Grudnika lubią mnóstwo. Ten piękny kwiatek doniczkowy cieszy nasze oczy właśnie w ten czas, kiedy najbardziej tego potrzebujemy, – chłodną zimą. I w momenty kiedy za oknem zamieć, miła roślina z przepięknymi kwiatkami grzeją duszę, przypominając o tym, że nawet styczniowa zamieć nie jest przeszkodą dla piękna.
Trudno uwierzyć, że ta towarzyska roślina odnosi się do kaktusa.
Zygokaktus był przywieziony z lasów tropikalnych 200 lat temu. Na swojej ziemi, w lasach tropikalnych mieszka na gałązkach drzew i kwitnie podczas sezonu letniego. U nas w ten czas – mroźny grudzień, i zamiast tego, żeby spostrzegać za kwitnącym lasem tropikalnym, gotujemy dania na Sylwestra.
Jego kwiatki mają duże rozmiary, zazwyczaj ich dużo. Barwa – paleta różowego, zaczynając jasnym i kończąc nasyconą fuksją, czerwone, pomarańczowe, purpurowe i nawet białe pąki. Kiedy one rozpuszczają się – doniczka osłania się jaskrawymi latarkami, które kwitną w ciągu dwóch miesięcy, z pierwszych dni grudnia i do końca stycznia.
Osobliwości rośliny
Grudnik ma cały rząd różnic od swych sąsiedzi na parapecie. Najbardziej zauważalna polega na tym, że on kwitnie wtedy, gdy większość roślin przebywają w periodzie snu.
- Zygokaktusy śmiało można odnosić do długotrwałych roślin. Jeśli podarujesz swojej roślinie doniczkowej prawidłową pielęgnacje, będzie ona cieszyć oko w ciągu całych 20 lat!
- Podczas pojawienia się pąków, roślina bardzo wrażliwa. Właśnie dlatego, postaraj się w ten czas nie przesadzać ją, i nawet nie zmieniać miejsca.
- Kwiatek domowy nie lubi słońca, dlatego nie ustawiaj go na stronę zachodu i południa.
- Grudnik bardzo lubi świeże powietrze. Częściej przewietrzaj pokój z kwiatkiem, albo uprawiaj go w cieniu na balkonie.
- Żeby zaspokoić miłość rośliny do wilgoci, oprócz polewy, czasami opryskuj roślinę wodą temperatury pokojowej.
- Grudnik ma świetną właściwość rosnąć. Za odpowiednich warunków, ta roślina próbuje zająć jak najwięcej miejsca, żeby odebrać go w konkurentów.
Sadzenie
- Zygokaktus rozmnaża się wegetatywnie. To znaczy, że dlatego żeby posadzić w domu ten kwiatek, będziesz potrzebować 2-3 ostatnie części łodygi. Najlepiej ich akuratnie odkręcić palcami.
- Zatem połóż ich w suche miejsce na 2-3 doby.
- Potem należy posadzić ich w dobrze wilgotną glebę, a na górze pokryć butelką plastikową, żeby stworzyć warunki szklarni.
- Zostaw doniczek w miejscu bez światła, gdzie temperatura jest niższa 4-8 stopni od pokojowej.
- Nie zapominaj regularnie przewietrzać pomieszczenie.
Kiedy łodyga puściła korzenie, butelkę należy zdjąć, a doniczek umieścić na parapet, gdzie nie postępują proste promienie słoneczne.
Warunki wzrostu
Biorąc do uwagi to, że ten kwiatek mieszka w lasach tropikalnych, w domu mu warto zabezpieczyć warunki, maksymalnie przybliżone do tropikalnych. A właśnie: stabilną temperaturę (18-30 stopni Celsjusza), cienie albo półcienie, dostateczne polew i wysoką wilgotność powietrza.
Żeby roślina rosła symetrycznie ze wszystkich stron doniczki, regularnie przewracaj jego różnymi stronami do słońca. To należy robić zawsze, oprócz momentu kwitnienia.
Polew
W różności od swoich kolegów – kaktusów, grudnik uwielbia wodę. Szczególnie on potrzebuje duże polewy, kiedy zaczyna kwitnąć. Dlatego, w ten period bardzo ważnie śledzić za wilgocią gleby i nie pozwalaj jej wysychać. W period z środka wiosny i do początku jesieni polewać zygokaktus należy w miarę. Jeśli zauważyłeś, że ziemia wyschła, weź wodę i „napój” swoją roślinę.
W ciągu jesieni polew należy ograniczyć.
Podkarmienie
Grudnik potrzebuje podkarmienia. Wykonywać warto to z pierwszych dni wiosny – jeden raz w trzydzieści dni. Dla tego należy kupić zwykłe mineralny nawóz, przeznaczony dla kwiatów doniczkowych. Wykorzystuj tylko ½ dawki, która ukazana na upakowaniu.
