Jak prawidłowo wybrać papugę: ważne porady

Na pewno przed kupnem czegokolwiek ogromnego i drogiego każdy przegląda mnóstwo resursów, patrząc na produkcje prawie pod mikroskopem. A do kupowania zwierząt domowych albo ptaków odnosimy się nie poważnie. Przez co mogą być konsekwencji nie jedynie dla właścicieli, ale i dla tych kto został oswojony.
I nawet do takiej łatwej sprawy, jak kupno papugi, warto podejść na poważnie.

Z czego zacząć i jak wybrać papugę – czytaj niżej.

1

Należy ustalić miejsce zakupu

  • Specjalny sklep

Pierwsze co przychodzi do głowy – wybrać papużkę w zoo-sklepie. Jest to łatwo, ale niebezpiecznie. Sprzedawcy zoo-sklepów, zazwyczaj mało się znają na zwierzętach, które chcą sprzedać. Oczywiście, według ich opisom, każdy papuga jest najzdrowszym i jowialny. Ale na prawdę, okaże się wszystko wcale nie tak.

Dla ptaków, których się sprzedają, codzienni klienci i otaczający ich hałas – jest to dodatkowe obciążenie na ich układ nerwowy. Ptak, po stresie, staje się nie spokojnym, cały czas krzyczy i przewraca się na dno klatki.

Logicznie, że wybrać takiego papugę dla domu – jest wielkim błędem.

A jeszcze zoo-sklepy kupują piskląt w różnorodnych żłobkach, gdzie ptaki mieszkają w różnorodnych warunkach. I mogą mieć różne choroby. Ponieważ w zoo-sklepie wszystkie pierzaste znajdują się w jednej klatce, zdrowe ptaki mogą się zarazić od nośników wirusa. Wśród których nie tylko choroby ptaków, ale i niebezpieczny dla człowieka gruźlica.

  • Rynek ptaków

Kupno papużki na rynku ptaków proponuje szeroki wybór. Zazwyczaj sprzedają właścicieli żłobów dla ptaków, którzy zajmują się tym już nie pierwszy rok. Oni polecą, jakiego papugę kupić, jak go hodować i czym karmić.

Ale tu też są niektóre wady.

Rynki dla ptaków, zazwyczaj rozmieszczają się na obszarze otwartym albo stojącym na wietrze pawilonie.

A przeciąg, jak wiadomo, bardzo szkodliwy dla zdrowia papug. Dodatkowy argument przeciw: sąsiedztwo ptaków z różnych żłobków. Przecież choroby ptaków przechodzą w powietrzu, zdrowe ptaki w taki sposób, mogą się zarazić. A też, hałas i otoczenie zewnętrze szkodzą komórkom nerwowym ptaków. I robią ich zachowanie niespokojnym.

  • Żłobek dla ptaków
Papugę dla domu, a tym bardziej – papugę dla dziecka, polecamy kupować, co się nazywa, w domu. Kontakty ludzi, które się zajmują hodowaniem ptaków, lepiej dowiedzieć się przez znajomych.

Domowe ‘’farmy ptaków’’ mają mnóstwo zalet, ilość osób w jednej klatce czym mniej, tym lepiej.

Właściciel dokładnie opowie o odżywianiu ptaka. Też można mu niejednorazowo dzwonić w przyszłości, jeśli pojawią się zapytania odnośnie utrzymania i hodowania.Należy ustalić miejsce zakupu

2

Decydujemy się z płecią papużki

Na stronach o ptakach dekoracyjnych są mnóstwo instrukcji na przykład: ‘’papużka falista: jak odróżnić dziewczynkę od chłopczyka?’’

Nie odtworzymy ci Amerykę, pisząc, że ustalić płeć można, patrząc na woskówkę ptaka.

Więc, okras dzioba w obszarze woskówki zmienia się od blado niebieskiego do ciemno-granatowego. A samic lekko ustalić dzięki kremowej lub brązowej woskówce.

Jeśli nie jesteś pewny w własnych znajomościach, potwierdź to u sprzedawcy.

Nawiasem mówiąc, podczas wylinka woskówka samic zmienia swój kolor.

Istnieją różnorodności w zachowaniu samic i samców. Ostatnie bardziej wesołe i aktywne.

Jeśli zdecydowałeś wybrać papugę dla rozmów, to lepiej kupić papużkę chłopczyka.

Samicom charakterne gwałtowne ruchy, chcą one ugryźć za palec, rzucić się na rękę.

Dla tych, kto chce mieć parę papug, polecamy pierwszym kupić właśnie chłopczyka. Szybciej się przyzwyczają, bardziej kontaktują z gospodarzem, lepiej zapamiętują słowa.

Dziewczynkę kupują wtedy, gdy stosunki s samcem już ustalone. W pierwszym czasie należy ją trzymać w oddzielnej klatce, niedaleko od klatki chłopczyka.Decydujemy się z płecią papużki

3

Ustalamy, dla czego potrzebny jest ptak

Cele kupna, mogą być różne. Ktoś chce budzić się pod śpiew ptaków, a ktoś wybrać papugę i zaprzyjaźnić się z nim. Jaki papuga lepszy dla domu? Oczywiście, papużka!

Dla dziecka lepiej kupić młodego papugę, trochę starszego 40-45 dni.

Wczorajsze pisklątka szybko się przywykają do nowych warunków i lekko idą na kontakt z nowymi właścicielami. Tylko nie trzeba chwytać go rękami albo starać się przemocą posadzić na palec. Ptak się przestraszy, zaufanie do ciebie będzie stracone.

Dla tych, kto chce wybrać papużkę, który będzie rozmawiać, polecamy, jednak, chłopczyka.

Jeśli ptak trzeba, jedynie jako poruszająca się dekoracja, możesz śmiało kupować dojrzałych ptaków. Tylko zwróć uwagę, żeby on był fizycznie zdrowym.Ustalamy, dla czego potrzebny jest ptak

4

Na co zwracamy uwagę podczas kupna

Jak prawidłowo wybierać papugę w zoo-sklepie lub na rynku ptaków? Rekomendacje:

  • Jakiś czas postój w stronie obserwując za zachowaniem ptaków.
Zdrowe wesoło skaczą i się biją z towarzyszami za miejsce około karmnika.
  • Chore ptaki siedzą w stronie, pociskając łapy i podnosząc pióra.
  • Nie wierz tym, kto powie, że te ptaki po prostu próbują nagrzać się. U zdrowego ptaka układ termoregulacji pracuje cały czas, i nie musi on wykorzystywać jeszcze jakieś dodatkowe mechanizmy, żeby nagrzać ciało.
  • Następnym obiektem uwagi – dziób i łapy z pazurkami. Nic z tego nie może się płatkować. Dziób zdrowego ptaka ma umiarkowaną długość, jak i pazurki na łapkach. Skóra na nich u młodych osób gładka, bez pęknięcia i uszkodzeń.
  • Całkowitość zaperzenia – jest to zdrowie papugi. Dlatego sprawdź skrzydełka, prostując ich na świetle. Uszkodzone pióra będą gęsto osłonięte mikro dziurkami. A jest to pierwsza oznaka tego, że pod piórami są pasożyty.

Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu, uda się ci prawidłowo wybrać papużkę podczas kupna. I otrzymać wesołego i wiernego towarzysza!Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.