Jak nauczyć się fotografować lustrzanką

W końcu spełniłeś swoje długo oczekiwane zakupy, i kupiłeś jakościową lustrzankę cyfrową. Pierwszy krok na trudnej drodze spełnienia marzenia, zostać profesjonalnym fotografem jest zrobiony. Bardzo się cieszymy razem z wami! Ale co robić dalej? Ponieważ nie jednorazowo śledziłeś za pracą fotografów i wiesz, że jest to wyczerpujący i skrupulatny trud. Jak nauczyć się fotografować kamerą lustrzaną? Jak zbudować klatkę i jakie tryby fotografowania zastosować w tym lub innym wypadku. Jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi zaleceniami – zapewniamy, że wszystko się uda!

Będziesz potrzebować:
1

Jak prawidłowo fotografować lustrzanką? Tryby fotografowania

Jest to pierwsza oznaka, jaka różni lustrzankę od zwykłych lub cyfrowych urządzeń. Na przykład, automatyczne tryby w lustrzance świetnie pomagają fotografowie, który dopiero zaczyna tę nie łatwą sprawę.

Jak prawidłowo fotografować lustrzanką? Tryby fotografowania. Jeszcze nie bardzo wiedząc wszystkich subtelności ‘’sztuki’’ fotografii, wyjdzie ci świetne zdjęcia.

W zasadzie, zaawansowane kamery mają następujące tryby – P, A, S, M, Sv I A-Dep.

Jakie możliwości ma każdy z nich i jak wykorzystywać ich z efektem? Jak korzystać się i fotografować lustrzanką w pewnych wypadkach? Porozmawiajmy o wszystkim i po kolei.

Pokrętło dla wyboru trybów
Na pokrętle wyboru trybów przewidziany obszar bazowych trybów i obszar trybów twórczych.
Obszar twórczości
Te tryby zabezpieczają wielkie możliwości kierowania.
P : ekspozycja automatyki programowej.
Tv : automatyczna ekspozycja z priorytetem czasu.
Av : automatyczna ekspozycja z priorytetem apertury.
M : ręczna instalacja kompozycji.
A –DEP : automatyczna instalacja ekspozycji z kontrolą głębi ostrości.

Obszar bazowy
Po prosto trzeba przycisnąć przycisk migawki. Całkiem automatyczny dla obiektów fotografowanych pewnych typów.
Całkiem automatyczny tryb
Obszar trybów automatycznych.
Portret
Krajobraz
Przybliżenie
Sport
Nocny portret
Błysk wyłączony
W pierwszym czasie możesz wykorzystywać tryb automatyczny. Ale trzymać końcowy wynik pod własną kontrolą będzie bardzo trudno! Lepiej jak najszybciej przystosować się do odręcznego trybu i ustawień, dowolnymi sposobami.

2

Tryb P

Jak już było mówiono, istnieje kilka trybów fotografowania. I jeśli dopiero zaczynasz wchodzić w świat fotografii, idealnym wariantem będzie zacząć z trybu P.

Tryb P.
Przy jego pomocy twoja kamera samodzielnie instaluje ekspozycję. Ten tryb pozwala kontrolować czułość matrycy.

W wyniku otrzymasz obrazek bez dodatkowych hałasów potrafisz przeprowadzić kompensację ekspozycji – jasne zdjęcia w dzień i ciemne wieczorem.

O tym i innych trybach wszystko szczegółowo opisano w instrukcjach z eksploatacji, które są dołączone do twojej kamery lustrzanej.

3

Tryb A

Albo Av – tryb priorytetu. On daje głębokość ostrości, zapobiega rozmyciu i skupia zdjęcie. Robi się to dzięki maksymalnie otwartej diafragmie. Na przykład oznaczenia F/1.8 podczas fotografowania wesela. Jeżeli będziesz chciał wykonać fotografowanie krajobrazu, ten tryb też się przyda.

Tryb A.
Otwór przysłony ma być F8, i ma on być zamknięty. Dla makro fotografowania, przysłonę trzeba będzie zamknąć i i zwiększyć do znaczenia F32. Wtedy na pewno wszystko się uda!

