Jak prawidłowo posadzić i pielęgnować grudnik w warunkach domowych

Grudnika lubią mnóstwo. Ten piękny kwiatek doniczkowy cieszy nasze oczy właśnie w ten czas, kiedy najbardziej tego potrzebujemy, – chłodną zimą. I w momenty kiedy za oknem zamieć, miła roślina z przepięknymi kwiatkami grzeją duszę, przypominając o tym, że nawet styczniowa zamieć nie jest przeszkodą dla piękna.

Trudno uwierzyć, że ta towarzyska roślina odnosi się do kaktusa.

Ale, nie patrząc na swoją druga nazwę – zygokaktus, grudnik według zapotrzebowań i pielęgnacji jest całkowitym przeciwieństwem swym kolegom: on nie lubi słońca, uwielbia wodę i bezpretensjonalny do temperaturze środowiska.

Zygokaktus był przywieziony z lasów tropikalnych 200 lat temu. Na swojej ziemi, w lasach tropikalnych mieszka na gałązkach drzew i kwitnie podczas sezonu letniego. U nas w ten czas – mroźny grudzień, i zamiast tego, żeby spostrzegać za kwitnącym lasem tropikalnym, gotujemy dania na Sylwestra.

Jego kwiatki mają duże rozmiary, zazwyczaj ich dużo. Barwa – paleta różowego, zaczynając jasnym i kończąc nasyconą fuksją, czerwone, pomarańczowe, purpurowe i nawet białe pąki. Kiedy one rozpuszczają się – doniczka osłania się jaskrawymi latarkami, które kwitną w ciągu dwóch miesięcy, z pierwszych dni grudnia i do końca stycznia.

1

Osobliwości rośliny

Grudnik ma cały rząd różnic od swych sąsiedzi na parapecie. Najbardziej zauważalna polega na tym, że on kwitnie wtedy, gdy większość roślin przebywają w periodzie snu.

 1. Zygokaktusy śmiało można odnosić do długotrwałych roślin. Jeśli podarujesz swojej roślinie doniczkowej prawidłową pielęgnacje, będzie ona cieszyć oko w ciągu całych 20 lat!
 2. Podczas pojawienia się pąków, roślina bardzo wrażliwa. Właśnie dlatego, postaraj się w ten czas nie przesadzać ją, i nawet nie zmieniać miejsca.
 3. Kwiatek domowy nie lubi słońca, dlatego nie ustawiaj go na stronę zachodu i południa.
 4. Grudnik bardzo lubi świeże powietrze. Częściej przewietrzaj pokój z kwiatkiem, albo uprawiaj go w cieniu na balkonie.
 5. Żeby zaspokoić miłość rośliny do wilgoci, oprócz polewy, czasami opryskuj roślinę wodą temperatury pokojowej.
 6. Grudnik ma świetną właściwość rosnąć. Za odpowiednich warunków, ta roślina próbuje zająć jak najwięcej miejsca, żeby odebrać go w konkurentów.
2

Sadzenie

 • Zygokaktus rozmnaża się wegetatywnie. To znaczy, że dlatego żeby posadzić w domu ten kwiatek, będziesz potrzebować 2-3 ostatnie części łodygi. Najlepiej ich akuratnie odkręcić palcami.
 • Zatem połóż ich w suche miejsce na 2-3 doby.
 • Potem należy posadzić ich w dobrze wilgotną glebę, a na górze pokryć butelką plastikową, żeby stworzyć warunki szklarni.
 • Zostaw doniczek w miejscu bez światła, gdzie temperatura jest niższa 4-8 stopni od pokojowej.
 • Nie zapominaj regularnie przewietrzać pomieszczenie.

Sadzenie

Kiedy łodyga puściła korzenie, butelkę należy zdjąć, a doniczek umieścić na parapet, gdzie nie postępują proste promienie słoneczne.

3

Warunki wzrostu

Biorąc do uwagi to, że ten kwiatek mieszka w lasach tropikalnych, w domu mu warto zabezpieczyć warunki, maksymalnie przybliżone do tropikalnych. A właśnie: stabilną temperaturę (18-30 stopni Celsjusza), cienie albo półcienie, dostateczne polew i wysoką wilgotność powietrza.


Żeby roślina rosła symetrycznie ze wszystkich stron doniczki, regularnie przewracaj jego różnymi stronami do słońca. To należy robić zawsze, oprócz momentu kwitnienia.

4

Polew

W różności od swoich kolegów – kaktusów, grudnik uwielbia wodę. Szczególnie on potrzebuje duże polewy, kiedy zaczyna kwitnąć. Dlatego, w ten period bardzo ważnie śledzić za wilgocią gleby i nie pozwalaj jej wysychać. W period z środka wiosny i do początku jesieni polewać zygokaktus należy w miarę. Jeśli zauważyłeś, że ziemia wyschła, weź wodę i „napój” swoją roślinę.

Woda musi koniecznie stać przez kilka dni i nie może być zimną. Nawet w miesiąc największego upału nie polewaj roślinę zimną wodą.

Polew

W ciągu jesieni polew należy ograniczyć.

5

Podkarmienie

Grudnik potrzebuje podkarmienia. Wykonywać warto to z pierwszych dni wiosny – jeden raz w trzydzieści dni. Dla tego należy kupić zwykłe mineralny nawóz, przeznaczony dla kwiatów doniczkowych. Wykorzystuj tylko ½ dawki, która ukazana na upakowaniu.

