Jak rozwijać małą motorykę u dziecka

Poznając świat otaczający, dziecko próbuje wykonać paluszkami mnóstwo ruchów: ono chwyta przedmioty, przebiera drobne elementy, ubiera się i zakłada buty, rysuje i t.d. Najpierw paluszki małego wcale go nie słuchają, ale z czasem umiejętność kontrolować ich może stawać do konkurencji z dorosłymi. Żeby twoje dziecko intensywnie poruszał się w swoim poznaniu otoczenia, proponujemy ci kilka świetnych pomysłów, jak rozwijać małą motorykę u dziecka do trzech lat.

Rozwinięcie małej motoryki u dzieci stawi przed sobą trzy podstawowych zadania:

 • udoskonalenie chwytających działań (uchwyt przedmiotów dłonią, szczyptą, „pincetą”);
 • rozwinięcie skorelowanych ruchów (umiejętność korelować kilka przedmiotów między sobą);
 • trenowanie paluszków rąk dla wykonania codziennych, zabawkowych, twórczych i innych działań.

Rozpatrzymy na konkretnych przykładach, jakie rozwijające gry dla małej motoryki dzieci można wykorzystywać w warunkach domowych.

Będziesz potrzebować:
1

Ćwiczenie z papierem

Papier przedstawia dla dziecka wielką ciekawość: oprócz tego, że na nim można rysować, on zachowuje w sobie mnóstwo zachwycających rzeczy.

 • Jego można pognieść, rozerwać, robić rękodzieła, zakręcać z niego drobne przedmioty.
 • Z zrobiony z papieru piłek można zrobić prawdziwą sportową grę na trafność: trafianie nimi w koszyk z niedużej odległości.
 • Możesz pocieszyć swoje dziecko twórczym pomysłem: stworzyć cudowne wyroby z kawałków rozdartego papieru.
 • Naucz dziecko rozdzierać papier na smużki. Złóż ich w pudełko i obracając go, otrzymasz prawdziwy papierowy deszcz, od którego dziecko będzie podekscytowane.

Dając dziecku papier, dokładnie omów z nim zasady jej wykorzystania. Ponieważ dziecko też może wykorzystać tapetę na ścianie i ulubione książki matusi… Żeby tego nie stało się, zagotuj dla dziecka starą tapetę.

Nawet jeśli masz niepotrzebne stare książki albo magazyny, nie dawaj ich dziecku: ponieważ zniewagę do nich dziecko może przenieść na jakiekolwiek inne książki.

Oprócz tego, nie rzadko kawałki książek mogą okazać się w buzi u dziecka, a typograficzna farba na pewno nie będzie dla niego korzystną. Lepiej pokaż dziecku, jak przekładać strony książki. Jest to też świetne ćwiczenie rozwijające, które uczy dziecko przychwytywać cienkie strony. Zacznij ze stron kartonowych i stopniowo zmniejszaj ich grubość.

Ćwiczenie z papierem

2

Rozwijanie siły paluszków

Paluszki małego dziecka słabe, to zmniejsza ich ruchy i często może zasmucić dziecko. Żeby rozwijać ich siłę, należy wykonywać kilka ćwiczeń.

Daj dziecku gumową gruszkę i pokaż, jak ona ‘’strzela’’ powietrzem. Wydmuchującym strumieniem powietrza można grać w „piłkę nożną” goniąc do bramy kilka kawałków waty. Można poeksperymentować z gruszką i w wannie, bawiąc się z wodą.

Wśród gier, rozwijających małą motorykę – wciskanie przedmiotów w ciasto albo plastelinę. Świetnym zajęciem dl dziecka jest gra z rodzynkami. Pokaż dziecku, jak ozdobić przyszłe ciasto rodzynkami. Z plasteliną pracować trudniej.

Daj dziecku materiały dla wytworów: drobne kamyczki, muszelki, perełki, guziczki – i pozwól mu powymyślać.