Zaczynając z czerwca i kończąc ostatnimi dniami sierpnia podkarmiaj swoją roślinkę co raz częściej, będzie to towarzyszyć intensywnemu wzrostu łodyg. Z początku jesieni i do pojawienia się pierwszych pąków podkarmienia należy zakończyć.
Cięcie
Obcięcie tego niezwykłego kaktusa należy robić w pierwsze miesiące lata.
Przeprowadzając cięcie, akuratnie odkręć palcami zbędną albo nie prawidłowo rosnącą część łodygi. Skorektowane w taki sposób grudniki maja ładny kształt i bogaty kwiatostan.
Przeszczepienie
Jeśli chcesz przeszczepić swojego zielonego kolegę, przyjdzie się poczekać ostatnich dni zimy.
- Młode kwiatki najlepiej przeszczepiać raz w roku, po tym, jak nacieszysz się jego świetnym kwiatem.
- Dorosłe rośliny warto cieszyć w tai sposób nie częściej niż raz w 4 lata.
Nie zależnie od wieku, wykonywać przeszczepienie poleca się w drugiej połowie lutego.
Biorąc do uwagi, że na swej ziemi zygokaktus mieszka na drzewach, system korzeniowy u niego powierzchniowy. Dlatego doniczek warto dobierać drobny, ale z dużą powierzchnią dna. Na część trzecią pojemności, a na górze zapełnij zwykłą glebą dla kaktusów.
Też możesz odręcznie stworzyć glebę, łącząc:
- Piasek ¼ ogólnej ilości gleby
- Ziemia ¼ ogólnej ilości gleby
- Ziemia listowa ½ ogólnej ilości gleby
Akuratnie zmieszaj wszystkie składniki, a dla profilaktyki zakażenia rośliny dodaj trochę podrobionego węgla. Gleba dla grudnika jest zrobiona.
Choroby
Jak i wszystko żywe na naszej planecie, zygokaktus może chorować. Przyczyną temu jest – grzybek i owady.
- W pierwszym przypadku diagnozować choroby u kwiatka pomogą zwiędłe łodygi, które nawet w wilgotnej glebie tracą tonus, a też ich szarość i utrata nasyconego zielonego zabarwienia. Walczyć z grzybkiem pomogą preparaty, zakupione w specjalnym sklepie: „Topaz”, „Maxim” i inne.
- Jeśli grudnik ma jakiegoś kleszcza, na nim pojawiają się rude plamy. Te szkodniki aktywizują się w warunkach niedostatecznej wilgoci środowiska rośliny.
- Oprócz tego, ulubiona roślina może być uszkodzona robakami. Symptom – pojawienie się malutkich grudek jasnego zabarwienia między „łańcuszkami” łodygi.
Period po kwitnieniu
Kiedy kwiatek doniczkowy podaruje swoje jaskrawe bukiety, stopniowo zmniejszaj dawki wilgoci, która wzbogacają jego środowisko. Umieść doniczek w bardziej chłodne miejsce, i zostaw go do ostatnich dni marca. Należy dać roślinie odpoczynek, ponieważ ona straciła tyle sił na kształcenie kwiatków. Po minięciu czasu postaw grudnik w jego zwykłym miejscu, i zaczynaj stopniowo podkarmiać i polewać.
Możliwe problemy i ich rozwiązanie
Przez co kwiatek więdnie.
- Jak już wiemy, więdnąć kwiatek może od negatywnego działania grzybka.
- Druga przyczyna więdnących łodyg może stać duża koncentracja składników w podkarmieniu, która po prostu spaliła korzenie.
- Oprócz tego, system korzeniowy kwiatka może być uszkodzonym od przechłodzenia.
Dlaczego grudnik nie kwitnie.
Następny problem, z którym może spotkać się uważny gospodarz – nieobecność pąków, i jako wynik, kwiatków u zygokaktusa.
Jeśli zabezpieczyć mu wszystkie niezbędne warunki, według których kwiatek ustali, że czas zawiązywać pąki, będziesz przyjemnie zdziwiony jaskrawymi płatkami ładnych kwiatków.
Dla tego:
- Z ostatnich dni września i do nastania zimy ostro zmień ilość dostarczonej wody.
- W ten period zatrzymaj podkarmienie.
- Umieść roślinę na słoneczny parapet i regularnie przekręcaj różnymi stronami do ulicy.
- Nie kręć doniczek bardzo często, ponieważ kwiatek otrzyma stres i zrzuci kwiatostan.
Jeśli bezbłędnie będziesz wykonywać wszystkie ukazane działania, twoja rośli koniecznie zakwitnie.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz