Jak prawidłowo chwalić dziecko: sekrety wychowania

Kto z nas nie lubi, kiedy go chwalą albo zachęcają? Od razu rośnie samoocena, pojawiają się siły, inspiracja i chęć udowodnić, że pochwała na prawdę zasłużona. A na dziecka pochwała działa na trzy razy mocniej, dlatego, szanowni rodzice, śmiało zastosowuj w wychowaniu swoich dzieci ten magiczny instrument.


Jednak pamiętaj, że chwalić należy prawidłowo, w innym przypadku metoda nie będzie działać.

Jak prawidłowo chwalić dziecko już od roku, znajdziesz w naszych poradach i rekomendacjach.

Będziesz potrzebować:
1

Znaj marę

Musisz znaleźć ‘’złoty środek’’. Ponieważ krok w lewo, albo w prawo może szkodliwie wskazać się na procesie wychowania.

Jeśli dziecko chwalą bardzo mało, on przyzwyczai się do myśli, że nie może robić wszystko dobrze, a to jest prosta droga do niskiej samooceny i do nieumiejętności analizować uczynki, rozróżniając dobre i złe.

Jeśli pochwały bardzo dużo w życiu dziecka, to są możliwe dwie konsekwencję w jego zachowaniu.

  • Pierwszy wariant – człowiek staje uzależniony od pochwały, cały czas oczekuje na nią. To znaczy staje uzależniony od opinij zewnętrznych i nie może siebie adekwatnie oceniać.
  • Druga możliwa reakcja – dziecko szybko przyzwyczaja się do pochwały, ona staje dla niego czymś codziennym. Przez to ona straci swoją siłę stymulującą, a znaczy, upuszczone działanie na motywację dziecka.

Miara pochwały dla każdego dziecka swoja. Bojaźliwe i niepewne siebie dzieci potrzebują ją więcej niż inne.

Żeby zrozumieć gdzie się kończy miara, przypatrz się do swego dziecka: czy usprawiedliwia twoje oczekiwania, czy reaguje na wasze prośby.

Zawsze spytaj siebie przed tym, jak chwalić dziecko: czy ono teraz to potrzebuje?

2

Chwal za konkretne działania

Abstrakcyjna pochwała – całkiem bezsensowna rzecz. Jeśli rodzice chwalą dziecko, mówiąc, że ‘’on dobry chłopczyk’’, to po prostu nie zrozumie sensu powiedzianego. Bardziej prawidłowo będzie powiedzieć mu, że jest zuchem, bo pomógł powycierać kurz.

Czym więcej konkretyzmu będzie w twojej pochwale, tym dokładniejszy będzie posyłanie dla dziecka: robię to dobrze.

Ukazując na czyny dziecka, staraj się wyrażać swoi myśli zrozumiałym dl niego językiem. Dostępnych słów dla pochwały dziecka 2-3 lata są dużo: ‘’dobry’’, ‘’uprzejmy’’, ‘’uczciwy’’, ‘’pomocnik’’ i t.d. dokładne i dostępne formułowanie pochwały – konieczny jej warunek.

Nie koniecznie każdy wzorowy czyn potrzebuje pochwały. Jeśli twoje dziecko akuratne, bez przypominania sprząta po sobie rzeczy i zabawki, jest to podkreślenie jego akuratności w jakości pochwały nie ma sensu. Jest to ten przypadek, kiedy miara pochwały przewyższona, ile nie ilościowo, a jakościowo.

Obserwuj zachowania swego dziecka i akcentuj uwagę, w pierwszą kolej, na tych działaniach, które są dla niego trudne.

Chwal za konkretne działania

3

Chwal starania, a nie wynik

Próba zrobić godny czyn zasługuje najwyższej pochwały. Nawet jeśli jakość tego czynu mógł by być lepszy, w żadnym razie nie warto zwracać uwagę na jego stronę negatywne, w innym przypadku ryzykujesz pozbawić dziecko inspiracji.

