Na nasze zdrowie działają mnóstwo różnorodnych czynników, wśród których jedno z najważniejszych miejsc zajmuje takie pojęcie, jak otaczający mikroklimat. Dokładnie idzie się o wilgoci powietrza. Od braku wilgoci cierpi wszystkie żywe i nieżywe: meble drewniane i parkiet, które z czasem zsychają się, a też roślinny pokojowe, które na początku po prostu zaczynają rosnąc wolniej, a potem wcale giną. Jeden z wariantów rozwiązania tego problemu – ustanowienie specjalnego urządzenia, które nawilża powietrze w domu albo na stancji.
Jak prawidłowo wybrać nawilżacz powietrza
Podobne urządzenia pojawiły się na rynku sprzętu gospodarskiego odnośnie nie dawno. W związku z czym mnóstwo kupujących nie wiedzą, jak prawidłowo wybrać nawilżacz powietrza.
W zasadzie, w tym nie ma nic trudnego, ponieważ wszystkie podobne urządzenia dzielą się na trzy grupy w zależności od zasady pracy:
- urządzenie zimnego paru (naturalne wyparowanie);
- urządzenie gorącego paru;
- ultradźwiękowe urządzenie.
Jaką ma być wilgotność powietrza w domu
Jeśli zwrócić się do dokumentów normatywnych i rekomendacjom lekarzy, to dowiemy się, że SanPiN 2.2.1002 przedstawia następujące normy temperatury i wilgotności pomieszczeń:
Period | Temperatura powietrza
w pomieszczeniu |
Względna wilgotność powietrza
(optymalny poziom), % |
Względna wilgotność powietrza
(dopuszczalny poziom), % |
Ciepły | Od 20 do 28 | Od 60 do 30 | 65 |
Chłodny | Od 18 do 24 | Od 45 do 30 | 60 |
Oprócz tego, lekarzy stwierdzają, że jeśli w domu jest dziecko, to wilgotność w pomieszczeniu warto utrzymywać na poziomie 50-60%.
To uchroni powłoki śluzowe i znacznie poniżą prawdopodobieństwo pojawienia się przeziębienia.
Zimny par
Nawilżaczy powietrza pierwszego rodzaju pracują za zasadą zwykłej miednicy z wodą, w którym płyn naturalnym sposobem się wyparuje. W taki sposób, nawilżanie odbywa się najbardziej naturalnym sposobem. Tylko czasami w działanie dołączają się specjalne wentylatory, które zdmuchują powietrze.
Skuteczność pracy takiego urządzenie odnośnie niewysoka, i mniej niż przewyższa zwykły pokojowy akwarium. Takie urządzenia, zazwyczaj, nie jest wyposażone w higrostat, i dlatego proces nawilżania kontrolować po prostu nie możliwie.
Gorący par
Jeśli porównywać w poprzednim urządzeniem, to tu można rozmawiać o znacznym przyroście wyprodukowania. Oprócz tego, za pomocy takiego nawilżacza powietrza można organizować seans aromaterapii w domu.
Klimatyczny kompleks
Zasada pracy takiego urządzenia zawiera się w tym, że na strumieniu powietrza, który przechodzi przez parownika, stoją mocne filtry:
- przeciwalergiczny, łapie pyłek roślin, a też sierść zwierząt;
- węglowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy, dym tytoniu i różnorodne gazy szkodliwe.
Odpowiednie o kupnie takiego systemu warto pomyśleć, jeśli w domu jest palący, albo ludzie, które cierpią na różnorodne rodzaje alergii.
Oczywiście są i mniej przyjemne momenty. Na przykład, takie urządzenia jest potencjalnie niebezpiecznymi dla ludzi, które nie wiedzą, jak prawidłowo korzystać się nawilżaczami powietrza. A głośne bulgotanie, któremu towarzyszy praca urządzenia, na pewno będzie denerwować ludzi z empatycznym snem.
Ultradźwięk
Zasada przy takich agregatów polega w wyniknięciu chmury wodnego kurzu za rachunek cały czas błony bębenkowej. Ta chmura rozwija się po domu, tym samym nawilża powietrze. Skuteczność pracy ultradźwiękowych nawilżaczy i wiele przewyższa wskaźniki pierwszych dwóch.
Jedyną wadą można nazwać ten fakt, co w wyniku pracy systemy na meblach może pojawić się biały nalot (jest to związane z tym, że w systemie woda nie wyparowuje się, a po prostu rozbija się w wodny kurz, który zawiera różnorodne mikroelementy i sole – one, siadają na mebli, zostawiają podobne ślady).
Kryteria wyboru nawilżaczy
- Moc
Tutaj należy wychodzić z osobistych potrzeb. Zazwyczaj, nie duże nawilżaczy, możnością od 20 do 60 V potrafią obsłużyć nie mały obszar – aż do 150 m. kw.
W technicznej charakterystyce każdego urządzenia muszą być ukazany ten obszar, na który rozpowszechnia się działanie urządzenia. Od tego należy odpychać się, wybierając nawilżacz.
- Poziom hałasu
Tak, jak urządzenie będzie pracować prawie całą dobę, lepiej wydać trochę więcej, robiąc wybór na korzyść bardziej cichych urządzeń (nawilżaczy chłodnej pary i systemy ultradźwiękowe).
A parowe urządzenia jest o wiele głośniejsze, i oprócz tego w procesie pracy wydają głośne bębnowe dźwięki.
- Energio zaoszczędzanie
Wychodząc z tych przyczyn, szczególną uwagę polecamy przydzielić ‘’żarłoczności’’ urządzeń.
Z najlepszych nowoczesnych nawilżaczy w planie kosztów energii absolutnym liderem jest parowy rodzaj urządzenia (300-500 V). Wszystkie inne korzystają się nie więcej, niż 15-100 V.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz