Chyba w całym świecie, nie znajdzie się panienki, która by nie chciała pochwalić się wysportowaną sylwetką. Oczywiście, danych o przyrody w tej sytuacjo będzie za mało, i będzie potrzebna ogromna cierpliwość żeby nie opróżniać lodówkę przed tym, jak położyć się do łóżka.
Nie trzeba uważać siebie patologicznie bez charakternym, jeśli każdego wieczoru masz skierowanie do lodówki z jedzeniem. Według statystyki, 4 z 5 odchudzających nie mogą się utrzymać żeby nie jeść na noc. I sprawa polega nie w nieobecności siły woli: okazuje się, przyczyną temu jest niewydolność hormonalna.
Jeśli zaliczasz siebie do tych, kto regularnie je w porę nocną, nie martw się. Za naszymi rekomendacjami pozbędziesz się od tego przyzwyczajenia na zawsze.
Ustal przyczynę nocnych odwiedzin kuchni
Na prawdę, istnieje dwie przyczyny głodu: fizyczna i emocjonalna.
- Fizyczny głód pojawia się podczas niedożywienia w ciągu dnia. Nieobecność pełnego śniadania, nie pełny obiad, używanie niedostatecznej ilości kalorii w ciągu dnia – wszystko przeliczone stwarza poczucie głodu fizycznego w czas wieczorowy.
- Emocjonalny głód jest charakteryzowany inną przyrodą. Denerwowanie, sytuacje stresowe w dzień pobudzają człowieka „zjadać” wszystko co jest w lodówce w czas nocny.
Jeśli złapałeś siebie na myśli, że chcesz na noc pocieszyć siebie czymś słodkim albo słonym, oznacza, przyczyna głodu – emocje.
Kontrolujemy emocje
Jeśli poczucie głodu jest wywołane hormonami, to oznacza, że podstawowym zadaniem na najbliższy czas dla ciebie musi stać doprowadzenie hormonalnego balansu do normy. Do takich hormonów odnoszą się: kortyzol, insulina, grelina i leptyna.
1) Kortyzol – hormon stresu. Jego koncentracja we krwi podwyższa się jednocześnie z ilością cukru. Właśnie to i wywoła chęć pojeść. W taki sposób, żeby kłopoty dzienne nie zrobiły się nocnymi, zrzucaj cały negatyw za pomocy ćwiczeń fizycznych (siłownia, pilates, basen), z też medytacja.
2) Insulina przyjmuje udział w przerobieniu cukru. Kiedy cieszysz siebie pieczywem albo batonikami, koncentracja cukru zaczyna przekraczać. Po tym ilość insuliny gwałtownie się zmniejsza, co w swoją kolej, pobudza mocną chęć coś zjeść w nocy.
3) Leptyna – hormon, które daje sygnał organizmu, że ten jest najedzony. Naruszenia w takich komandach pojawiają się podczas używania pustych kaloryj: wyrobów z makaronu, deserów, białego chleba. Dlatego, żeby głód nie martwił cię przed snem, odmów się od takich smakołyków, i zjesz coś korzystne, na przykład, świeże owoce.
4) Grelina podaje sygnały o apetycie. Jeśli zaczniesz jeść często, ale niedużymi porcjami, grelina nie będzie martwić cię błędnymi sygnałami o jedzeniu.
Nie zapominaj o śniadaniu
Śniadanie – należy wykorzystywać maksymalnie. Nawet będąc na diecie, nie zrobisz przestępstwa, jeśli zjesz coś szkodliwe, ale bardzo smaczne, ale jeśli zrobisz to na śniadanie.
Ciesząc się całkowitym śniadaniem, możesz być pewnym: wszystkie kalorie koniecznie będą stracone w ciągu dnia.
Dlatego, zapamiętujemy zasadę numer jeden: całkowite śniadanie – powoła nieobecność głodu w nocy.
Oczyść lodówkę i szafkę kuchenną od jedzenia szkodliwego
Pomyśl, które produkty chcesz używać przed snem najczęściej. Zatem zadbaj o ich nieobecności. Zamiast kiełbasy, chipsów, chleba z masłem albo majonezem, i innych produktów kup popcorn, który gotuje się w mikrofalówce, opakowanie kefiru z 1% zawartości tłuszczu i świeżymi warzywami.
Możesz zjeść cały talerz tego dania, ale ilość kalorii będzie równa energetycznej cenności herbatnika.
Jeśli nie możesz zrezygnować ze słodkiego, oddaj pieczywo i ciastka komuś z członków rodziny, albo zjesz ich na śniadanie.
Zamiast tego kup owoce, suche owoce, nietłusty twaróg, jogurt i jesz to podczas pojawienia się chęci zjeść coś słodkiego. Jeśli dusza jednak bardzo prosi słodkiego, zadowól ją herbatą, ale zamiast cukru połóż łyżeczkę miodu.
Jedz i pij w ciągu dnia
Żeby organizm nie martwił cię przed snem w pragnieniu pożywić się, daruj mu tą możliwość w ciągu dnia.
- Odmów się do słodkiej wody gazowanej. Takie napoje zawierają dużą ilość cukru, który, jak już wiemy, pobudza nocny głód.zamiast tego pij zwykłą niegazowaną wodę – nie mniej 1,5 l dziennie.
- Nie zapominaj o przekąskach. Jeśli po śniadaniu albo po obiedzie, odczujesz już za pół godziny chęć coś zjeść znowu, nie ignoruj te pragnienie. Zjesz owoc, sałatkę warzywną albo nietłusty jogurt.
- Odżywiaj się prawidłowo. Nie warto myśleć, że węglowodany i tłuszcze szkodzą organizmu. One na prawdę mogą okazać się nie bardzo korzystnymi, jeśli jesz ich w nadmiernej ilości. Węglowodany dają nam energię, a tłuszcze kontrolują metabolizm, a też pomagają zachować młodość organizmu i jego zdrowy wygląd.
Właśnie dlatego należy używać chleb i makaron, świeże warzywa, owoce, rybę, mięso, a też olej oliwkowy i rzepakowy.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz