Ciężko ujawnić domek letniskowy bez słoneczników.
Okazuje się, wyhodować tą roślinę nie trudno. Troszeczkę twojej troski słonecznik nie tylko będzie jaskrawą ozdobą ulubione działki, ale podziękuje ci owocami.
Wybieramy miejsce
Właśnie nazwa rośliny mówi o jego głównej preferencji w warunkach życia – słońce. Dużo słońca. Dlatego, idealne miejsce dla hodowli tej kultury – jest to klimat z gorącym latem i długim świetlnym dniem.
Oprócz tego, słoneczniki lubią bez wietrzną pogodę.
Weź do uwagi, że słonecznik nie jest delikatnym, i koniecznie będzie puszczać cień na sąsiednie kultury. Dlatego rozmieszczaj go albo na północnej stronie ogrodu, albo w miejscu, gdzie jego cień nie naszkodzi.
Przygotowujemy glebę
Słonecznik lubi kwaśną glebę. Optymalny poziom pH – 6.0-7.0. jednak nie warto skupiać się na tym, ponieważ słoneczniki nie kapryśne, i rosną z mocnymi łodygami i dobrymi owocami na jakiejkolwiek glebie.
Ale słonecznik nie lubi zalanej gleby. Dlatego, jeśli zauważyłeś nadmierną wilgoć ziemi, zadbaj o drenażu. Świetnym wariantem będzie cedrowe podkładanie, ponieważ te drzewo nie gnije podczas działania z wodą. siać tą kulturę najlepiej na początku lata, żeby pozwolić glebie się nagrzać.
Nasiona do sadzenia
Przed sadzeniem należy rozpulchnić glebę. Jest to jednym z najkorzystniejszych warunków skutecznego hodowania słonecznika.
W lekkiej rozpulchnionej ziemi zrób rękami nieduże jamki, kilka centymetrów w głąb, i umieść tam kilka nasion. Ta słoneczna roślina lubi przestrzeń, dlatego inne słoneczniki należy sadzić nie bliżej, niż 30 cm od siebie.
Słonecznik – kultura jednoletnia, dlatego, żeby dłużej cieszyć się ładnymi kwiatkami, możesz zrobić czasowe przedziały w kilka dni podczas sadzenia nasion.
Nawóz dla słonecznika
Po tym jak roślina zostało posadzona, nasyć glebę organicznym nawozem. Porozrzucaj po całym polu.
Też nie złym pomysłem będzie pokryć glebę ściółką – słomą albo humusem. To może ochronić glebę od wyschnięcia i dehydratacji.
Potem polej działkę wodą, ale bez przesady, żeby uniknąć błota.
Pielęgnacja słonecznika
- Po dwóch miesiącach sadzenia słoneczniki wyrastają i rozkwitają. W ten czas one szczególnie potrzebują wilgoci i czystej polewy.
- Kwiatostan rośliny duży i ciężki, dlatego warto zadbać o wsparciu dla łodygi.
- Żeby roślinę nie uszkodziła pleśń, pryskaj go specjalnymi środkami.
- Jeśli na twej działce są ptaki, które mogą zjadać nasiona, pokryj kwiatki słoneczniki siatką.
- Słoneczniki mogą stać jedzeniem dla różnorodnych robaczków. Musisz usunąć ich.
- Zbierać nasiona można po tym, jak roślina odpuści głowę. Dla tego warto ją obciąć i rozdzielić na pół, po czym – powiesić i dobrze przewietrzanym miejscu. Kiedy słonecznik wyschnie, pozbieraj nasiona i podsmaż.
- Jeśli chcesz pocieszyć się kwiatkami w wazie, należy go obciąć skośnie do momentu, kiedy on rozkwitnie i umieścić w chłodną wodę.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz