Jak układać kostkę Rubika 3×3

Mnóstwo prób ułożyć kostkę Rubika okazały się nieskuteczne? Wszystkie przedstawione instrukcje w Internecie napisane specjalistami – dla początkujących rozwiązanie których wydaje się bardzo zmieszane, a tłumaczenie mętnymi. W wyniku chaotyczne przekręcanie stron nie mają sukcesu. Myślisz, że rozwiązać tę układankę jest niemożliwie? Chcemy przekonać w innemu. Dla tego, żeby zobaczyć przyjaciół i pochwalić się w niezwykłej umiejętności, nie będziesz musieć zmieniać miejscami naklejki. Naśladując naszą instrukcję krok po kroku, będziesz móc nie tylko rozwiązać najpopularniejszą układankę w świecie, ale zrozumieć jak to zrobiłeś.

Będziesz potrzebować:
1

Znaj swojego wroga. Kostka Rubika 3x3 – pierwsza znajomość

Twoja cel – to ułożyć kostkę Rubika. Zrobić to nie wiedząc jak on działa, z czego się składa i jak funkcjonuje, się nie uda. Kupić go można w jakimkolwiek sklepie z pamiątkami lub kancelarii, a też w wydziale zabawek w dużych centrum handlowych i supermarketach. Jednak nazwać kostkę Rubika, zabawką nie da się, ponieważ nie każdy dorosły człowiek potrafi rozwiązać tą 3D układankę, dlatego nie doceniać jej ciężkości nie warto.

Przed tym jak ułożyć kostkę Rubika, najpierw musisz wiedzieć z czego on się składa. Więc standardowa kostka Rubika 3×3 – to mechaniczna 3D kostka, każda ściana której pomalowana w inny kolor. Tradycyjnym wariantem – jest niebieski, zielony, biały, żółty, czerwony i pomarańczowy. Ściany:

Znaj swojego wroga. Kostka Rubika 3x3 – pierwsza znajomość.

 • Klocki centralne – 6 sztuk, po jednej na każdą stronę. Mogą one kręcić się około osi, ale swojej pozycji nigdy nie zmieniają, to znaczy zawsze znajdują się w ”prawidłowej’’ pozycji. Na rysunku one mają brązowy kolor.
 • Klocki kątowe – 8 sztuk, każdy ma 3 różne kolory. Na rysunku one mają fioletowy kolor.
 • Żebra – 12 sztuk w 2 różnych kolorach. Znajdują się one między kątami – na rysunku one blado błękitne.

W kostce Rubika wszystkich klocek, które się poruszają jest 20 (12 żebrów i 8 kątów) i rozwiązanie zależy bezpośrednio od wiedzy, jak one mogą zmieniać swoja pozycję.

Jeżeli przekręcić jedną stronę, możemy zobaczyć, że centralne klocki zostają na miejscu, żebro przemieszcza się w inne miejsce, gdzie muszą być żebra, a kąt zajmuję miejsce w kącie.

Z tego wychodzi, że każdy element ma pewien typ, który nie zmienia się po obracaniu (krawędź zostaje się krawędzią, centrum – centrum).

2

Jak ułożyć kostkę Rubika: podstawy

Naszą celu jest ustawić wszystkie elementy na prawidłowe miejsca. Żeby wyznaczyć kierunek, w który trzeba obracać i ”prawidłowe miejsce” tego lub innego kwadracika, trzeba swoja uwagę zwrócić na centralne elementy, ponieważ one, jak już było mówiono, mają ustalona pozycję.

Na przykład żebro, które się znajduje między czerwonym i zielonym centrum – odpowiednie, czerwono-zielone, dlatego trzeba orientować się na to, żeby około zielonego centrum rozmieściło się żebro takiego samego koloru, a około czerwonego centralnego elementu – czerwona krawędź.

Kąt zawsze ma trzy kolory, dlatego trzeba uważać, żeby on rozmieszczał się między centralnymi klockami odpowiednich kolorów.

