Jak pozbyć się od zależności miłosnej
Zależność miłosna – jest chorobowe przyzwyczajenie do innego człowieka. Ona przejawia się w nadmiernej koncentracji na osobistości partnera, na jego zachowaniu, uczuciach, emocjach.

Zależność miłosna stoi w jednym rządzie z innymi rodzajami zależności (alkoholowa, narkotykowa i t.d.), tylko obiektem tej zależności jest stosunki z innym człowiekiem. Słowo kluczowe „stosunki”, ponieważ podczas zależności miłosnej ważny nie sam człowiek, a właśnie stosunki z nim, jakość i ich charakter.

Jest świetny wyraz „Wszyscy zostaliśmy się w tym wieku, w którym nas nie wystarczająco kochali”. Jest to zależności miłosnej. Tata z mamą nie kochali albo nie wykazywali w należny sposób swych uczuć, i teraz człowiek całe życie szuka zamianę i potrzebuje miłość partnera. I nie otrzymuje ją, co jest typowym. Ponieważ niemożliwie zadowolić potrzebę i wypełnić pustotę wewnętrzną kimś innym i życiem innego. Tylko sobą.

Zależność miłosna leczy się wyłącznie pośrednictwem napełnienia siebie, zadowolenia potrzeb za rachunek siebie, a nie innych, poszukaniem opory na siebie.

Jeśli spotkałeś z zależnością miłosną, kiedy nie ma życia bez partnera, wtedy następujące porady ci pomogą.

1

Dlaczego ona się pojawia

Często w literaturze można spotkać termin „miłosny narkoman”, co bardzo jaskrawo charakteryzuje potrzebę człowieka w „miłosnej euforie” niezależnie od samego narkotyku.
Zależność miłosna nie pojawia się na pustym miejscu i nie zdarza się z każdym. Dla jej pojawienia się są niezbędne pewne warunki w wyglądzie poprzedniego doświadczenia miłosnego uzależnionego, jego ustawień i stosunków z rodzicami, jego samoocena i wewnętrzne napełnienie jako osobistości. Miłosny narkoman – jest to pewny typ osobistości, psychologiczne ustawienia którego towarzyszą pojawieniu się zależności miłosnej z jakimkolwiek spotykającym się partnerem. Po drugie, spotykające się partnerzy też mają swój własny typ (inni po prostu się nie podobają!) więc co to jest za ustawienia, które przyciągają zależność miłosną?

Przede wszystkim, zależność miłosna – jest to wewnętrzna pustota osobistości, którą ona stara się zapełnić inną osobistością.

Przy tym człowiek może prowadzić aktywne życie socjalne, mieć dużo przyjaciół, dobrą pracę i t.d.

Każdy z nas ma własne zapotrzebowania:

 • Fizjologiczne: jedzenie, ciepło, powietrze;
 • Bezpieka;
 • Socjalne: kontakty, przyzwyczajenie, komunikacja;
 • Prestiżowe: samo szacunek, przyznanie, osiągnięcie sukcesu;
 • Duchowe: samoidentyfikacja, samo aktualizacja, samo przejawienie.

Jeśli w jakiś okres życia (najczęściej w dzieciństwie ze znaczącymi dorosłymi) jakaś potrzeba nie była zadowolona, nastąpiła frustracja. Frustracja – jest to stan, w którym potrzeba jest, a możliwości zadowolić ją nie ma.

Warto zauważyć, że nie patrząc na niemożność zadowolić potrzebę albo kilka potrzeb, one nigdzie nie znikają! One zostają się z człowiekiem na całe życie i człowiek zawsze podświadomie będzie szukać możliwość ich realizować.

