Jak ustalić deformacje koślawej stopy u dziecka: profilaktyka i leczenie

Koślawe stopy u dzieci mają inne szczególności, w porównaniu z dorosłymi. Przedstawia się ta choroba opuszczeniem stopy w obszarze stawu skokowego do jej wewnętrznej powierzchni. Nóżki ustawione wewnątrz. Pięty uchodzą na zewnątrz. U niektórych dzieci, ten problem istniej z urodzenia, w innych – pojawia się w wyniku różnych czynników.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego dzieci męczą się od deformacji koślawej stopy: przyczyny wyniknięcia, profilaktyka i pomóc. Porady rodzicom.

Będziesz potrzebować:
1

Charakterystyka koślawych stóp u dzieci

Istnieje dwa rodzaje patologii stopy u dziecka:

 • Szpotawość;
 • Koślawość.

Szpotawość stopy u dziecka jest związana z patologią stopy końsko-szpotawej. Jest to rzadko spotykana patologia. Można ją wyjawić od razu po urodzeniu dziecka. Podczas szpotawości przeprowadzają się specjalne leczenie, drogą gipsowania i noszenie pewnych opon.
Często spotykamy się z koślawością stopy. Jest to opuszczeniem stopy w obszarze stawu skokowego do jej wewnętrznej powierzchni. Nóżki ustawione wewnątrz. Pięty uchodzą na zewnątrz.
Do trzech lat zachowa się fizjologiczna koślawość. Osiąga ona 5 stopni.
Wyżej 5 stopni – jest to patologiczna koślawość. W takich sytuacjach zastosowuje się bardziej poważne metody leczenia. Wtedy przypisuje się specjalne lecznicze obuwie oraz lecznicze masaże. Przeprowadzać je musi wyłącznie profesjonalista.

U dzieci dopuszczająca norma odchylenia od jednolitej osi nóg – 3-5 stopni.

Charakterystyka koślawych stóp u dzieci

2

Fizjologiczna przyczyna choroby

Przyczyną koślawości uważają się słabe wziędła stawu skokowego. Kiedy dziecko robi pierwsze kroki, wziędła nie wytrzymują masy ciała. Wtedy nóżki odzyskają X-podobny kształt. Jeśli fizjologicznie dziecko rozwija się normalnie – szybko to przechodzi.

3

Jakie są symptomy choroby

Nie od razu, ale stopniowo mama zauważa pierwsze symptomy koślawej deformacji.

 • Dziecko zaczyna nie prawidłowo chodzić;
 • Nie poprawnie ustawia nogi;
 • Mniej aktywne;
 • Skarży się na zmęczenie;
 • Skarży się na ból w mięśniach, nogach;
 • Przejawia się oznaki stopy końsko-koślawej.
Żeby odkryć problem u dziecka, zwróć uwagę na obuwie.

Ono pierwsze zawiadomi o koślawej deformacji stopy. Jeśli podeszwa jest znoszona tylko z jednej strony – jest to oznaka nie prawidłowego rozwijania stóp!

4

Metody profilaktyki

Jedynym sposobem, który pomaga uniemożliwić chorobę jest profilaktyka. Najlepszą profilaktyką dla koślawości stopy jest zajęcia z ołówkiem. Chodzi tu o rysowaniu nogami. Dzieci bardzo lubią tą ćwiczenie, dlatego możesz śmiało zaproponować to swemu dziecku. Dla niego – jest to ciekawa gra. Dla stopy – dobre obciążenie.

Rysowania ołówkiem za pomocy nóg – jest to jedyne ćwiczenie, które trenuje podłużną mięśnie stopy.

Żeby rysunek się udał, ołówek trzeba utrzymywać między pierwszym i drugim palcem stopy. Starać się utrzymywać w ,,równej’’ pozycji i nie pozwalać, żeby on ślizgał się albo zmieniał pozycję.
Oprócz rysowania ołówkiem, lekarzy też polecają zajmować się specjalną gimnastyką dla stóp, robić ćwiczenia, odwiedzać masaży, na których dzieciom będą udzielać szczególną uwagę nóżkom.

5

Rekomendacje ortopedów

Żeby ta choroba nigdy nie dotknęła twego dziecka, musicie przyczynić się do tego. Dlatego, polecamy zapoznać się z korzystnymi rekomendacjami lekarzy.

 • Lekarzy nie polecają dzieciom chodzić na ”bosiaka” po asfalcie, betonie. Negatywnie to się wskazuje na zdrowiu nóżek. Pozwala się chodzić nagimi nogami po świeżo skoszonej trawie poza miastem.
 • Naucz dziecko każdego rana robić ćwiczenia.
 • Kup specjalny masażer dla nóg. Jeśli nie masz możliwości, zrób go samodzielnie. Przyszyj do dywanu guziki na niewielkiej odległości jeden od drugiego. Zastępuje to chodzenie po drobnych kamykach. Wzmocni to mięśnie i wziędła.
 • Kup dziecku prawidłowe, wygodne obuwie. Szczególną uwagę przydziel obecności wkładek z ,,poduszką’’ i twardą tylną częścią, i temu jak zgina się podeszwa i czy się zgina w ogóle.
 • Jeśli jest przeznaczenie – kup dziecku ortopedyczne obuwie i/albo ortopedyczne wkładki.
 • Jak można więcej przyczyniaj się do chodzenia na pieszo. Wspomaga to wzmocnieniu stawu skokowego.
 • Rób dziecku profilaktyczne masaże i gimnastyki.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.