Jak rozwijać pamięć u dzieci 2-5 lat

Rozwój pamięci – jeden z najbardziej intensywnych psychicznych procesów u dzieci we wczesnym wieku. Za pomocy słuchania, widzenia i ruchowej aktywności dziecko zbiera doświadczenie, i w taki sposób rozwija swoją pamięć. W wieku 3-4 lat dziecko zadaje mnóstwo pytań, dzięki czemu w rozwinięciu pamięci u dzieci odbywa się nowy skok. W taki sposób mądra Przyroda stworzyła wszystkie warunki dla zapamiętywania ogromnej ilości materiału malutkimi wynalazcami, ponieważ wczesne dzieciństwo i wiek przedszkolny – jest to intensywny period rozwoju dziecka, kiedy ono wchłania cały materiał z lekkością gąbki.

Wykorzystując te możliwości dziecka, rodzicom warto dodatkowo rozwijać pamięć malucha. Zaczynając z 1,5-2 lat, proponuj dziecku gry i różne ćwiczenia dla rozwijania pamięci, które wzmocnią różne jej rodzaje: wzrokową, ruchową i słuchowo-rozmowną. Proponujemy ci kilka pomysłów, jak rozwijać pamięć dziecka tego wieku i interesująco spędzać z nim czas.

Będziesz potrzebować:
1

Gry na powtórzenia ruchów

Kto z dzieci nie lubi wygłupiać się przed lustrem? Skieruj tą energię w korzystnym kierunku – dla rozwinięcia pamięci ruchowej. Ustaw się z nim przed lustrem i wykonuj kilka łatwych ruchów, na przykład, podnieś rękę, nachyl się i pokaż język. Niech małe spróbuje powtórzyć to samo. Stopniowo utrudniaj ruchy, zwiększając ich ilość.

Podobną grę dla rozwinięcia pamięci i uwagi można wymyślić, siedząc na kanapie. Zaproponuj dziecku powtarzać za tobą kolej ruchów. Dla dzieci starszych możesz wymyślić ciekawą historię (na przykład, przekazywać tajną informację, tajemnemu agentowi-zajączku).

Gry na powtórzenia ruchów

2

"Kto gdzie mieszka"

Jest to świetny wariant interesującego zajęcia, zaczynając z 1,5-2 lat, któremu towarzyszy rozwijanie pamięci wzrokowej. Narysuj i wytnij kilka domków z otwierającymi się oknami. Dla każdego z domków przygotuj po jednemu „mieszkańcu” – kartkę z jakimikolwiek zwierzętami. Razem z dzieckiem „zakwateruj domki” – umieść w nich zwierząt jak zachce dziecko.

Niech dziecko otworze wszystkie okna i spróbuje zapamiętać, kto gdzie mieszka. Po tym ono zamyka oczka albo wychodzi z pokoju, a ty zmieniasz mieszkańców miejscami.

Zadanie dziecka – powrócić domki ich przyszłym właścicielom. Grę można utrudnić w zależności od ilości domków. Można wymyślić różnorodne wariacje podobnej gry, zmieniając domki na inne tajniki ze schowanymi w nich przedmiotami.

3

"Stawiamy na stół"

Przygotuj dla dziecka kartki z owocami i warzywami, a też kilka talerzyków. Utwórz improwizacyjny stół: pościel obrus i postaw talerzyki według ilości zaproszonych gości: rozłóż w talerzyki poczęstunek: każdemu – po jednej warzywie i owocu. Potem powiedz dziecku, że na ulice zaczął się fajerwerk, i wszyscy gości poszli na niego patrzyć, a kiedy wrócili, zapomnieli, u kogo jaki talerzyk.

Niech dziecko pomoże rozsadzić gości w prawidłowym porządku.

