Jak ojczymie nawiązać stosunki z dzieckiem

Żadne stosunki, nawet najbardziej głębokie i uczuciowe, nie są ubezpieczone od możliwego zerwania. Rozwody się zdarzają. Jest to życie. I ludzie, którzy żyli razem jakiś czas i urodzili na świat dziecko, albo kilka, też mogą się rozwieść. Jednak zerwanie stosunków – jest to nie koniec życia, a możliwie, nawet początek lepszego, i jego należy urządzić po nowemu. Odczucie i uczucia dorosłych nowe, pragnienie urządzić życie osobiste jest obecne. Ale już są dzieci, i teraz nowe życie i stosunki osobiste będą budować się już z braniem do uwagi obecności dzieci. Dzieci częściej po rozwodzie z mężem zostają się z matką, dlatego mówić będziemy o nowych stosunkach kobiety, która ma dziecko, z nowym mężem.

Początek stosunków zawsze euforyczny: randki, kolacje, pocałunki i dotyki. Znajomość z dzieckiem ukochanej kobiety. Wszystko w porządku, miłość się stała. Chce się rodziny. I rodzina zaczyna się z początkiem życia wspólnie. A wspólnie – to znaczy, we troje. Mama, jej dziecko i … „nowy tata”.

„Nowy tata” – jest to mężczyzna, z którym mama mieszka i buduje nowy model rodziny i stosunków.

Oczywiście, biologiczny ojciec u dziecka istnieje, i prawdopodobnie stosunki z nim nie przestały (jest to norma, ale w życie zdarza się po różnemu).

Z początkiem życia „nowej rodziny” pod jednym dachem zaczynają się pierwsze trudności.

Spotykać się z ukochaną kobietą i jej dzieckiem na terytorium neutralnym w dobrym humorze – jest t o jedno, a prawdziwe życie rodzinę – całkiem inne.

Życie rodziny jako socjalnej jednostki ciężkie i wielostronne. To, czego nie było widać na etapie „randek” bardzo jaskrawo widać w życiu realnym każdego dnia. Okazuje się, że taki zawsze porządny chłopczyk Patryk, który ma 5 lat, może krzyczeć, bić się, i nawet przeklinać. Ukochana kobieta może, na przykład, stać na stronę dziecka i bronić go. I jak zachowywać się mężczyźnie? Dobrze, jeśli „nowy tata” już ma doświadczenie z dziećmi albo sam jest ojcem. Wtedy człowiek rozumie niuanse zachowania dziecka i układu rodziny w całości. A co jeśli nie?

Następujące porady pomogą ci i twoim bliskim pojąć specyfikę pobudowania stosunków z nierodzonym dzieckiem mężczyźnie, który pragnie stosunków z kobietą która ma dziecko. Słowo kluczowe „pragnie” i nie zatrzyma się przed pierwszymi trudnościami, ponieważ po pierwszym dniu, spędzonym pod jednym dachem we troje, pragnienia mogą się zniknąć, a trudności się dodać.

1

Rola nierodzonego ojca w rodzinie

Prawidłowy obraz następujący: mama, ojciec i dziecko/dzieci.

Po co dziecku są potrzebne rodzice w zespole? Dla zadowolenia jego potrzeb pośrednictwem miłości i wychowania i prezentowania normy w stosunkach między kobietą i mężczyzną.

O drugim punkcie często zapominamy. W taki sposób, dziecko rośnie, rozwija się i buduje swoje stosunki najpierw z rówieśnikami w przedszkolu, a potem szuka druga połówkę, na podstawie tego modelu stosunków wzajemnych, który był zaproponowany rodzicami. W taki sposób, kiedy związek rodziców się rozrywa (rozwód), oni nie przestają zadowalać potrzeby dziecka. Tą funkcje teraz musi wypełniać „nowy tata”, który pojawił się w rodzinie.

Rola nierodzonego ojca w rodzinie

Podstawowe zadanie nierodzonego ojca, który w stosunku dziecka może być nawet lepszym, niż rodzony, polega na tym, żeby pokazać dziecku kształt i model prawidłowych stosunków mężczyzny i kobiety, którzy mają rodzinę.

W jaki sposób i jakie właśnie cenności stosunków „nowy tata” będzie reprezentować, zależy wyłącznie od niego i od kobiety. W każdej oddzielnej rodzinie własny układ, i przepisu „prawidłowego i nieprawidłowego” być nie może.

2

Nie bój się trudności

Najważniejsza zasada w pobudowaniu stosunków między ojczymem i dzieckiem – jest to nie bać się trudności. A one na pewno będą.

