Jak oswoić papugę

Żeby klatka z papużką po prosto nie była częścią wyposażenia, z ptakiem należy się zaprzyjaźnić. Oswoić papugę – sprawa nie łatwa, ale radość z otrzymanego wyniku kompensuje wszystkie stracone siły.

1

Prawidłowy wybór

Odnosi się to do wyboru ptaka, również i hodowca. W taki sposób oswojenie minie szybciej i skuteczniej, jeśli od początku zachowywałeś z ptakiem ostrożnie. To znaczy, nie straszyłeś go, nie brałeś przemocą do rąk, nie ganiałeś w klatce.jeśli potrzebujesz dokładnych rekomendacji z wyboru, polecamy przeczytać nasz artykuł – gdzie lepiej kupować i jak wybierać papugę.

2

Sukces w adaptacja

Niektórym może się wydawać, że oswoić papużkę do rąk szybko – to znaczy komunikować się z nim jak najwięcej, z pierwszego dnia. I na tym polega okropny błąd. Ponieważ, ptak musi przejść adaptacje do nowego mieszkania.
Ostrożnie przekwateruj go do klatki.

Jeśli transfer, był wykonany za pomocy pudełka z kartonu, postaw go otwartym na dno domu ptaka.

I odejdź na jakąś odległość. Papuga wyleci na zewnątrz widząc światło.

To wszystko. W ciągu najbliższych 24 godzin nie warto poruszać spokój ptaka swoim przybliżeniem.

Też izoluj go od obcego hałasu i denerwujących dźwięków. Nie włączaj głośno muzyki i nie podkręcaj dźwięk telewizora.

Przyzwyczajenie do warunków musi przechodzić jeśli nie w całkowitej, to w odnośnej ciszy.
W ciągu drugiego dnia czas od czasu przechodź obok klatki z papużką. Ale nie zbliżaj do niego twarz.rozmawiaj z ptakiem wesoło, towarzysko. Jeśli już zdecydowałeś z imieniem, to możesz zaczynać oswojenie papużki z regularnie brzmiącego przezwiska. Wykorzystuj zwroty ‘’cześć’’, ’’dzień dobry’’, ‘’dobry wieczór’’, ‘’dobranoc’’. I dodawaj imię ptaka.Sukces w adaptacja

3

Żadnej przemocy

Może się wydawać, że ptak chorobliwie pasywny i do wszystkiego się odnosi na odległości. Jest to normalna reakcja na pomieszczenie z nowymi warunkami. Co jest wymagane do hodowcy dla sukcesu w oswojeniu papugi do rąk – nie śpieszyć wydarzenia.

Kiedy ptak rezygnuje z jedzenia i długi czas siedzi w jednej pozycji, nie trzeba przepocą przeganiać z miejsca na miejsce dla sadzić około karmnika.

Często ptaki po prostu zapychają się w kąt klatki i siedzą tam długi czas. Tam odczuwają siebie w bezpiece, oglądają się, przyzwyczają się do nowych warunków.

W pierwszy tydzień jak najmniej zapychaj ręce do klatki, nie podsuwaj palce pod łapy papugi. Chęć oswoić papużkę szybko całkiem zrozumiała, ale on ciebie widzi, jako część obcego i wrogiego światu. I jeszcze nie zaczął ci ufać.

4

Jeśli papuga wyleciał z klatki

Do tego czas, aż się skończy oswojenia papużki do rąk, dawać mu wolę nie warto.

Przyczyna prosta: dziki ptak nie zachce iść w ręce albo się zbliżać do swojej klatki, póki jesteś w pokoju.

Jeśli taka sytuacja, jednak nastąpiła, postaraj się jak najmniej brać udział w powróceniu marnotrawnego papugi. Rano czy późno będzie głodny. A gdzie znajduje się karmnik ptak dobrze wie. Za 5-8 godzin, ptaku nie zostanie nic innego, jak wrócić do swego mieszkania. Dlatego, zadbaj o tym, żeby papudze były gdzie usiąść, kiedy przyleci do klatki. I postaw ją na widocznym miejscu.