Niestety, często zdarza się, kiedy mama odmachuje się od dziecka, śmieje się z niego pomocy. W te momenty nie ma nic bardziej obraźliwego, dla malutkiego człowieczka, a niż kpina nad jego staraniami pomóc. Tego wystarczy, że on odmówił się pomagać w ogóle.


Bądźcie mądrymi rodzicami – znajdź cenne ziarno w działaniach swego malutkiego pomocnika.

‘’Dziękuję, że postarał się wymyć naczynie, bardzo mi pomogłeś’’ – złoty wyraz, który będzie inspirować dziecko. Po wdzięczności zrób niedużą pauzę i tylko potem możesz powiedzieć: ‘’Dno talerzyka bardzo trudno odmyć, możemy spróbować jeszcze raz razem’’.

4

Unikaj najwyższego stopnia pochwały

Oczywiście, fajnie, jeśli uważasz swoje dziecko ‘’najmądrzejszym’’, ‘’najuczciwszym’’, ‘’najlepszym’’, ale powtarzać mu to często nie trzeba. Najwyższy stopień w słowach pochwały dla dzieci okazuje na nich niektóre ciśnienie. Ponieważ pochwała – jest to zachęta dla pragnieniowego zachowania, to twoje dziecko bardzo będzie starać się odpowiadać twoim oczekiwaniom ‘’najlepszego’’ dziecka na świeci. Niestety, takie nieprzerywane dążenie do doskonałości nie towarzyszy wysokiej samoocenie, jak myślą wielu rodziców.

Przeciwnie, w wiecznym pościgu za nieosiągniętymi ideałami dzieci odczuwają upadek sił.

Dlatego samoocena może pójść w przeciwną stronę.

Porównany stopień tutaj też nieodpowiedni. Porównanie w pochwale z innymi dziećmi – duży błąd wychowania. Mówiąc, że twoje dziecko robi coś lepiej Zuzy, Sebastiana albo Kamila, kształtujesz w dziecku poczucie doskonałości nad innymi dziećmi i nieodpowiedni stosunek do nich.

Porównać dziecko można ze sobą wczorajszym, podkreślając, że mu dzisiaj udało się lepiej niż wczoraj.

Unikaj najwyższego stopnia pochwały

5

Wzmacniaj pochwałę środkami niewerbalnymi

Sztuka chwalić dziecko związana z niewerbalną techniką komunikacją.

Uśmiech, przytulanie albo pocałunki – ważne emocjonalne składniki pochwały. One wskazują na szczerość słów rodziców i jeszcze więcej inspirują dziecko.

Śledź za swoją intonacją, kiedy mówisz dobre słowa: w żadnym razie nie pozwalaj złemu humoru przebrać się w rozmowę ze swoim dzieckiem.

Przysłuchaj się do mądrej porady psychologów: całuj i przytulaj swoje dziecko jak najczęściej, minimum – osiem raz dziennie.

W taki sposób nie tylko wzmocnisz jego pozytywne zachowanie, ale zaprezentujesz swoją miłość.

Wzmacniaj pochwałę środkami niewerbalnymi

Wnioski

Wnioski

Pochwała dla dziecka – ważny sygnał i odwrotny związek w wychowaniu. Słysząc dobre słowa, dziecko rozumie, że ono coś robi dobrze, i pojawia się u niego zachęta kontynuować jeszcze lepiej. Bez tego wychowywującego środka niemożliwe dążenie dziecka do dobrego i jasnego w życiu. W pierwszą kolej, potrzeba w pochwale ogromna u tych dzieci, które niby ją nie zasługują. Podczas prawidłowego jej wykorzystania ona daje mocny efekt reedukacji.

Weź do uwagi mądre słowa znanego psychoanalityka W. Lewi: ‘’jeśli nie wiesz za co pochwalić dziecko, wymyśl to!’’

Niech to będzie jednym z haseł wychowania.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.