Na przykład, w period wczesnego dzieciństwa dziecko nie mogło realizować swoją potrzebę w miłości. Przyczyn temu mogło być mnóstwo: rodzice zmarli i dziecko oddali w dom dziecka, albo jeden z rodziców nie przyznał dziecko i t.d. w wyniku, dziecko żyje i rozwija się z potrzebą „kochajcie mnie” i niemożliwością to otrzymać od znaczącym dorosłych, co doprowadza do kształtowania dorosłej osobistości z takim samym ustawieniem. Przy tym siła i znaczenie frustrowanych potrzeb na tyle duże, że człowiek może pójść praktycznie na wszystko, żeby je zadowolić. A jest to prosta droga do zależności miłosnej. Spotykając partnera, człowiek na tyle mocno pragnie być ukochanym, że jest gotów cierpieć upokorzenie ze strony innego, konflikty, przemoc fizyczną, tylko by on nie poszedł i nie zerwał. Dlatego narkoman miłosny bardzo delikatnie reaguje na przejawienie emocji i uczuć partnera, na jego zachowanie, ponieważ uzależnionemu człowieku trzeba każdego razu przekonywać się w tym, że jeszcze jest ukochanym. Pojawia się kontrola zachowania nad innymi, pragnienie być razem całą dobę, słysząc słowa, które potwierdzają uczucia i t.d., żeby kiedyś nie przepuścić moment, kiedy inny więcej nie kocha. Dopuścić tego narkoman miłosny nie może.

2

Przyznaj się do zależności

Przeinformowany – oznacza uzbrojony. Wyleczyć chorobę możliwie tylko w tym przypadku, kiedy fakt jej obecności przyznany i uświadamia się chorym.

Nie można wyjść z zależności miłosnej i zmienić swoje życie, jeśli nie uważasz siebie uzależnionym.

Przyznać się do tego ciężko, ale jednak jest niezbędnym.

Oznaki zależności miłosnej:

 • Kiedy jesteś zakochany, cię wchłaniają myśli o obiekcie miłości na tyle, że nie o czym innym myśleć nie możesz;
 • Dla ciebie nie mają znaczenia oznaki tego, że stosunki z partnerem dla ciebie destruktywne: nie powaga, przemoc, chamstwo, konfliktowość i t.d.;
 • Twoje życie jakościowo się zmieniło w gorszą stronę: problemy w pracy, przyjaciele się znikają, utraty finansowe; źle samopoczucie i problemy ze zdrowiem;
 • Nie możesz ujawnić sobie życie bez partnera albo tymczasowa samotność cię przestrasza;
 • Najważniejsza cel w życiu – miłość;
 • Odczuwasz przewagę partnera nad sobą, swoją niedoskonałość przed nim, że jest on lepszy ciebie we wszystkich dziedzinach życia;
 • Potrzebujesz kontroli nad partnerem, to nadaje ci pewności w tym, że cię kochają;
 • Bardzo zazdrośnie odnosisz się do partnera, do jego przestrzeni osobistej, zainteresowaniom;
 • Żyjesz życiem i zainteresowaniami partnera, udzielając mało czasu albo nie udzielając go w ogóle swoim zainteresowaniom i potrzebom.

Jeśli na większą część pytań dałeś odpowiedź pozytywną, wtedy jesteś uzależniony.

Przyznaj się do zależności

Miłość nie ma nic wspólnego z zależnością emocjonalną. Jest to stan chorobowy, który stawi pod wątpliwość pobudowanie normalnych stosunków miłosnych i wewnętrzną integralnością osobistą.

3

Zwróć się do psychologa

Praktyka psychologiczna mówi o tym, że procent zwróceń za pomocą do psychologa narkomanów miłosnych bardzo niski. Jest to logicznie, ponieważ przyznać się do tego, że nie kochasz, a jesteś uzależniony, bardzo trudni i nieprzyjemnie. Jednak bądź uczciwy z samym sobą.

Zrób analizę swych stosunków w przeszłości i teraźniejszości i odpowiedź sobie na takie zapytanie: „Czy na prawdę kocham partnera albo siebie i jego stosunek do mnie?”

Tylko kiedy partner „dobrze się zachowuje”, mogę być szczęśliwym. Jeśli partner nie powiedział mi : „Kocham”, – kiedy tego potrzebuje, wtedy mi źle. To, że partner mistrz sztuki oratorskiej i spędził tygodniową intensywność w grupie 40 osób i fizycznie jest zmęczony dla słów miłości, to cię nie martwi.