3

Zbieramy krawędzi jednej strony kostki Rubika

Najpierw musimy wybrać kolor, z którego będziemy zaczynać. W tym przykładzie podstawowy kolor – żółty, będzie on przedstawiony na wszystkich schematach. Każdy ma możliwość wybrać , ten wariant, który bardziej mu się podoba i z niego zacząć.

Więc, jeżeli na górze centralny element u ciebie żółty, to na dole, ma być – biały (on praktycznie we wszystkich modelach kostki znajduje się na przeciwnej stronie).

Dlatego, żeby ułożyć kostkę Rubika 3×3 trzeba na początek na górnej krawędzi ułożyć krzyż – postawić wszystkie krawędzi wybranego koloru (w naszym przypadku żółtego) w odpowiednie pozycje około centralnej klocki. Zrobić to trzeba w określonym porządku w taki sposób, żeby drugi kolor żebra odpowiadał najbliższemu centralnemu elementowi.

Krok 1: zbieramy krawędzi jednej strony kostki Rubika.

Ten krok trudno wytłumaczyć tym, kto nie wie jak ułożyć kostkę Rubika. Tę zadanie lżej rozwiązać samodzielnie i bez wątpliwości da się zrobić, po krótkim szkoleniu.

Właśnie na tym miejscu większość początkujących zatrzymują się – układają krzyż, potem jedną ścianę, a dalej kontynuuje mniejszość .

Cierpliwość i tylko cierpliwość! Poddawać się w żadnym razie nie wolno. Więc polecamy rozwiązać pierwszy krok samodzielnie, nie zwracając uwagi na niżej przedstawione przykłady. Dla tych, którym zrobić tego się nie udało, niżej przedstawiony schemat, jak ułożyć krzyż. Weź do uwagi, że będziesz musiał powtórzyć ten krok 4 razy – po 1 razu dla każdej strony.

 1. Krok 1: zbieramy krawędzi jednej strony kostki Rubika.Weź kostkę w ręce i przekręć je tak, żeby na górze był żółty centrum (lub inny wybrany tobą kolor), a na dole biały.
 2. Znajdź żółte ścianki na dolnej powierzchni. Zwracaj uwagę na dwa kolory żebra.
 3. Jeżeli znalazłeś żółtą krawędź na dole, obracaj warstwę do tej pory, aż żebro z żółtym kwadracikiem przyjmie pozycję na ,,swoim miejscu’’ na górnej ścianie.
 4. Wykonaj jedno z następujących działań:a) Żółty ,,patrzy’’ w dół

Krok 1: zbieramy krawędzi jednej strony kostki Rubika.

b) Żółty patrzy do przodu

Krok 1: zbieramy krawędzi jednej strony kostki Rubika.

c) Żebro w warstwie pośredniej

Uwaga: jeśli żółty kwadrat znajduje się w górnej warstwie, ale stoi nie prawidłowo i nie prawidłowo orientowany, odnośnie najbliższego centrum, zmień jego pozycję, ustaw na jego miejsce inny element.

Po tym krawędź będzie się znajdować w jednej pozycji z trzech wyżej przeliczonych. Wykorzystując schemat, postaw go na ,,prawidłowe’’ miejsce. Powtórz tę działanie dla każdej żółtej krawędzi i ułóż krzyż na górnej warstwie kostki Rubika.

4

Zbieramy górną krawędź

Jeżeli ci się udało złożyć krzyż, warto ułożyć górną warstwę całkiem, to znaczy postawić kąty na swoje miejsca jeden za drugim. Nie może ustawiać ich jak nam się zachcę, ponieważ każdy kąt ma specjalnie przeznaczone miejsce dla niego, co i określają kolory z których on się składa.
Tak samo, jak w poprzednim kroku, mamy kilka wariantów rozwiązania, które będziemy wykorzystywać. Pamiętaj, że wszystkie działania trzeba będzie powtórzyć 4 razy – po jednym dla każdego kąta.

 1. Przewróć kostkę Rubika tak, żeby żółta warstwa była na górze, a biały odpowiednie na dole.
 2. Znajdź na dolnej warstwie kąt z żółtym kwadratem. Zwróć uwagę na 2 innych kolory na niej.
 3. Pokręć dolną warstwę tak, żeby kąt okazał się pod ,,swoim’’ miejscem.
 4. Wykorzystuj jedno z niżej przedstawionych rozwiązań:
  a) Żółty patrzy na lewoKrok 2: zbieramy górną krawędź.b) Żółty patrzy na prawo

Krok 2: zbieramy górną krawędź.

c) Żółty znajduje się na dole

Zwróć uwagę: jeżeli żółtego kąta nie ma w dolnej warstwie kostki, to znaczy, że znajduje się on w górnej warstwie, ale nie na swoim miejscu. Trzeba postawić jakikolwiek kąt z dolnej warstwy do góry (wykonując pierwsze rozwiązanie, na przykład). W taki sposób otrzymasz żółty w dolnej warstwie.
Powtórz działanie dla każdego kąta, aż całkiem nie ułożysz górną warstwę.

5

Jak ułożyć kostkę Rubika: druga ściana

Chcemy zebrać druga warstwę kostki. Pamiętaj, że centralne klocki – ustalone, dlatego nie ma konieczności zmieniać ich miejscami i rozmyślać jak ich rozmieścić. Przyjmij do uwagi, że niżej przedstawione działania, będziesz musiał powtórzyć 4 razy – po jednym razie dla każdej krawędzi.

1. Weź kostkę w taki sposób, żeby na górze była biała warstwa, a na dole żółta – ta, która jest już ułożona.
2. Znajdź w górnej warstwie krawędź bez białego koloru na obu stronach.
3. Pokręć górną warstwę do tej pory, aż kolor tej krawędzi, klocki centralnej zboku nie połączą się, formując przewróconą T.
4. Wykonaj jedno z niżej przedstawionych rozwiązań, wybierając przykład zależnie od tego, gdzie rozmieszcza się krawędź – z lewa czy z prawa.

Są kilka możliwych wariantów:
1) Krawędź musi być przesunięta w prawo z tego miejsca, gdzie ona się znajduje.

Krok 3. Jak ułożyć kostkę Rubika: druga ściana.
2) Krawędź musi być przesunięta w lewo z tego miejsca, gdzie ona teraz się znajduje.

Krok 3. Jak ułożyć kostkę Rubika: druga ściana.

Do uwagi: jeżeli w górnej warstwie nie ma skrajnej klocki bez białego koloru na jakiejkolwiek ze stron, to znaczy, że znajdują się one w warstwie środkowej, ale nie na swoich miejscach. Postaw jakąkolwiek inną z górnej warstwy na jej miejsce. W taki sposób otrzymasz krawędź w górnej warstwie bez białego kwadratu i będziesz mógł jego przemieścić, w odniesieniu do wyżej przedstawionej instrukcji.

Powtórz ten krok 4 razy – po jednemu dla każdej krawędzi.

6

Jak ułożyć kostkę Rubika: drugi krzyż

Więc, mamy ułożone dwie pierwsze warstwy kostki Rubika. Teraz musimy dojść do tego, żeby 4 skrajne elementy górnej warstwy miały biały kolor, tworząc krzyż. Na tym etapie skupiamy się wyłącznie na skrajnych elementach, nie zwracając uwagi na kąty.

Na górnej ścianie sześcianu może być cztery białe krawędzi lub dwie, albo żadnej. Jeśli wszystkie cztery białe żebra znajdują się na górnej stronie, to ten krok można upuścić i przejść do następnego. Jeżeli są dwa żebra, to trzeba wykorzystać jeden z dwóch następujących wariantów, zależnie od tego jak one są rozmieszczone odnośnie siebie: obok czy naprzeciw.

1) Sąsiednie krawędzie

Krok 4. Jak ułożyć kostkę Rubika: drugi krzyż.

2) Przeciwne krawędzie – białe

Krok 4. Jak ułożyć kostkę Rubika: drugi krzyż.

