czym później nauczy się stawać na całą podeszwę, tym później nauczy się chodzić.

Jeśli mówić o kangura, to wykorzystywać go można, ale nie więcej 30-60 minut dziennie, i przypadku koniecznej potrzeby. Szkielet dziecka w takim wieku jeszcze nie wzmocnił, a dodatkowe obciążenie na kręgosłup nie jest mu potrzebne.

W wózku spacerowym spacerować można, jeśli dziecko znajduje się w pozycji na pół leżąco. Nie podnieś plecy pionowo, a jeśli dziecko zachce usiąść – niech siada, ale samodzielnie. Głównie wybrać wygodny wózek dla spacerów.Urządzenia wspomagające

4

Wzmacniamy mięśnie

Więc już przypominaliśmy, że odpowiedzialne rodzice stymulować siedzenie swego dziecka będą mądrymi metodami.

  • Kąpiel.

Teraz rozmawiamy o kąpieli w dorosłej wannie z niedużym gumowym kołem na szyjce. W wodzie dziecko bardzo ruchliwe, ono aktywnie porusza całym ciałem, trenując mięśnie brzucha. Prezentuj dziecku minuty w pełnej wannie i wkrótce zobaczysz wynik. Też bardzo korzystnie dodawać do wanny trochę ekstraktu z sosny: świetnie rozluźnia i zdejmuje tonus mięśni. kupić go można w jakiejkolwiek aptece.Wzmacniamy mięśnie

  • Też bardzo korzystny jest masaż.

Zdarza się, że dziecko i w 9 miesięcy nie chce siedzieć, wtedy lekarz (neurolog albo pediatra) naznacza kurs masażu. Robią go specjaliści, kurs – około 10 dni w zależności od indywidualnych osobliwości dziecka. Jeśli cię martwi to, że dziecko nie umie samodzielnie siedzieć, skonsultuj się z lekarzem, możliwie warto ci przejść kurs podobnych manipulacji.Wzmacniamy mięśnie

Oprócz tego bez problem możesz ćwiczyć z dzieckiem w domu. Niżej przedstawione niektóre ćwiczenia, które pomogą dziecku nauczyć się siedzieć.

  1. Połóż dziecko na plecy. Ostrożnymi ruchami, nie zginając kolana, podciągaj końcówki paluszków na nogach, żeby dotknąć się do jego nosa. Może ci wydać się, że jest to niemożliwie dla człowieka, który profesjonalnie nie zajmuje się gimnastyką, jednak dzieci w wieku niemowlęta bardzo często lubią trzymać paluszki nóg w buzi. Jest to normalna dla nich pozycja.
  2. Początkowa pozycja i ruchy analogiczne, jednak dociągać się do twarzy nie trzeba. Po prostu podciągnij nóżki za kilka centymetrów od nosa i zafiksuj taką pozycje na kilka sekund.
  3. Usiądź na łóżko albo na podłogę, osłoniętą grubym kocem. Rozstaw nogi i w otrzymany otwór połóż dziecko na plecy. Pokaż mu dużą zabawkę, niech za nią się uchwyci. Powoli podnieś zabawkę i kieruj ją w prawo i w lewo, razem z dzieckiem. To ćwiczenie pomoże wzmocnić mięśnie kręgosłupa.
  4. Połóż dziecko na brzuszek na piłkę dla fitnessu. Przytrzymując dziecko, kołysz go, jeśli mu się podoba i on nie płacze, zwiększaj amplitudę. Dobrze to pomaga, jeśli ono ma skurcze, i nie warto zapominać, że piłka musi być czysta, hipoalergiczna i z miękkimi szwami.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.