Jak posadzić i pielęgnować słonecznika

Ciężko ujawnić domek letniskowy bez słoneczników.

Okazuje się, wyhodować tą roślinę nie trudno. Troszeczkę twojej troski słonecznik nie tylko będzie jaskrawą ozdobą ulubione działki, ale podziękuje ci owocami.

1

Wybieramy miejsce

Właśnie nazwa rośliny mówi o jego głównej preferencji w warunkach życia – słońce. Dużo słońca. Dlatego, idealne miejsce dla hodowli tej kultury – jest to klimat z gorącym latem i długim świetlnym dniem.

Oprócz tego, słoneczniki lubią bez wietrzną pogodę.

Najlepsze miejsca dla hodowli tej rośliny będzie około domu albo pod płotem.

Weź do uwagi, że słonecznik nie jest delikatnym, i koniecznie będzie puszczać cień na sąsiednie kultury. Dlatego rozmieszczaj go albo na północnej stronie ogrodu, albo w miejscu, gdzie jego cień nie naszkodzi.

Wybieramy miejsce

2

Przygotowujemy glebę

Słonecznik lubi kwaśną glebę. Optymalny poziom pH – 6.0-7.0. jednak nie warto skupiać się na tym, ponieważ słoneczniki nie kapryśne, i rosną z mocnymi łodygami i dobrymi owocami na jakiejkolwiek glebie.

Jeśli kwaśność wyżej 7.5 to glebę lepiej alkalizować za pomocy siarki z granulkach.

Ale słonecznik nie lubi zalanej gleby. Dlatego, jeśli zauważyłeś nadmierną wilgoć ziemi, zadbaj o drenażu. Świetnym wariantem będzie cedrowe podkładanie, ponieważ te drzewo nie gnije podczas działania z wodą. siać tą kulturę najlepiej na początku lata, żeby pozwolić glebie się nagrzać.

Przygotowujemy glebę

3

Nasiona do sadzenia

Przed sadzeniem należy rozpulchnić glebę. Jest to jednym z najkorzystniejszych warunków skutecznego hodowania słonecznika.

W lekkiej rozpulchnionej ziemi zrób rękami nieduże jamki, kilka centymetrów w głąb, i umieść tam kilka nasion. Ta słoneczna roślina lubi przestrzeń, dlatego inne słoneczniki należy sadzić nie bliżej, niż 30 cm od siebie.

Słonecznik – kultura jednoletnia, dlatego, żeby dłużej cieszyć się ładnymi kwiatkami, możesz zrobić czasowe przedziały w kilka dni podczas sadzenia nasion.

Nasiona do sadzenia

4

Nawóz dla słonecznika

Po tym jak roślina zostało posadzona, nasyć glebę organicznym nawozem. Porozrzucaj po całym polu.

Też nie złym pomysłem będzie pokryć glebę ściółką – słomą albo humusem. To może ochronić glebę od wyschnięcia i dehydratacji.

Potem polej działkę wodą, ale bez przesady, żeby uniknąć błota.

Nawóz dla słonecznika

5

Pielęgnacja słonecznika

  • Po dwóch miesiącach sadzenia słoneczniki wyrastają i rozkwitają. W ten czas one szczególnie potrzebują wilgoci i czystej polewy.
  • Kwiatostan rośliny duży i ciężki, dlatego warto zadbać o wsparciu dla łodygi.
  • Żeby roślinę nie uszkodziła pleśń, pryskaj go specjalnymi środkami.
  • Jeśli na twej działce są ptaki, które mogą zjadać nasiona, pokryj kwiatki słoneczniki siatką.
  • Słoneczniki mogą stać jedzeniem dla różnorodnych robaczków. Musisz usunąć ich.
  • Zbierać nasiona można po tym, jak roślina odpuści głowę. Dla tego warto ją obciąć i rozdzielić na pół, po czym – powiesić i dobrze przewietrzanym miejscu. Kiedy słonecznik wyschnie, pozbieraj nasiona i podsmaż.
  • Jeśli chcesz pocieszyć się kwiatkami w wazie, należy go obciąć skośnie do momentu, kiedy on rozkwitnie i umieścić w chłodną wodę.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

4 Tak Nie 1

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.