3) Żaden biały kwadrat nie stoi poprawnie

Jeżeli w górnej warstwie nie okazało się żadnego białego kwadrata, wykonaj jeden z dwóch wyżej przedstawionych wariantów i otrzymasz 2 białe kwadraty w górnej warstwie. Po czym zrób niezbędny porządek działań, zależnie od otrzymanej sytuacji.

Krok 4. Jak ułożyć kostkę Rubika: drugi krzyż.

Wariant 1 Powtórzyć

lub + Krok 4

Wariant 2

W taki sposób, ułożyliśmy drugi krzyż.

7

Jak rozmieścić drugi krzyż kostki Rubika

Na poprzednim etapie ułożyliśmy drugi krzyż. Na tym etapie zrobimy, żeby boczne części krzyża zbiegały się w kolorze z centralnymi elementami odpowiednich ścian. Skoncentrujemy swoją uwagę wyłącznie na białych krawędziach kubu, nie zwracając uwagi na kąty.

1. Przekręcaj górną warstwę kostki do tej pory, aż dwa żebra będą się zbiegały w kolorze z centralnym elementem odpowiednich ścian. Jeżeli tylko jedna krawędź będzie pasować, kontynuuj kręcenie.

2. Wykorzystaj jeden z przedstawionych przykładów zależnie od tego, w jakiej pozycji będą boczne krawędzi – kolejno lub przeciwnie odnośnie siebie.

a) Sąsiednie krawędzie

Krok 5. Jak rozmieścić drugi krzyż kostki Rubika.

b) Przeciwne krawędzie

Krok 5. Jak rozmieścić drugi krzyż kostki Rubika.

Wariant 1 + Powtórzyć

Krok 5

W taki sposób rozmieściliśmy poprawnie drugi krzyż kostki Rubika.

8

Rozmieszczenie kątów kostki Rubika

Już wyznaczyliśmy miejsca dla wszystkich elementów kostki Rubika, oprócz części kątów ostatniej warstwy.

Celem przedostatniego kroku jest rozmieścić kąty poprawnie, nie zwracając uwagę na ich orientację. Takim czynem, musisz wiedzieć, kiedy dokładnie kąt zajął poprawną pozycję.

Więc, kąt poprawnie rozmieszczony, jeżeli najbliższe centralne klocki zbiegają się za kolorem z 3 częściami kąta.

Popatrzymy na kilka przykładów, kiedy kąty rozmieszczone nie prawidłowo i kiedy zajmują poprawną pozycję dlatego, żeby ułożyć kostkę Rubika.

Krok 6. Rozmieszczenie kątów kostki Rubika.

Całkiem możliwe, że wszystkie 4 kąty będą na swoich miejscach z samego początku (śmiało przechodź do następnego kroku), albo tylko 1 kąt rozmieszczony poprawnie, lub żadnego. Jeżeli tylko 1 kąt zajmuje ,,swoje’’ miejsce, wykonaj jeden z niżej przedstawionych przykładów, wybierając ten, który pozwoli rozmieścić wszystkie elementy na swoje miejsca.

1) 3 kąty nie na swoich pozycjach (a)

Krok 6. Rozmieszczenie kątów kostki Rubika.

2) 3 kąty nie na swoich pozycjach (b)

Krok 6. Rozmieszczenie kątów kostki Rubika.

3-4) Żaden z kątów nie został rozmieszczony poprawnie
Jeśli żaden z 4 kątów nie zajmuje ,,swoje’’ miejsce, wykonaj jeden z wyżej przedstawionych przykładów – w taki sposób, uda ci się postawić jeden z nich na miejsce. Dalej działaj zależnie od tego, co ci wyszło.

Krok 6. Rozmieszczenie kątów kostki Rubika.

Wariant 1

lub + Powtórzyć

Wariant 2 Krok 6

Krok 6. Rozmieszczenie kątów kostki Rubika.

