Jak przechowywać ziemniaki na stancji

Trudno wyobrazić zwykłe codzienne odżywianie bez dań z ziemniaków. Pieczone, smażone, gotowane, w zupie, sałatce i różnorodnych zakąskach. Żeby cieszyć siebie i bliskich daniami z ziemniaków nie tylko w sezon, ale też w ciągu całego roku, a szczególnie – podczas świąt zimowych, warto ci zrobić zapasy dostatecznej ilości ziemniaków.

Jeśli masz zimną piwnicę, wtedy wie warto się martwić. A jeśli mieszkasz na stancji i chcesz przechować ziemniaki do następnego sezonu, warto wziąć do uwagi niektóre zasady, żeby zbiory nie zepsuły się i cieszyły nas każdego dnia.

1

Dobrze suszymy

Nawet jeśli miałeś zbiory w ciągle suchą pogodę, po ich usunięcia z gleby należy pozwolić wyschnąć. Ten proces pomoże uniknąć ziemniakom szybkiego gnicia. Po prostu zostaw ich na suszenie na dwie-trzy godziny, a potem zabierz. Zepsute ziemniaki i chore należy użyć pierwszymi.

Po tym procesie, należy wytrzymać ziemniaki około miesiąca w warunkach, które pomogą im przygotować się do długotrwałego przechowywania.

Podobne warunki oznaczają, że temperatura ma być około 18 stopni i wilgoć powietrza (90%).

Po tym, jak zbiory ziemniaków przejdą ten etap, można śmiało transportować ich w miejsce długiego przechowywania.

Dobrze suszymy

2

Zabezpieczamy chłód

Żeby ulubione ziemniaki nie straciły wilgoć, i nie pomarszczyły się, należy zabezpieczyć im warunki, które hamują te procesy. A ich istota polega na tym, żeby ziemniaki znajdowały się chłodnym miejscu, wtedy ilość substancji pożywnych w nich nie będą się zniżać.

Optymalna temperatura powietrza dla ziemniaków – około 5-7 stopni.

Dlatego, należy przechowywać warzywa w spiżarnie, na balkonie pod klatką schodową, a jeśli zima będzie mroźna – przenieś zbiory do spiżarni albo około drzwi balkonu, albo około okien, to znaczy w jakimkolwiek miejscu gdzie temperatura wyżej zero i niższa pokojowej.

Też gospodyniom nie warto zapominać o tym, że ziemniakom trzeba oddychać. Dlatego idealne siatki dla przechowywania – z naturalnych włókien: one świetnie zapobiegają ostrym zmianom temperatury.

Zabezpieczamy chłód

3

Unikamy gnicia

Oczywiście, absolutnie pozbyć się od procesów gnicia bakterii i grzybów ci się nie uda, jednak nie zmożesz istotnie minimalizować ich ilość.

Doświadczeni ogrodnicy przekładają ziemniaki liśćmi jarzębiny i piołunu. Na 1 c zbioru będziesz potrzebować 2 kg liści.

Też można oblać zbiory wrzątkiem, ale bez przesady, w innym razie otrzymasz gotowane ziemniaki w skorupie. Po prostu połóż ziemniaki w gotowaną wodę i od razu wyjmij, to pomoże pozbyć się od mikroorganizmów i grzybów, i zbiory będą długo leżeć. Wysuszyć takie ziemniaki należy w miejscu bez oświetlenia.

Nawet jeśli zrobiłeś wszystko, żeby uniknąć gnicia, nie leń się czasami przekładać ziemniaki, wyrzucając zgniłe.

Unikamy gnicia

4

Zapobiegamy pojawieniu się kiełków

Jak i w przypadku z gniciem, całkiem przestać kiełkowanie ziemniaków nie zmożemy, jednak potrafimy uwolnić ten proces.

Żeby z pojawieniem się pierwszego jesiennego ciepła nasze ziemniaki nie puściły kiełki, osłoń ich liśćmi suszonej mięty. Szczerze pościel ich na dno worka, przełóż po środku i pokryj na górze.

Liście tej rośliny uwolnią kiełkowanie ziemniaków.

Zapobiegamy pojawieniu się kiełków

5

Uważnie wybieramy gatunek

Nie wszystkie ziemniaki jednakowe, jeśli chodzi o przechowywaniu, i różnorodne gatunki mają osobiste właściwości do przechowywania. Dlatego, podczas wyboru ziemniaków na zimę, podejdź do tej sprawy na poważnie, jeśli masz zamiar przechowywać zbiory na stancji albo spiżarnie.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

4 Tak Nie 1

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.