Mała motoryka rąk świetnie rozwija folusznictwo plasteliny. Jest to etap przygotowujący przed lepieniem plasteliną, dlatego taka praca jest korzystna dla trenowania siły fizycznej.

Gry z zabawkami mechanicznymi, muzycznymi szkatułkami też towarzyszą rozwoju małej motoryki.

Rozwijanie siły paluszków

3

Trenowanie ruchów chwytających

Jedne z najtrudniejszych zadań dla dziecka do trzech lat – nauczyć się śmiało brać drobne przedmioty metodą „uchwytu pincetą” – kciukiem i palcem wskazującym. Najpierw dziecko dziecko będzie brać przedmioty szczyptą, to znaczy trzema palcami. Ale z czasem u niego wypracuje się umiejętność chwytać „pincetą”. Postaw przed dzieckiem kilka zadań, wykonując które, ono będzie trenować tą umiejętność. Prezentujemy następujące ćwiczenia:

Sortowanie drobnych przedmiotów. Tutaj twojej wyobraźni nie ma granic: sortuj za kolorem, kształtem, rozmiarem i t.d.

Najpierw pomieszaj dwa rodzaje dostatecznie dużych przedmiotów, zatem można dodać i nowe rodzaje.

Można wykorzystać różnorodne perełki, drobne kamyczki, muszelki, guziki, makaron, drobne zabawki.

Przepychanie guzików różnego rozmiaru w odpowiednie otwory. Jest to nie trudny sorter możesz zrobić samodzielnie z niepotrzebnego pudełka z miękką plastikową albo kartonową pokrywą.

Opuszczenie drobnych przedmiotów do butelki (można wykorzystywać fasola, groszek, makaron). W końcu tej gry na dziecko czeka niespodzianka: ono może pobawić się samodzielną grzechotką.

4

Rozwijamy korelowane działania

Umiejętność skorelować dwie i więcej części jednego przedmiotu albo kilku przedmiotów – praca, która potrzebuje szczególne skupienia i wysiłku dla malutkiego pracownika. Następujące zadania i gry pomagają dziecku udoskonalić tą umiejętność.

 • Jedna z najprostszych zadań – zebrać piramidkę. Kółka dostatecznie duże, i nasadzać ich na pręcik nie trudno.
 • Gry ze sznurowadłami. Żeby dzieci z zadowoleniem wykonywały te ćwiczenie, dobieraj fabularne sznurowadła (na przykład, „przyszyć” jabłko do pleców jeżyka, odzież i obuwie – do lalki i t.d.).
 • Nasadzenie perełek albo jakichkolwiek innych drobnych przedmiotów na sznurek – fajne gry, rozwijające małą motorykę. Taki koralik samodzielny – jeden z najbardziej ulubionych zabawek dzieci.
 • Gry z konstruktorem. Dobrze, jeśli dziecko ma kilka konstruktorów z elementami różnego rozmiaru i różnymi zasadami ich połączenia.

Rozwijamy korelowane działania

Wnioski

Wnioski

Rozwijać małą motorykę rąk dzieci – nie tylko zachwycające, ale i dostępne dla nich zajęcie. Każdą minutę dziecko widzi o koło siebie tysiąc możliwości, żeby potrenować te niełatwe umiejętności.

Oprócz wyżej przeliczonych gier i ćwiczeń, dawaj swemu dziecku bawić się z guzikami, zapinkami, hakami, kokardami, zawiązując, rozwiązując ich i t.d.

W sumie jakakolwiek praca domowa – jest to udoskonalenie umiejętności szybko pracować malutkimi palcami. A kiedy dziecko zmęczyło się od pracy domowej, możesz wymyślić cokolwiek innego. Pokaż, co może wystąpić w jakości zabawek: kółka, talerzyki i inne. Załaduj swoje dziecko wyobraźnią i wymyśl najbardziej świetne gry.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.