4

Tryb S

Jeszcze jest wiadomy jako Tv albo ‘’Sport’’ – tryb kontroli nad czasem. Żeby sportowce w ramce nie byli rozmazani on skupia fragment na minimalnie dopuszczalnym znaczeniu. Na przykład możecie łatwo zamrozić bieg jakiegokolwiek sportowca, ustawiając tryb S stosując znaczenie fragmentu 1/800.

Tryb S.
Szansa otrzymać rozmazany obrazek i słabe kontury – minimalna. A jeśli odwrotnie, chcesz osiągnąć pewnego efektu artystycznego rozmazania – zastosuj długie zamrożenie ruchu. W taki sposób podkreślisz szybkość poruszających się obiektów. Także ten sposób może być idealnym w wielu rozwiązaniach artystycznych.

5

Tryb M

I w końcu doszliśmy do trybu manualnego. Wykorzystują go do dla różnych wypadków: w dzień na ulicy, w nocy w klubach – absolutnie wszędzie! Od ciebie jest wymagane tylko usiąść i dobrze dostosować swój aparat w taki sposób, żeby idealnie pasował na dowolne wypadki życiowe.

Ale kluczową rolę ten tryb wykonuje podczas fotografowania nocnych krajobrazów. Ponieważ daleko nie u każdej kamery lustrzanej auto pozwala postawić czas na więcej niż 1 -10 sekund.

W dodanie do tego trzeba mieć wysoką kontrolę nad czułością matrycy i migawki. Tylko wtedy otrzymasz piękną ekspozycję nocnego krajobrazu. Inne tryby, o których wyżej napisano, nie korzystają się wielkim popytem i sensu opisywać ich szczegółowo niema.

Dopełniając chcielibyśmy przedstawić ci idealne wskaźniki, które trzeba zastosowywać w tym lub innym wypadku.

  1. Jaskrawy kolor – F11 + 1/250s.
  2. Niebo z chmurami – F 5.6 + 1/250s.
  3. Chmurna pogoda – F 4 + 1/250s.
  4. Oświetlenie z żyrandolami – F2 + 1/15s.
6

Jak korzystać z kamery lustrzanej

Fotografować lustrzanką – sama przyjemność! Nie warto zapominać o tym, że najlepszym sposobem nauki – jest obserwacja.

Jak korzystać z kamery lustrzanej?

Każdy profesjonalny fotograf trzyma prawą ręką długopis, a lewą – obiektyw. Jego łokcie przyciśnięte do ciała, a kamera mocno zafiksowana u twarzy. Ma on pewnie stać na nogach i mieć dobre oparcie.

Pamiętaj, że położenie ciała ma ogromne znaczenie! I wszystkie wyżej przeliczone czynniki zapewniają stabilność i jasność fotografii.

Jeżeli chcesz poprawnie fotografować na lustrzankę, ale nigdy ją nie miałeś – możesz nauczyć się fotografować lustrzanką za pomocy specjalnych lekcji lub kursów. Ich z łatwością można znaleźć w Internecie, a lepiej – pójść do szkoły fotografii, gdzie wszystkiemu szybko się nauczysz. Dzięki takiej formie nauczania, będziesz mieć dobrą szansę porozmawiać z mistrzem osobiście i otrzymać nie zapomniane doświadczenie.

7

Jak nauczyć się fotografować kamerą lustrzaną

Fotografować i fotografować! Wszyscy uczą się na błędach, akurat tutaj trzeba mieć dużo praktyki. Takim ma być hasło, po zakupie lustrzanki. Z czasem potrafisz poprawnie kierować i wybierać kąt, wybrać pasujące tryby i spełniać rząd innych podstawowych funkcji. I po jakimś czasie, patrząc na swoje teraźniejsze zdjęcia, i powiedzmy, zdjęcia zrobione 3 miesiąca temu, bardzo zdziwi cię to, jak wyrosłeś w zakresie sztuki fotografii.

Jak nauczyć się fotografować kamerą lustrzaną?

Otwieraj dla siebie codziennie coś nieznane, nie stój na miejscu. Szczerze wierzymy, że po jakimś czasie, na pewno będziesz wiedzieć, jak prawidłowo fotografować lustrzanką! A jeszcze ważne nie tylko to wiedzieć, ale i odczuwać. Życzymy więcej motywacji, inspiracji, powodzenia i spełnienia wszystkich innych celów.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.