Jak pozbyć się od obsesji

Pojawienie się natrętnych myśli lub obsesji – jest to przejawia syndromu, który dopuszcza periodyczne pojawienie się pewnych myśli u człowieka. Przy tym, pojawienie takich myśli niekorzystne dla człowieka, to przeszkadza normalnemu życiu i budowaniu stosunków z innymi ludźmi. Natrętne myśli jest tematycznymi i mogą spostrzegać po kilku u jednego człowieka. Obsesje bywają:

1. Abstrakcyjne:

 • Mędrkowanie;
 • Natrętny rachunek;
 • Rozłożenie słów na sylaby.

2. Graficzne:

 • Natrętna wątpliwość;
 • Skłonność;
 • Reprezentacja;
 • Wspomnienia.

Większość obsesji są związane z kompulsjami. Kompulsje – jest to fizyczne objawy natrętnych myśli. Na przykład, zagięcie palców po porządku przy rozproszonej obsesji natrętnego rachunku. Dlatego, obsesja często idą obok kompulsji i obrazują obsesyjno-kompulsywny syndrom (OKR).

Ważnie odróżniać obsesje albo OKR od innych psychicznych chorób, dlatego że czasami symptomy są podobne.

Przy obsesjach:

 • Świadomość człowieka zostaje się jasną, proces myślenia i łańcuchy logiczne podsumowań nie są naruszone;
 • Człowiek uświadamia i rozumie, że jego myśli jest natrętnymi i jest to przejawy choroby;
 • Człowiek nie może wpłynąć na periodyczność, głębokość i trwałość obsesji siłą woli.

Przyczyny pojawienia obsesji medycynie nowoczesnej na ten moment nie są znane. Są trzy faktory, które mają wpływ na pojawienie w ciągu choroby, jest to:

 1. Biologiczny, który jest związany z pracą głównego mózgu i wegetatywnego układu nerwowego, naruszeniem w pracy neuromediatorów i predyspozycji genetycznych;
 2. Psychologiczny, gdzie ustanawiają związek obsesji z typem osobistości i warunkami podwyższonego stresu albo traum;
 3. Socjologiczny, który ukazuje na pewne stereotypy przejawienia zewnętrznego środowiska otaczającego chorego według typu autorytarnego stosunku albo niemożliwości adekwatnie reagować na świat zewnętrzny chorego.

Jeśli ty i twoi bliscy przejawiają oznaki obsesji, wtedy następujące porady pomogą rozwiązać te pytanie lekko i szybko.

1

Zwróć się do lekarza

Obsesja myślenia – jest to diagnoz, jak i mnóstwo innych psychicznych chorób, który może ustalić wyłącznie lekarz odpowiedniej kwalifikacji.[/blue_quote_with_author]

Po ustaleniu diagnozy lekarz naznaczy ci odpowiednie leczenie. Leczenie jest długotrwałe, ponieważ obsesje „idą w zespole” z innymi psychicznymi chorobami i jest tylko jedną z przejawów innej choroby.

Zwróć się do lekarza

W żadnym przypadku nie zajmuj się samoleczeniem.

Prawidłowe leki może dopasować tylko lekarz odpowiednie twym indywidualnym osobliwościom i specyfice trwania choroby. Przyjęcie leków musi być systematyczne i nieprzerywane, ponieważ to bezpośrednio działa na wynik leczenia.

2

Zwróć się za pomocą do psychologa

Leczenie obsesji często towarzyszy jakościowej psychoterapii pacjenta, ponieważ istnieje faktor psychologiczny który uzasadnia pojawienie i rozwój choroby.

Profesjonalny psychoterapeuta odpowiednie ze swymi kierunkami psychoterapii i indywidualnymi osobliwościami konkretnego chorego dopasuje optymalny wariant leczenie i ustanowi periodyczność sesji terapeutycznych. Kierunków psychoterapii, które pracują z obsesjami dużo:

 • poznawczo-behawioralne podejście;
 • głęboka psychologia;
 • hipnoza i t.d.

Wybór metod związany z ciężkością samej choroby, obecnością albo nieobecnością towarzyszących chorób, indywidualnego stosunku pacjenta do konkretnej metodzie i psychoterapeuty.

3

Ćwiczenie „STOP!”

Te ćwiczenie na podstawie metody poznawczo-behawioralnej psychoterapii jest jednym z najbardziej skutecznych w walce z obsesją.

Algorytm następujący:

 1. Zestaw spis myśli natrętnych. Wybierz jedną z nich i pracuj tylko z nią w ciągu 1-2 tygodni;
 2. Przyjmij wygodną pozycje, zamknij oczy. Wyobraź sobie sytuacje, kiedy zazwyczaj pojawia się u ciebie obsesja. Zatem zatrzymaj tą myśl, zamieniając ją na obraz pozytywny, który należy wybrać/wymyślić wcześniej. Dla zatrzymania myśli będziesz potrzebować gumkę na nadgarstek;
 3. Jak tylko pojawia się obsesja, w myślach, a lepiej werbalnie i głośno, powiedz sobie słowo „Stop!”, jednocześnie pluskając siebie gumką po nadgarstku. Robić to jednocześnie bardzo ważnie, ponieważ kształtuje się taki związek między obsesjami i działaniami fizycznymi, które w wyniku muszą ograniczyć myśl;
 4. Po tym, jak zamocował się u ciebie automatyzm algorytmu „obsesja – Stop! – plusk gumką”, należy przejść do zamiany myśli natrętnej na pozytywną i zaspakajającą. Wymyśl albo przypomnij coś przyjemne, co mogłoby stać obrazem – zastępcą. Taki obraz zastępca jest niezbędny, w przeciwnym przypadku obsesja wróci się na „puste miejsce”.

Ćwiczenie „STOP!”

4

Wymyśl ekscytujące zajęcie

Natrętne myśli, które stały zwyczajnymi dla chorego, pojawiają się w warunkach, komfortowych i zwykłych dla osoby indywidualnej. Jeśli człowiek pragnie pozbyć się od obsesji, należy zmienić warunki i dziedzinę działalności.

Pozytywnie działają na dynamikę wyzdrowienia różnorodne grupy zajęć: podróże, poszukanie skarbu i t.d.

W takiej działalności ważnym momentem jest konkretna cel, którą człowiek musi osiągnąć. W taki sposób, natrętna myśl na jakiś czas odejdzie na drugi plan i głowa człowieka zajęta innym, bardziej ciekawym i interesującym zajęciem.

Wymyśl ekscytujące zajęcie

Warto zauważyć, że skutek u takich ćwiczeń nietrwały, dlatego ich warto łączyć z innymi rodzajami leczenia.

5

Przyjmij fakt choroby i pomóc bliskich

Często ludzi z obsesjami, walcząc samodzielnie z chorobą, ukrywają ją od otaczających ludzi. Tego robić nie warto. Bliscy muszą wiedzieć o tym, co z tobą się odbywa. Moralne wsparcie bliskich ludzi – bardzo mocny środek w walce z obsesjami.

Jeśli nie ma możliwości odwiedzać psychoterapeutę, na przykład, bliski kolega albo krewny mogą częściowo wykonać jego funkcje z ćwiczeniem „Stop!”.

Nie warto wstydzić się obsesji. Jest to nie przyjemna choroba, która przynosi mnóstwo nie wygody choremu we wszystkich sferach życia, ale to tylko choroba. I ją można wyleczyć.

Przyjmij fakt choroby i pomóc bliskich

Czym wcześniej przyznasz sobie i bliskim, że jesteś chory, tym szybciej zmożesz otrzymać prawidłowe leczenie i wyzdrowieć.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.