Jak nauczyć dziecko smarkać nos prawidłowo

Wyczyścić nos, wydaje się – co jest w tym trudnego? Ale taka zwykła, dla dorosłego człowieka, umiejętność dzieciom wydaje się trudną nauką. I nie wszyscy dorośli czyszczą malutkie dziecięce noski prawidłowo. Ale jeśli dziecko przyziębiło się, nieprawidłowe działania mogą doprowadzić do pogorszenia stanu.

Jak prawidłowo wydmuchiwać nos maluchu, i jak nauczyć robić to dziecko? Właśnie o tym opowiemy w tym artykule.

1

Optymalnie – aby nie trzeba było wydmuchiwać nos

Pediatrzy polecają rodzicom pilnować tego, żeby wydzieliny które znajdują się w nosku dziecka, nie zrobiły się gęstymi i nie oschnęły.

A dojść do tego można za pomocy takich działań (wszystkie one jednakowo ważne):

1) Zabezpieczyć w pomieszczeniu, gdzie dziecko się bawi, a szczególnie śpi, świeże powietrze z optymalną wilgocią (40-70%) i temperaturą (18-22 stopni). Dla tego, należy robić przewietrzenie, i wilgotne sprzątanie, usunąć z pokoju zbiorniki kurzu, i jeśli jest potrzeba – ustawić nawilżacz domowy.

2) Jak można więcej spacerować na świeżym powietrzu, idealnie – jaknajdalej od samochodów i jaknajbliżej do wody i zieleni.

3) Przy konieczności zakapować do nosa roztwór z soli, w taki sposób nawilżając go – będzie pasować już przygotowany fizjologiczny roztwór, który sprzedaje się w aptekach, również jak i przygotowany w warunkach domowych. Dla tego należy połączyć takie składniki:

 • Sól 1 łyżeczka
 • Czysta gotowana woda 1 l

4) Pić dostateczną ilość płynu.

Optymalnie – aby nie trzeba było wydmuchiwać nos

Jeśli dziecko zachorowało i ma mocny katar, nie dopuścić zaschnięcia zawartości nosa, jest bardzo ważnym.

2

Zasady wydmuchiwania nosa

Bardzo ważnie rozumieć, że większość przyzwyczajeń, otrzymanych w dzieciństwie, zostają się z nami na całe życie. Dlatego, żeby nauczyć dziecko, rodzice muszą sami zrozumieć, jak prawidłowo smarkać nos. Więc zasady są takie:

 • Nie trzeba smarkać nos ze wszystkich sił. Lepiej powtarzać procedurę jak najczęściej, wtedy trzeba będzie mniej dokładać wysiłku, żeby oczyścić nos.
 • Nie wolno zaciskać od razu oba nozdrza. Jeśli gwałtownie dmuchnąć przy takim podejściu, można sprowokować rozwinięcie nieprzyjemnego i niebezpiecznego pogorszenia, takiego jak zapalenie ucha. I czym młodsze jest dziecko, tym wyższe ryzyko. Optymalnie lekko zaciskać nozdrza po jednemu, po kolei, szczególnie jeśli dziecko predysponowane do rozwoju zapalenia zatok i zapalenia ucha zewnętrznego. Nie warto wydmuchiwać powietrze gwałtownie.
Lepiej wykorzystywać chusteczki nie z tkaniny, a jednorazowe papierowe. Jest to bardziej higienicznie. Głowni, żeby one były bardzo miękkie.
 • Smarkać nos można tylko wtedy, gdy wydzieliny nie są gęste, jeśli zawartość nosa wyschła, należy go poprzednio wymoczyć za pomocy fizjologicznego roztworu i trochę poczekać.

Zasady wydmuchiwania nosa

Co odnosi się wieku, kiedy dziecko jest w stanie nauczyć się wydmuchiwać nos, to tu wszystko jest indywidualne: niektóre dzieci same robią to jeszcze nawet nie mając roku, a za niektórymi należy biegać z chusteczką albo aspiratorem i po trzech latach.

3

Uczymy się podczas gry

Tłumaczyć dzieciom cokolwiek, również i to – jak smarkać nos, bardziej skutecznie – podczas zabaw. Na przykład:

 • Pobawić się w osławionych jeżyków – razem sapać nosem, jak kolczaste zwierzęta leśne.
 • Pobawić się w lusterko – kiedy rodzic czyści nos sam i prosi dziecko dokładnie powtarzać swoje działania.
 • Popierać samodzielność i dorosłość dziecka, które bez żadnych problemów zgadza się wydmuchiwać nos i robi to prawidłowo.
 • Można poprosić akuratnie zdmuchnąć noskiem nieistniejącą świeczkę.
 • Ucząc się smarkać nos, można, bawiąc się, ostrożnie wdychać, a potem wydychać aromat kwiatka (wyimaginowanego albo nawet prawdziwego).

Uczymy się podczas gry

 • Ciekawe próbować zdmuchnąć noskiem liścik papierku albo piórko z dłoni.
 • Można zaproponować wydmuchać nos najpierw „przeziębionemu” misiu, a potem i sobie samemu.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 1

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.