Jeszcze jedna wariacja ‘’jadalnej’’ gry: rozłóż przed dzieckiem kilka obrazków, a potem pomieszaj ich z innymi (dla tego celu można wykorzystać worek albo pudełko). Zatem postaw przed dzieckiem kilka talerzyków (według ilości rozłożonych obrazków) i zaproponuj mu na nich wyłożyć te obrazki, które przed tym były pokazane.

Stawiamy na stół

4

Wesołe poszukiwania miejsca tajemniczego

Jeśli twemu dziecku smutnie siedzieć na jednym miejscu, można zaproponować mu bardziej ruchliwy wariant gry na rozwinięcie pamięci. Przed tym zbadaj pokój, pokazując dziecku kilku dobre znanych mu miejsc, w których może być schowanka. Zatem dziecko wychodzi z pokoju, a ty chowasz zabawkę albo jakikolwiek inny przedmiot w jednym z tych miejsc.

Zadanie dziecka – znajdź chowankę z zawartością. Jeśli dziecko z łatwością daje radę temu zadaniu, możesz utrudnić zadania, ograniczając czas.

Możesz rozłożyć w każdym pokoju w każdej chowance po jednemu elementowi, z których dziecko potem będzie zbierać obrazek.

Wesołe poszukiwania miejsca tajemniczego

5

„Odnowienia wzorku”

Dla tego ćwiczenia będziesz potrzebować patyczki albo zapałki.

Wyłóż nietrudny wzorek albo rysunek i poproś dziecko zapamiętać rozmieszczenie patyczków. Zatem mówisz, że powiał silny wiatr, i wszystkie patyczki pomieszały się. Poproś dziecko odnowić rysunek.

Najpierw możesz pomieszać wszystkie patyczki na stole, żeby dziecko wykorzystał pewna ich ilość. Z utrudnionym wariantem tej gry na rozwinięcie pamięci i myślenia możesz zaproponować dziecku wybierać potrzebną ilość patyczków z pudełka albo szklanki. W taki sposób, dziecko będzie trenować pomysłowość zapamiętywania.

„Odnowienia wzorku”

6

"Podróż światowa"

Ta gra – świetny trening dla rozwinięcia słuchowo mownej pamięci. Według historii gry twoje dziecko jedzie w podróż światową.

Opowiadasz dziecku, ile interesującego czeka go po drodze, i proponujecie mu kilka prezentów, które ono może przywieźć dla swych przyjaciół (ilość nazwanych prezentów może wariować się od 3 do 8 w zależności od wieku uczestnika).

Przelicz wszystkie prezenty, a dziecko nazwie do każdego z nich osobę, która ich otrzyma.

Po powrocie dziecko może odwiedzić swoich przyjaciół.

Każdemu z nich ono może podarować „werbalny prezent”. Jego zadanie – nie pomylić, co komu przywiozło.

Z starszymi dziećmi są możliwe różnorodne wariacje tej gry: zapamiętywanie miast, krajów, kontynentów i t.d.

Wnioski

Wnioski

Rozwój pamięci – niezbędne tło dla intelektualnego stania dziecka. Czym więcej będziesz rozwijać jego pamięć, uwagę, wyobraźnie, tym bardziej intensywnie ono będzie poznawać świat otaczający. Dzięki osobliwościom rozwoju pamięci w tym wieku, dziecko z łatwością będzie wchłaniać wszystko, co mu zaproponujesz. Staraj się wykorzystywać jakiekolwiek sytuacje w życiu codziennym, żeby dziecko zgadywało twoje nie trudne zagadki, które towarzyszą rozwoju różnych rodzajów pamięci.

Na przykład, zgadywanie przedmiotów na dotknięcie, poznanie jedzenia według smaków, ustalenie źródła dźwięku według jego brzmienia – świetne sposoby trenowania pamięci.

Takie nie trudne ćwiczenia można wykonywać, nawet wtedy gdy mama zajęta. Pamiętaj, że jakiekolwiek wykazanie wyobraźni może stać dla młodego wynalazcy najbardziej interesującą i korzystną grą.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.