Dziecko może świetnie odnosić się do nowego taty, przyjmować prezenty i bawić się z nim. Ale ten dorosły mężczyzna w oczach dzieci jest człowiek, który wkroczył na miejsce taty razem z mamą. Obecność ojca rodzonego – jest to przyrodnie. A tu rozwód i miejsce taty jest wolne. Dziecko będzie różnymi sposobami próbować zająć go sobą. Nieświadomie. A tu pojawił się nowy tata – nieporządek! Należy uchronić swoje pozycji dziecięce. Ochrona dzieckiem miejsca obok mamy przejawia się w złym zachowaniu.

W ataki sposób, dziecko pokazuje nowemu tacie swój stosunek do mamy „Mama tylko moja!”. Mądry mężczyzna musi postarać się pojąć ten układ, który od woli dziecka nie zależy. Jest to przyroda. Takie złe zachowanie dorosły mężczyzna po prostu musi przeżyć. Przeżyć – nie znaczy, nie zwracać uwagę i popierać. Przeżyć – oznacza, uświadamiać przyczyny złego zachowania.

Nie bój się trudności

Dziecko zachowuje się źle nie dlatego, że nowy tata zły, a dlatego, że chroni swoje miejsce razem z mamą.

W takiej sytuacji mężczyzna może zadowolić potrzebę dziecka w akceptacji, kiedy dziecko krzyczy, a mężczyzna mówi: „Teraz bardzo się denerwujesz. Rozumiem. Jestem z tobą.” . W wyniku, dziecko uświadamia, że jego przyjmują różnym, nawet złym, a to dużego kosztuje. Jeśli uczucia mężczyzny do mamy prawdziwe i silne, on przejdzie tą drogę z godnością. I w przyszłości dziecko takiemu mężczyźnie będzie bardzo wdzięczne, ponieważ ten tak kochał mamę, że nawet cierpiał niegrzeczne dziecko.

3

Czas z mamą

Dla tego, żeby dziecko zobaczyło to, że nowy tata nie chce zająć jego miejsce, to trzeba prezentować. Jakimkolwiek sposobem, lepiej nie tylko werbalnie, ale też postępami.

Dobrze jeśli mama z dzieckiem mogą przeprowadzić czas bez nowego taty. Chodzić do kina, jeść lody, omawiać na spacerze dzień, który minął.

Takie wspólne spędzanie czasu bardzo zbliża matkę i dziecko, a też pomaga nowemu tacie udowodnić, że: „Mama tylko twoja. Nie chcę zająć twoje miejsce. Bądź spokojny.”

Czas z mamą

W taki sposób mama zadowalania potrzeby dziecka w miłości, wyrozumiałości, szacunku, bliskości. Wspólne spędzanie czasu mamy i dziecka – jest to wykonanie prawdziwych przyrodnich roli. Trzecim osobom tu nie ma miejsca.

4

Rozmawiaj z dzieckiem

Nie patrząc na to, że dziecko nie jest twym biologicznym, ono stało twoim socjalnym, przez pojawienie się rodziny i stosunków z jego matką. I teraz należy jakoś budować stosunki z dzieckiem. Lepszy sposób, oczywiście, – jest to rozmowa. Werbalne przejawienie swoich uczuć, stosunek do czegokolwiek, wesołe żarty, skierują dziecko na kontakt z nowym tatą. Najpierw, będą to banalne wyrazy, ale z czasem, jeśli dotrzymywać się strategii, rozmowy przyjmą swoją głębokość i nowy poziom.

Opowiadaj dziecku o sobie, swoim dzieciństwie, o tym jak robiłeś wcześniej i jak zrobiłeś by zaraz, chwal go nawet za drobiazgi, podziwiaj go. I koniecznie pomagaj, jeśli dziecko prosi.

Nawet jeśli ci się wydaje, że z tym zadaniem ono samo sobie poradzi, mimo wszystko pomóż. Pomóc zbliża.

5

Spędzaj czas z dzieckiem we dwoje

Tak samo, jak dziecko musi spędzać czas z mamą, też ono musi spędzać czas z nowym tatą. Nie muszą to być wyłącznie imprezy w wyglądzie podróży do Disneyland albo pójście do cyrku. Wystarczy, i nawet lepiej, jeśli to będzie spacer w parku, rozmowa na ławeczce około domu albo wędkarstwo. Nawet dwie godziny, spędzone z dzieckiem kiedy mama pójdzie z koleżanką na kawę, na pewno pozytywnie wskażą się na stosunkach.


Cel wspólnego spędzania czasu ojczyma i dziecka – pokazanie bezpieki. Znajdując się z ojczymem, dziecko musi odczuwać siebie zabezpieczonym od wszystkich nieszczęść.

Mężczyzna – jest to wsparcie nie tylko dla kobiety, ale też dla dziecka. I od tego, jak mężczyzna wykazuje swoją niezawodność, zależy przyszłe zaufanie dziecka do świata w całości, i częściowo do płci odmiennej.

Spędzaj czas z dzieckiem we dwojeJeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.