Psychoterapia zależności miłosnej długotrwała i potrzebuje mnóstwo sił i energii. Jeśli masz prawidłowy nastrój u stosunek do tego co się odbywa i swej „diagnozy” prognozy są pozytywne.

4

Nie zaczynaj tymczasowo stosunków

Praca z zależnością miłosną trudna i potrzebuje czasu. Po niej człowiek staje innym. On otwiera nowe granicy nie tylko w życiu, ale głównie, w sobie. Jego horyzont wewnętrzny stopniowo się rozszerza, koło zainteresowań o wiele się zwiększa. W ten period psycholodzy polecają nie zaczynać jakiś czas poważnych stosunków z partnerem.

Nie zaczynaj tymczasowo stosunków

Człowiek DO początku pacy nad zależnością i PO – jest to dwa różne człowieka. Jak pokazuje praktyka, podczas leczenia będą w stosunkach, ludzie często zrywają po tym.

Jest to tendencja. I w cale nie fakt, że teraźniejszy partner będzie ci pasować nowemu w przyszłości.

5

Zajmij się sobą

Praca nad zależnością miłosną zawsze zaczyna się z napełnienia swego życia sobą. Co to oznacza? Jeśli jesteś narkomanem miłosnym, wtedy twoje życie było skupione na zainteresowaniach twego partnera, swoimi szczególnie się nie interesował. Dla tego, należy ustalić te obszary, które są dla ciebie znaczącymi. Przy tym sferę miłosną na jakiś czas należy zostawić. Pomyśl co dla ciebie jest ważnym? Praca? Dzieci? Relacje z przyjaciółmi? Piękność? Hobby?

 1. Napisz spis znaczących sfer życia na kartce.
 2. Pod każdą sferą postaw cele, które chciałoby się osiągnąć. Na przykład, chciałoby się zrzucić wagę i schudnąć na 4 kg za 2 miesiące. Już masz cel!
 3. Teraz ustal resursy, które są dla ciebie niezbędne dla osiągnięcia tego celu. Na przykład, abonament do siłowni albo strój sportowy dla biega około domu. Resursy są ustalone!
 4. Teraz twoje zadanie – działać. Zabezpiecz siebie resursami i idź do celu.

W taki sposób, stopniowo stawiając cele i osiągając ich, napełnisz się jako osobistość sobą. Pojawią się u ciebie nowe zainteresowania, koledzy, pragnienia, duma za osiągnięte i t.d.

Podstawowy cel w prace z zależnością miłosną – jest to rozszerzenie pola widzenia i nauka życia bez partnera.

Uprawiaj sport, organizuj imprezy z kolegami, odwiedzaj cyrk z dziećmi i potrafisz odrzuć radość i szczęście bez partnera. I wtedy w twoje życie przyjdzie człowiek, stosunki z którym będzie budować na równych, ponieważ już nie będzie ci strasznie zostać się samemu bez miłości. Taka pozycja, w swoją kolej, kieruje parę na wzajemny szacunek, wyrozumiałość, bliskość.

Zajmij się sobą

6

Kochaj siebie

Potrzeba być ukochanym bardzo ważna, ale kochać siebie samemu – jest to podstawa.

Zależność miłosna pojawia się w wyniku braku albo nieobecności miłości do siebie.
 • Dlatego skup się na swych potrzebach i pragnieniach i rób to, co się chce.
 • Mów „Nie!” temu, co dla ciebie jest niedopuszczalne albo się nie podoba.
 • Chwal siebie za drobne osiągnięcia.
 • Nie porównywaj siebie z innymi, a tylko ze sobą w przeszłości.
 • Ciesz siebie smaczną herbatą, przyjemną komunikacją, jaskrawym słońcem.

Kochaj siebie

Nikomu nic nie musisz. Nie powinieneś żyć cudzym życiem, tylko swoim. Napełnij go i otrzymuj zadowolenie.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

6 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.