Jak pokonać nieśmiałość u dziecka

Nieśmiałość dziecka – jest to problem bardziej głęboki, niż myślą rodzice. Takiemu dziecku ciężko komunikować się z innymi dziećmi, a w przyszłości unikanie komunikacji może wpłynąć na budowanie stosunków wzajemnych z ludźmi. Dlatego walczyć z nieśmiałością dziecka należy zaczynać od razu, a dlatego rodzicom potrzebny jest osobliwy taktyczny kontakt.

Istnieje mnóstwo przyczyn, nieśmiałości dziecka.

Nieśmiałość może być związana z szczególnym stosunkiem dziecka do krytyki, i jego wrażliwością.

Też przyczyną może stać pojedyncza stresowa sytuacja albo strach przed nią (na przykład, strach publiczny), nieprzyjęcie dziecka w zespole.

Często na nieśmiałość dziecka działa emocjonalny klimat w rodzinie: nadmierna kontrola, krytyka, zakaz wyrażać swoje emocje. Rodzice też mogą podlewać olej do ogniu, podkreślając, że ich dziecko cały czas jest nieśmiałe. Szukając sposoby, jak pokonać nieśmiałość u dziecka, należy zrozumieć przyczyny i pomóc rosnącej osobistości się uwolnić. Rozpatrzymy drogi, jak to zrobić.

Będziesz potrzebować:
1

Porozmawiajcie otwarto

Jakiekolwiek dziecko marzy na otwarto rozmawiać z rodzicami.

Kiedy tata albo mama opowiadają sytuacje ze swego życia, jak oni przeszli przez jakieś trudności, wiara dziecka w siebie się wzmacnia.

Opowiedz swemu dziecku, jak radziłeś sobie z nieśmiałością.

Dziecko musi odczuwać twoje wsparcie – powiedz, że rozumiesz jego strach i niepewność, niechęć z kimś spotykać się, rozmawiać, że też kiedyś to czułeś.

Swymi rozmowami też musisz motywować dziecko do komunikacji. Pokaż wszystkie zalety komunikowania się. Na przykład, powiedz, że jeśli dziecko nie pokona siebie i nie zacznie rozmawiać z innymi dziećmi, to nie zmoże znaleźć nowych przyjaciół.

Drugi kierunek szczerej rozmowy – postarać się rozgadać dziecko.

Częściej popieraj go opowiadać o jego sprawach, dzielić się emocjami.

Jeśli dziecko będzie opowiadać swój świat wewnętrzny, opowiadać o swych odczuciach w domu, to pomoże rozprężyć się mu i na zewnątrz.

Porozmawiajcie otwarto

2

Nie wieszaj etykietek

Zapomnij o tym, że twoje dziecko jest nieśmiałe i nie przypominaj mu o tym.

Nie nazywaj swoje dziecko cichym, nieśmiałym, i poproś o tym krewnych i znajomych.

W ogóle unikaj rozmów na ten temat – nie musisz tłumaczyć się przed kimś, dlaczego twoje dziecko „boje się ludzi” albo nie chce z nimi rozmawiać.w taki sposób ustalasz pewne instalacje w jego zachowaniu.

3

Wykorzystuj gry rolowe

Gry rolowe – świetny środek dla trenowania brakujących jakości i umiejętności. W prace z nieśmiałym dzieckiem one też są korzystne. Zaproponuj dziecku wykorzystywać własne zabawki, którym niby trzeba pomóc pokonać nieśmiałość. Niech twoje dziecko odczuje się pewnie zaprezentuje ideał upragnionego zachowania zajączku albo myszce.

Więcej wyobrażaj i przeżywaj sytuacje, które mogą przestraszyć dziecko w życiu realnym.

Z starszymi dziećmi można ćwiczyć odpowiedzi u tablicy albo czytanie wiersza.

Też podpowiadaj dziecku, jakimi wyrazami lżej zaczynać i kończyć rozmowę. Ćwicz dialogi do tego czasu, aż dziecko nie nauczy się wolno nimi korzystać się w różnych sytuacjach. Jeśli dziecko odczuwa nadmierną nieśmiałość, można zacząć podobne ćwiczenia w rozmowach przez telefon.

Wykorzystuj gry rolowe

4

Popieraj dziecko

Ukazywać na nieśmiałość, hańbić za to dziecko – droga w nigdzie. To tylko pogorszy problem. Ale wsparcie – po prostu magiczny środek w tej sytuacji. Jeśli dziecku udało się przestąpić przez swoją nieśmiałość – koniecznie pochwal go, ponieważ najmniejszy krok wartuje dla dziecka dużo.

Żeby wzmocnić motywacje, omów system wsparcia i nagród, które będzie otrzymywać dziecko za każde swoje zwycięstwo. Może to być pójście do kina, przygotowanie ulubionego dania dziecka i t.d.

Postaw przed swoim dzieckiem dostępne celi i motywuj go na ich osiągnięcie, poprzednio zaznacz pewną nagrodę do każdej z nich.