Śledź, żeby kompleks podkarmienia nie charakteryzował się wysoką zawartością azotu, ponieważ on prowokuje gnicie podziemnej części kwiatka.

Podkarmienie

Zaczynając z czerwca i kończąc ostatnimi dniami sierpnia podkarmiaj swoją roślinkę co raz częściej, będzie to towarzyszyć intensywnemu wzrostu łodyg. Z początku jesieni i do pojawienia się pierwszych pąków podkarmienia należy zakończyć.

6

Cięcie

Obcięcie tego niezwykłego kaktusa należy robić w pierwsze miesiące lata.

Przy tym nigdy nie wykorzystują tnące przedmioty w wyglądzie noża albo nożyczek. Wszystkie działania wykonują ręcznie.

Przeprowadzając cięcie, akuratnie odkręć palcami zbędną albo nie prawidłowo rosnącą część łodygi. Skorektowane w taki sposób grudniki maja ładny kształt i bogaty kwiatostan.

7

Przeszczepienie

Jeśli chcesz przeszczepić swojego zielonego kolegę, przyjdzie się poczekać ostatnich dni zimy.

 • Młode kwiatki najlepiej przeszczepiać raz w roku, po tym, jak nacieszysz się jego świetnym kwiatem.
 • Dorosłe rośliny warto cieszyć w tai sposób nie częściej niż raz w 4 lata.

Przeszczepienie

Nie zależnie od wieku, wykonywać przeszczepienie poleca się w drugiej połowie lutego.

Biorąc do uwagi, że na swej ziemi zygokaktus mieszka na drzewach, system korzeniowy u niego powierzchniowy. Dlatego doniczek warto dobierać drobny, ale z dużą powierzchnią dna. Na część trzecią pojemności, a na górze zapełnij zwykłą glebą dla kaktusów.

Też możesz odręcznie stworzyć glebę, łącząc:

 • Piasek ¼ ogólnej ilości gleby
 • Ziemia ¼ ogólnej ilości gleby
 • Ziemia listowa ½ ogólnej ilości gleby

Akuratnie zmieszaj wszystkie składniki, a dla profilaktyki zakażenia rośliny dodaj trochę podrobionego węgla. Gleba dla grudnika jest zrobiona.

8

Choroby

Jak i wszystko żywe na naszej planecie, zygokaktus może chorować. Przyczyną temu jest – grzybek i owady.

 • W pierwszym przypadku diagnozować choroby u kwiatka pomogą zwiędłe łodygi, które nawet w wilgotnej glebie tracą tonus, a też ich szarość i utrata nasyconego zielonego zabarwienia. Walczyć z grzybkiem pomogą preparaty, zakupione w specjalnym sklepie: „Topaz”, „Maxim” i inne.
 • Jeśli grudnik ma jakiegoś kleszcza, na nim pojawiają się rude plamy. Te szkodniki aktywizują się w warunkach niedostatecznej wilgoci środowiska rośliny.
 • Oprócz tego, ulubiona roślina może być uszkodzona robakami. Symptom – pojawienie się malutkich grudek jasnego zabarwienia między „łańcuszkami” łodygi.
9

Period po kwitnieniu

Kiedy kwiatek doniczkowy podaruje swoje jaskrawe bukiety, stopniowo zmniejszaj dawki wilgoci, która wzbogacają jego środowisko. Umieść doniczek w bardziej chłodne miejsce, i zostaw go do ostatnich dni marca. Należy dać roślinie odpoczynek, ponieważ ona straciła tyle sił na kształcenie kwiatków. Po minięciu czasu postaw grudnik w jego zwykłym miejscu, i zaczynaj stopniowo podkarmiać i polewać.

Period po kwitnieniu

10

Możliwe problemy i ich rozwiązanie

Przez co kwiatek więdnie.

 • Jak już wiemy, więdnąć kwiatek może od negatywnego działania grzybka.
 • Druga przyczyna więdnących łodyg może stać duża koncentracja składników w podkarmieniu, która po prostu spaliła korzenie.
 • Oprócz tego, system korzeniowy kwiatka może być uszkodzonym od przechłodzenia.
Porusz łodygę u ziemi: jeśli ona straciła tonus, to znaczy przyczyna polega w chłodzie. Możliwie, polewałeś go zimną wodą, albo on znajdował się na chłodnym parapecie.

Dlaczego grudnik nie kwitnie.

Następny problem, z którym może spotkać się uważny gospodarz – nieobecność pąków, i jako wynik, kwiatków u zygokaktusa.

Możliwe problemy i ich rozwiązanie

Jeśli zabezpieczyć mu wszystkie niezbędne warunki, według których kwiatek ustali, że czas zawiązywać pąki, będziesz przyjemnie zdziwiony jaskrawymi płatkami ładnych kwiatków.

Dla tego:

 1. Z ostatnich dni września i do nastania zimy ostro zmień ilość dostarczonej wody.
 2. W ten period zatrzymaj podkarmienie.
 3. Umieść roślinę na słoneczny parapet i regularnie przekręcaj różnymi stronami do ulicy.
 4. Nie kręć doniczek bardzo często, ponieważ kwiatek otrzyma stres i zrzuci kwiatostan.

Jeśli bezbłędnie będziesz wykonywać wszystkie ukazane działania, twoja rośli koniecznie zakwitnie.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

5 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.