Jak przyzwyczaić dziecko sprzątać po sobie zabawki

Porozrzucane zabawki – zwykły obraz w domu, gdzie znajduje się malutkie dziecko. Od tego twórczego bałaganu nigdzie się nie podziać: malutki człowieczek poznaje świat i angażując się czymkolwiek, od razu, zapomina co robił minutę temu. Ale zawsze tak być nie może. Dzieci stają dorosłe, i aktualnym jest pytanie, jak przyzwyczaić dziecko sprzątać po sobie zabawki. Jest to sprawa nie jednego tygodnia i nawet miesiąca. Następujące porady pomogą ci osiągnąć tego celu, jak najszybciej.

1

Bądź wzorem dla naśladowania

Mało prawdopodobnie, że twoje dziecko będzie starać się sprzątać po sobie, jeśli widzi naokoło porozrzucane rzeczy swoich rodziców. Śledź za ubraniem, akuratnie je składaj i wieszaj na swoje miejsce. To też się odnosi i innych rzeczy.

Zwracaj uwagę dziecka na porządek w domu, mów o swoich działaniach, i twoje dziecko będzie strać się cię naśladować.

Nie ma bardziej działającej metody, niż elokwentny przykład rodziców. Jesteś dla swego dziecka – głównym autorytetem.Bądź wzorem dla naśladowania
Też nie leń się samodzielnie sprzątać po dziecku. Bądź cierpliwy i dobieraj zabawki, nawet jeśli twój bachor rozrzuca ich specjalnie. Nie można od dziecka wymagać porządku, jeśli samodzielnie go nie stwarzasz.

2

Zrób sprzątanie zabawek zrozumiałym i wykonalnym dla dziecka

Żeby dziecko posprzątał zabawki, ono musi wiedzieć, gdzie ich składać. Dla każdej rzeczy należy wydzielić swoje miejsce.

Wyposaż pokój swego dziecka pudełkami i skrzynkami, nanieś na nich oznakowanie.

Po pierwsze do nich łatwo składać różnorodne zabawki i urządzenia zabawkowe; po drugie dziecko z łatwością zorientuje się, gdzie co sprzątać. Minie całkiem nie dużo czasu, i stanie to przyzwyczajeniem.Zrób sprzątanie zabawek zrozumiałym i wykonalnym dla dziecka

Jeszcze jeden ważny warunek – nie poganiaj swoje dziecko.

Jeśli dziecko nie chce sprzątać zabawki, daj mu czas, żeby ono skończyło bawić się i poradził sobie samodzielnie. Uprzedź, że jak tylko strzałka zegarka dojdzie do jakiegoś pewnego zaznaczenia, grę należy zatrzymać, i zabawki pójdą odpoczywać. Możesz postawić czasomierz, jeśli dziecko bardzo pasjonowało się grą i może przegapić potrzebny czas.

3

Zrób sprzątanie zabawek ekscytującą grą

Dzieci sprzątają zabawki z zadowoleniem, jeśli włączyć do sprzątania moment gry. Ilość gier zależy od wyobraźni rodziców.

  • Na przykład, można zrobić wyścig, kto szybciej poskłada zabawki w swoją skrzynkę.
  • Nie złym wariantem jest kompletacja zabawek za kolorem, kształtem, rozmiarem (jest to szczególne skuteczny sposób dla budujących zestawów i piłek).
  • Zastosuj też gry fabularnie-rolowe: połóż zajączka i kotka spać, a lalek wysyłaj w podróż albo gości.

Można wymyślać i śmieszne sposoby: zbierać zabawki skacząc na jednej nodze albo pełzając do tyłu, śpiewając piosenkę (na przykład każdy śpiewa swoją piosenkę podczas sprzątania i ten, kto zatrzymał się – przegrał).

4

Wykorzystuj pouczające bajkowe historii

Włączaj swoją wyobraźnie – i działaj! Przed snem, na przykład, że malutki gnom-bajarz, który zazwyczaj każdy wieczór przychodzi do dziecka opowiadać bajki, dzisiaj zobaczył bałagan, wkurzył się i wszystko zapomniał, dlatego obiecana bajka się anuluje.

Wymyśl różnorodne bajkowe historie, które uczą dzieci sprzątać (na przykład, bajka o tym, jak od niechlujnej dziewczynki uciekły wszystkie zabawki).

Nawiasem mówiąc, możesz stworzyć taką samą pedagogiczną sytuacje, jeśli dzieci nie chcą sprzątać zabawki, niezauważalnie schować porozrzucane rzeczy. Może to będzie dobrą nauką.Wykorzystuj pouczające bajkowe historii

5

Zrób tak, żeby porozrzucane rzeczy przyczyniły niedogodności dziecku

To się nazywa metodą naturalnych konsekwencji, która może zmusić dziecko sprzątać zabawki.

Czasami korzystnie jest nie wtrącać się w chaos, panujący w pokoju dziecięcym.

W końcu, malutki człowieczek nawet nie potrafi przejść przez górę zabawek, i będzie zmuszony to wszystko posprzątać. Możesz zastosować tą metodę i w tym przypadku, kiedy twoje dziecko cokolwiek prosi. Powiedz, że ten przedmiot leży w skrzynce, przed którą znajduje się góra zabawek, i nie możesz ją otworzyć. Tego kierownictwa do działania zazwyczaj jest dostatecznie.

6

Zrób sprzątanie zabawek specjalnym rytuałem

Dzieciom potrzebna psychologiczna ochrona i komfort.

To osiąga się w zwykłych dla nich warunkach z utrwalonym reżymem i tradycjami. Taką tradycją może być i sprzątanie w pokoju, na przykład wieczorem przed snem. Napełnij ten rytuał szczególnym sensem.

Można sprzątać zabawko pod jakąkolwiek muzykę albo po kolei opowiadać, co ciekawego ty ze swoim dzieckiem dzisiaj zobaczyliście lub dowiedzieli się (jedna podniesiona zabawka – jedna replika).

Ta tradycja, jak i wszystkie inne, muszą zjednoczyć wasz rodzinny kolektyw i wzbudzić nawet trudne dziecko sprzątać po sobie zabawki.

Wnioski

Wnioski

W taki sposób, istnieje mnóstwo sposobów, jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie zabawki. Podstawowy warunek skutecznego rozwiązania tego zadania – zrobić sprzątanie interesującym dla dziecka. W żadnym przypadku nie wiąż sprzątanie z karą albo czymś nieprzyjemnym. Naprzeciw: chwal go nawet za najmniejsze sukcesu. I koniecznie pamiętaj o wieku: psycholodzy stwierdzają, że dziecko może zrozumieć i zapamiętać zasady sprzątania po sobie zabawki tylko po trzech-czterech latach.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.