Wariant 1

lub + Powtórzyć

Wariant 2 Krok 6

W taki sposób ułożyliśmy kostkę Rubika 3×3, rozmieszczając kąty na swoich pozycjach. Ostatni krok – obracając kąty ostatniej warstwy, całkiem rozwiążesz układankę.

9

Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3

Na poprzednim etapie rozmieściliśmy wszystkie elementy na swoje miejsca. Zostało się tylko pokręcić kąty, żeby rozwiązać kostkę i ułożyć ją całkiem. Na tym etapie może się zostać dwa, trzy lub cztery nieprawidłowo skierowane kąty w ostatniej warstwie.

Jeśli masz 2 nieprawidłowo orientowane kąty, wykonaj jeden z niżej przedstawionych przykładów, zależnie od sytuacji, która się pojawiła.

Koniecznie przeczytaj to przed tym, jak obracać ściany kostki.

Bardzo ważne! Ten krok nie jest aż tak prostym, jak inne, ale i nie o wiele trudniejszy. Przed tym, jak przystąpić do wykonania, warto wiedzieć kilka momentów. Wariant 1 ma kilka pod wariantów, dlatego najpierw musisz zrozumieć, jaki właśnie ci pasuje. Żeby wykonać ten krok, wykonaj pierwszą kolejność działań. Po tym, rób niezbędne kroki, zależnie od wariantu czerwonej tabelki, którą otrzymałeś.

Wariant 1. Dwa kąty nie poprawnie orientowane. Zwróć uwagę na to, że ,,sąsiedni’’ kąt – potrzebuje obracania za strzałką zegarka.

Krok 7. Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3.

Wariant 2-3. Trzy kąty nie poprawnie orientowane.

Jeżeli 2 kąty nie poprawnie orientowane, ułóż kostkę Rubika, naśladując pierwszy przykład – w taki sposób otrzymasz tylko 2 nieprawidłowo orientowane kąty. Na końcu wykonaj kolejność działań, w zależności od sytuacji, w której jesteś.

Krok 7. Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3.

Wariant 1a + Powtórzyć krok 7

Krok 7. Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3.

Wariant 1a + Powtórzyć krok 7

Wariant 4. Wszystkie kąty nie poprawnie orientowane.

Jeśli żaden z kątów nie orientowany prawidłowo, wykonaj pierwszy przedstawiony przykład. Potem wybierz rozwiązania, które będzie pasować do twojej sytuacji.

Krok 7. Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3.

Wariant 1a + Powtórzyć krok 7

Jeżeli zrobiłeś wszystko prawidłowo i do tej pory wykonywał naszą instrukcję, w takim razie gratulujemy! Ułożyłeś kostkę Rubika samodzielnie!

10

Ciekawostki

Jeśli nie udało ci się złożyć kostkę Rubika za pierwszym razem, nie martw się, i nie rezygnuj z prób. Nie warto szukać łatwych dróg.

Ciekawostki.

Ciekawostką jest to, że Erno Rubik – wynalazca światowo wiadomej układanki, wykorzystał aż miesiąc, żeby ją rozwiązać.

Wykaż cierpliwość i wytrwałość – na pewno wszystko ci się uda! Jeżeli rozwiązałeś kostkę jeden raz, nie zatrzymuj się na osiągniętym. Możliwe, że jesteś nowym rekordsmenem.

Ciekawostki.

A tu między innymi jest ci co pokazać.
• Możesz zostać najszybszym. Aktualny rekord wynosi 5,55 sekund. Ludzie, którzy zajmują się szybkim układaniem oznacza, że zajmują się speedclubingiem.

• Może akurat chcesz zostać oryginalnym? Kostkę Rubika układają z zamkniętymi oczami, nogami i t.d. Tu też są swoje rekordy, które możesz pobić.
• A najbardziej kreatywni i pomysłowi rysują przy pomocy kostki Rubika, i między innymi tworzą prawdziwe arcydzieła, niesamowitej piękności.
Mamy nadzieję, że zostaliście natchnieni i potrafili zrozumieć, jak ułożyć kostkę Rubika.



Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

37 Tak Nie 22

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.