Jak prawidłowo opiekować się papużkami

Mnóstwo ludzi chcą mieć papugę, myśląc, że jest to najbardziej bezproblemowy ptak. To znaczy, że dbać o papugę nie trudno. Ale na prawdę, malutkim papugom należy udzielać więcej uwagi, niż możesz pomyśleć.

Jak opiekować się papużką i czego w żadnym razie nie można robić, opowiemy dalej.

1

Miejsce dla klatki

Pierwsza przy powiedź w opiece za papużką: chronić od przeciągu i hałasu.

Żeby układ nerwowy ptaka nie została uszkodzona, papużki muszą mieszkać w cichym pokoju. W ideale, tutaj nie musi być żadnej techniki, np. telewizora. Dlatego, że papużki nie lubią gwałtownych i głośnych dźwięków. A jeszcze, dlatego że, nowoczesna technika przeszkadza wykonaniu regulaminu dla ptaka, aktywności i odpoczynku.

Jeśli wariantów nie ma, uważnie śledź za zachowaniem ptaka. I kiedy papużka zacznie dziobać dzióbem, chować go w piórka, nałóż na klatkę koc, który nie przepuszcza światło. Tylko zostaw jedną ze stron klatki otwartą, żeby papuga nie zgubił się w przestrzeni i miał dostęp do powietrza.

Opieka za papużkami w pierwsze di polega na tym, że należy zabezpieczyć mu maksymalny spokój. Daj możliwość ptaku przyzwyczaić się do nowego domu, się przyjrzeć. Klatka cały czas musi się znajdować na poziomie wzrostu człowieka. W taki sposób, papużka przyzwyczaja się do twarzy swego gospodarza, jego głosu. Później klatkę można będzie ustawić trochę niżej.

Nie można ustawiać klatkę na kuchni albo w ciepłym przedpokoju.

Utrzymanie papug w takich pomieszczeniach negatywnie działa na ich zdrowie i długość życia. Ponieważ na kuchni ptak będzie otoczony różnorodnymi zapachami. Również, tutaj rozmawiają, szumi lodówka. Ludzie nie zauważają tych hałasów. A ptak reaguje na nich trwożnie. W przedpokoju często jest przeciąg.

A jeszcze papużki nie potrafią orientować się w czasie: biologiczne procesy w ich organizmie podporządkowane dobie dziennej. W warunkach ciemności całkowitej one nawet przestają jeść.

2

Prawidłowe oświetlenie

Opieka za papużkami w warunkach domowych – sprawa ciężka.

Porozmawiamy chociażby o oświetleniu dla ptaków. Podczas nieobecności światła dziennego, żeby malutkie organizmy nie zaznały niesprawności, należy zadbać o źródłach dodatkowych. I zwykłe lampki nie pasują. W jej świetle ptakom wszystko będzie się wydawać w czarno-białym kolorze.

Ornitolodzy polecają kupić pełnego spektrum lampę fluorescencyjną.

Nawiasem mówiąc, łatwo ją znaleźć wśród towarów dla papużek w zoo-sklepach.

Takie lampeczki można i należy zapalać podczas rozmnażania ptaków. A też, dla młodych ptaków, organizm których dopiero zaczyna się rozwijać.

Dzięki działaniu specjalnego światła wyrabia się witamina D3 – ważny komponent tkanki kostnej.

Jej deficyt nawet może doprowadzić do patologii układu hormonalnego, nie spokojem zachowania, problemów z metabolizmem.

Lampki promieniowanie UV dobrej jakości, wyposażone w czasomierz, który reguluje włączenie i wyłączenie światła. Termin eksploatacji – nie więcej roku. Ponieważ fosfor, który znajduje się w lampce, ma tendencję się rozpadać. I lampka przestaje być skuteczną.

W taki sposób, dbanie i papużkach jest niemożliwe bez organizacji prawidłowego oświetlenia w klatce.Prawidłowe oświetlenie

3

Zrównoważona dieta

Dbanie o papużkach to też oznacza regularne odżywianie.

Podstawą diety jest pokarm zbożowy.

Na półkach w zoo-sklepach są mnóstwo pokarmu dla ptaków. Ale nie każdy przyniesie korzyść. Ci, którzy utrzymują ptaków nie pierwszy rok, i wiedzą wszystko o papużkach, razem powiedzą: że one jedzą głównie proso.

Owies i inne korzystne składniki, zostają się na dnie karmnika. Gdzie znaleźć czyste proso? Realizują go sprzedawcy papug. Ale kupować pokarm lepiej w sprawdzonej osoby. Ponieważ nie uczciwe realizatorzy nie spełniają zasad przechowania pokarmu, co jest powodem zatrucia papug.Zrównoważona dieta

Wybierając pokarm dla papużki w zoo-sklepie, patrz na opakowanie. Nie może ono być z tektury.

W takim opakowaniu pokarm nawilża się i przesącza się obcymi zapachami, jeśli opakowania znajdują się obok produkcji z ostrym zapachem.

Nie angażuj się pokarmem z duża zawartością witamin i jodu.