W przypadku, gdy papuga nie chce wracać samodzielnie, będziesz musiał się wtrącić. Doczekaj się, aż zrobi się ciemno i poproś, żeby ktoś ci pomógł. Jedna osoba odpowiada za złapanie, druga – za oświetlenie. W ciemności ptaki nie odróżniają otaczających przedmiotów. Dla tego łapanie papugi się ułatwia.jeden ze łapiących zgasza światło, a drugi szybko, ale delikatnie, bierze papugę do rąk i pomieszcza go do klatki. Jeśli ptaku udało się uciec, na tych miast zapalaj światło. Loty w ciemności, mogą przynieść traumy: psychologiczne i fizyczne.

Jeśli nie, może uważać operacje ‘’powrotu’’ skutecznie skończoną. Przecież w ciemności ptak nie zobaczył tego, kto go złapał. A znaczy się nie przestraszył. A to znaczy kontynuuj oswajać papugę do rąk.

5

Weź podstępnością

Oczywiście, żeby nauczyć papugę siadać na ręce, będziesz musiał stracić dużo czasu.

Przyspieszyć proces zbliżenia pomogą ‘’głodne’’ dni.

Kiedy ptak zacznie jeść z karmnika, na kilka godzin zabierz pokarm z klatki. A potem połóż trochę ziarna na dłoń i pchnij rękę do klatki.

Jeśli papuga zaczął nie spokojne biegać w klatce, czas ‘’X’’ jeszcze nie przyszło. Szybko zabierz rękę i zamknij klatkę. Kiedy papużka siada na rękę i zaczyna jeść, udało ci się otrzymać zaufanie ptaka.

Zamiast pokarmu na rękę można położyć, coś smacznego: kawałek owocu lub warzyw, orzeszki albo kredę. Głównie, żeby papuga już był z nimi zaznajomiony. Proponować nieznany owoc się nie poleca. I innym przypadku ptak przestraszy się jeszcze bardziej.

Jeśli twój papuga obojętny do smakołyków, oswajaj go za pomocy zabawek.

Wybieraj coś takiego samego koloru, jak i sam ptak. A jeszcze można wziąć do rak lusterko i trzymać go przed papuga w klatce. Papuga zobaczy, że on nie jest sam, i nie tak bardzo będzie się bać twoich rąk.

Nauczyć siadać na ręce albo palec papugę, można tylko po tym, jak on przestanie się martwić podczas twego przybliżenia do klatki.

Po prostu podnieś dłoń do ptaka i lekko dotknij jego brzuch. Oswojony ptak, z łatwość stawi się na nią wszystkimi łapami.
Weź podstępnością

6

Co należy robić z dużymi papugami

Oswoić Corellę należy tymi samymi sposobami, co i papużek. Tylko pamiętaj że ten rodzaj papug bardzo ostrożne i czujne.

Jakiekolwiek zmuszone działanie w stosunku do nich na długo zostanie w ich pamięci.

Postaraj się do dopuszczać takiego niedopatrzenia w innym przypadku oswojenie Corelli zajmie ponad pół roku.

Oswoić papugę Lovebird trochę łatwiej. Nie jest tak złośliwy, a jeszcze bardziej komunikatywny, łatwiej się adaptuje do nowego mieszkania i przyzwyczaja się do gospodarzy.

Wnioski

Wnioski

Nie zależnie od tego, jakiego papugę zdecydowałeś kupić w zoo-sklepie, bądź gotów do ciężkiej pracy. Nie martw się, jeśli nie udaje się zaprzyjaźnić się od razu. Tak, jak ludziom, również i ptakom jest potrzebny czas, żeby przyjrzeć się do tych kto ich otacza.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

9 Tak Nie 2

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.