5

Nie śpiesz w rozmowie

Szczególności nieśmiałego dziecka polegają na tym, że trzeba czas dla przyzwyczajenia do nowych znajomych, do sytuacji na placu zabaw. Takie dzieci długo spostrzegają ze strony, przed tym, jak przyłączyć się do rozmowy. Jeśli takie dziecko podganiać i próbować przemocą zbliżyć z innymi dziećmi, to to na długo może odepchnąć go od gier w zespole i wzajemnego oddziaływania z otaczającymi.

Niech dziecko odczuje to co odbywa się, przypatrzy się do każdego dziecka. Całkiem możliwie, że za kilka dni ono łatwo pójdzie na kontakt.

Od razu zauważysz, że ono do tego jest przygotowane: ono będzie starać się znajdować się bliżej do dzieci, próbować bawić się w te gry, co i inne dzieci.

Nie śpiesz w rozmowie

6

Komunikacja z młodszymi

Za rekomendacjami psychologów, nieśmiałemu dziecku warto więcej komunikować się z młodszymi dziećmi.

Ono odczuwa swoją psychologiczną doskonałość i może świetnie otworzyć się w spólnych grach, biorąc na siebie główną rolę.

Jeśli wśród twoich znajomych są malutkie dzieci, możesz zaproponować swemu dziecku nauczyć ich czemuś, jakiejś grze. Zazwyczaj, nieśmiałe chłopczyki i dziewczynki z zadowoleniem zgadzają się an takie propozycji, ponieważ one pozwalają im otworzyć się całkiem.

7

Mniej wymagania i opieki

Nadmierna kontrola i opieka – na pewno nie najlepsza taktyka w wychowaniu dzieci.

Jeśli myślisz o tym, jak pomóc nieśmiałemu dziecku, daj mu wolę na działania, emocje i myśli.

Powściągliwość, która hoduje się w dziecku, lekko przechodzi na jego życie poza domem. Jeszcze z wczesnego dzieciństwa dawaj dziecku możliwość robić swój wybór, rozwiązać problemowe sytuacje, żeby jego samoocena w jakichkolwiek sytuacjach była stale wysoką (ale nie zawyżoną!). Stąd będą wychodzić i śmiałość, i przygotowanie do pokonania barier, i pewność siebie, i komfort w jakichkolwiek warunkach życiowych.

Druga biada pedagogiczna – jest to strumień krytyki skierowany na dziecko i wysokie zapotrzebowanie. Jest to droga do samozniszczenia.

Podkreślaj sukcesy dziecka i zamykaj oczy na jego porażki.

Niestety mnóstwo rodziców robią wszystko przeciwnie, uważając, że ich dziecko będzie pragnąć więcej. Jest to nieprawda. Malutkie dziecko bardzo szybko traci siły i nie będzie więcej niczego pragnąć.

Mniej wymagania i opieki

8

Kontroluj potencjalnych przyjaciół dziecka

Śledź za tym, z kim twoje dziecko koleguje się. Często do nieśmiałych dzieci ‘’przyklejają się’’ absolutnie przeciwne osobistości, przyciskając ich w sensie psychologicznym. Ta nierówna przyjaźń raczej przypomina niewolnictwo: nieśmiałość dziecka trafia w zależność od takich dzieci. Żeby uniknąć takich sytuacji, rodzice muszą kontrolować przyjaciół swych dzieci.

Popieraj związek swego nieśmiałego dziecka z takimi samymi spokojnymi dziećmi, które będą na równym poziomie, zapraszaj ich do siebie w gości i proponuj ciekawe gry.

Tylko w takim związku towarzyskim nieśmiałe dziecko może odczuć siebie komfortowo i otworzyć swoje najlepsze jakości.

Kontroluj potencjalnych przyjaciół dziecka

Wnioski

Wnioski

Na nieśmiałość cierpią dużo dzieci, ale można ją łatwo poprawić. Jeśli dziecko będzie odczuwać siebie komfortowo i otwarto w domu, to te poczucie ono przeniesie do szkoły, i na plac zabaw. Więcej śmiejcie się, bawcie się i rozmawiajcie na wszystkie tematy.

Unikaj grubego błędu – nie oddawaj nieśmiałe dziecko do sekcji i nie zmuszaj go rozmawiać z dziećmi jeśli tego nie chce.

To będzie dodatkową psychologiczną traumą, która może posilić nieśmiałość i zrobić ją stałą cechą charakteru.

Włączaj dziecko do komunikowania się niezauważalnie dla niego: na przykład zaproponuj mu zamienić się zabawkami z innymi dziećmi. Drugi wariant: zainteresuj dziecko nową grą, w którą można bawić się tylko w zespole. Przyjmuj aktywny udział, żeby pokonać nieśmiałość dziecka, ponieważ ta cecha może pogorszyć życie w przyszłości.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.