Należy dodawać ich do jedzenia, jeśli w organizmie deficytu mikroelementów albo problem z układem hormonalnym. Oczywiście, że po jednym opakowaniu żadnych zmian patologicznych w organizmie się odbędzie. Ale w następny raz, uważaj – nie przesadzaj w opiece papużek.

Kreda – to, to co trzeba dla papużki w jakikolwiek czas roku.

Znaleźć ją można w jakimkolwiek zoo-sklepie. Ale kawałki kredy należy czas od czasu zmieniać. Przecież papuga będzie cały czas czyścić dziób i szlifować pazury. W wyniku czego na kredzie zostaną brudne ślady. Jak było mówiono wyżej, główną nie bezpieką dla papug jest zatrucie. A stale kontakty z kawałkiem brudnej kredy, właśnie tym i grozi.

Jeszcze nie zaszkodzi raz w tygodniu dodawać do diety dodatkowe jedzenie mineralne. Żeby papużka na pewno otrzymał dawkę korzystnych substancji, zmieszaj dodatkowe jedzenie z prosem.

Też są specjalne ‘’kłoski’’, które zawierają różnorodne nasiona, nasycane żółtkiem jajka. Jak pokazuje praktyka, ptaki nie jedzą ‘’kłoski’’, a po prostu gryzą. W wyniku czego, wszystkie korzystne i smaczne składniki leżą na dnie klatki, a papużka bawi się z drewnem, na którym to się znajdowało.

Prawidłowa opieka za papużką, sugeruje obecność kilku karmników. Jeden dla suchego pokarmu i dodatków mineralnych. A do drugiego wkładają pokarm soczysty: warzywa i owoce według sezonu. Jeszcze można kupić kilka kilka uchwytów dla sezonowych owoców przyrody, ponieważ z karmnika papuga może wszystko wyrzucić na dno klatki.

Opieka za papugą – jest to jeszcze i hodowla go sezonowymi świeżymi owocami i warzywami.

Żeby nie wydawać na witaminy dla ptaka, zabezpiecz codzienną obecność soczystych owoców i kawałków jagód albo warzyw.

W małych dawkach korzystnym będzie winogrono, morela, pigwa. Zimą pociesz swego papugę duszoną suszoną morelą albo kawałkiem kiwi. Oczywiście, że duża część poczęstunku przejdzie obok dzioba, ale to co zostanie, przyniesie korzyść dla organizmu.Zrównoważona dieta
Nawiasem mówiąc, w opiece za papużką w warunkach domowych w lecie – jest to regularne sprzątanie klatki. Przecież w gorącą porze przyspiesza się proces gnicia tych samych owoców, które dałeś ptaku. Nie leń się, ponownie posprzątać dno domu ptaka od śmieci.

4

Wodne procedury

Jak dbać o papużkę w gorącą porę?

Zabezpiecz mu dostęp do ratującej wilgoci! Jednak, nie wszystkie papugi chcą zanurzyć głowę w specjalne kąpiele. Niektóre ‘’konserwatory’’ preferują spodek z wodą. Albo zmoczonymi w wodzie temperatury pokojowej zielonymi liśćmi. Może to być kapusta, pietruszka – cokolwiek. Nawet liści z drzewa będą pasować.

Wlewając wodę do spodka, kubka albo wany specjalnej, śledź, żeby jej poziom nie przekraczał 2 cm. Jeśli będzie wielka głębokość ptak może się przestraszyć albo się podusić.

W szczególnych przypadkach strach ptaka kończy się śmiercią. Żeby uniknąć tragedii polecamy się reasekurować.Wodne procedury
O papużkach, które nie lubią się kąpać – oddzielny punkt, żeby trochę dostosować ptaka do wody, połóż na dno specjalnej wany lusterko. To zainteresuje ptaka, i zacznie on trochę wchodzić do wody.

5

Utrzymanie sprawności fizycznej

Dla papug, ważne być aktywnym. Trzeba im nie jedynie skakać w klatce, ale i rozgrzewać skrzydła.

Żeby ptaku nie było smutno, i nie zaczną smykać pióra na sobie, zabezpiecz mu 20-30 minut ‘’skrzydlatej’’ aktywności.

Opieka za papugą – jest to nie tylko dotrzymanie się norm higienicznych i zapotrzebowań, ale i wesołe gry z papugą.Na przykład, dbanie za papugą ara, jest nie możliwe bez długich rozmów i aktywnych gier.

Żeby rutyna ptaków była bardziej ciekawa podczas twej nieobecności, wyposaż klatkę zabawkami.

Lepiej z materiałów naturalnych, można nawet zrobione własnoręcznie: kawałki drzewa, tkanina, kompozycja z drewnianych guzików i nici. Zrób kilka drabinek i huśtawek, żeby godziny się rozdzielenia z gospodarzem nie mijały dla ptaka w oczekiwaniu.

Wnioski

Wnioski

I jeszcze raz przypomnimy, że papugi – istoty kruche i bezradne. Dlatego wychowywać należy go poważnie. Ponieważ odpowiadamy za tych, kto został nami oswojony.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.