Jak ustalić wiek papużki

Przed tym, jak iść kupować papugę, nie zaszkodzi przeczytać nie tylko o tym, jak ustalić płeć papużki, ale też, jak dowiedź się o wieku papużki i dużego papugi.

Polecamy to zrobić przed tym, jak nastąpi dojrzewanie płciowe.

Nawiasem mówiąc, kupować dorosłego ptaka nie warto, nie tylko dla tego, że jego będzie trudniej oswoić. Jeśli nie ma możliwości ustalić poprawnie wiek, mogą ci sprzedać całkiem dorosłego ptaka. A to znaczy, że całe swoje życie świadome on nie znał należnej opieki. Ponieważ w zoo-sklepach papug karmią niedrogim pokarmem. A o dodatkach dodatkowych nawet nie ma co mówić. Przez to męczą się organy wewnętrzne ptaka, a też jego układ nerwowy. Logicznie, że przyzwyczaić się do nowych warunków życia będzie mu trudno. A nowemu gospodarzu doda się kłopotów przez zepsutego zdrowia.

Jak nie pomylić się i kupić młodego papużkę, czytaj niżej.

1

Dziób

Ta część głowy wydaje wiek papużki. U całkiem młodych koniec dzióba ciemnego koloru. Te papużki, wiek których więcej miesiąca, mają pokryty nie dużymi ciemnymi plamami dziób.

Wiek, jak i płeć papużki, wydaje woskówka. Papugi, które nie mają 4 miesięcy, wyróżniają się wśród swoich bardziej dorosłych braci jasną woskówką. Samica papużki identyfikuje się za biało-różową częścią dzióba. A u samca papużki ta część, trochę niebieska.

Czym bliżej do dojrzewania płciowego, tyn ciemniejsza woskówka papużki. Za jej kolorem można konstatować nie tylko wiek, ale i odróżnić samice papużki od samca.

Po hormonalnej przebudowie w organizmie woskówka samicy robi się brązową. Jest to oznaka tego, że ptak już gotów przedłużać rasę.

Dziób też robi się ciemniejszy i twardszy. Często pokrywa się brązowymi plamami.

Już całkiem dorosły ptak ma żółtawo-zielony dziób bez jakichkolwiek plam albo ciemnych zaburzeń.Dziób

2

Opierzenie głowy

Za jego wzorkiem łatwo odróżnić papużek różnego wieku. Do pierwszej wylinki (2-3 miesiąca) piórka na głowie u ptaka stwarzają falujący wzorek. Robi się wrażenie, że pióra w tej części ciała rozmazane.

Stopniowo, zależnie od dojrzewania nowego opierzenia, od woskówki do karku będzie robić się monofoniczna ‘’czapeczka’’ jasnego odcieniu.

Jeśli zauważysz ją na jakimś papudze, to będziesz wiedzieć, że na pewno ma ponad pół roku.Opierzenie głowy

3

Rozmiar ciała

Ustalić wiek papużki można za rozmiarem ciała.

Dorosłe ptaki wyrastają do 20 cm. Średnia długość tułowia wynosi 17-19 cm.

Ptaki do trzech miesięcy wydają się całkiem malutkie, bo mają nie duży ogonek. Długość którego, między innym, też pomaga dowiedzieć się o wieku papugi. Postacie niedojrzałe jeszcze nie zdążyły rozwinąć ogon: u nich jest on bardzo krótki i składa się z jednego podstawowego pióra. Kiedy papużki stają szersze, to wyglądają bardziej ‘’przyzwoicie’’. Ich ogony wyrastają, i w nich można naliczyć od 3 do 5 długich piórek.

4

Popatrz w oczy

Nie jedynie sprzedawcy ptaków, ale papużce też.

Ustalić wiek papużki można za obecnością albo nieobecnością białych kół naokoło czarnej źrenicy.

Papużka chłopczyk albo dziewczynka w wiece do 3-4 miesięcy mają całkiem czarne oczy.

Po tym, jak minęła pierwsza wylinka, i zaczęło się dojrzewanie płciowe, w środku oka pojawia się cienka biała krawędź. Z wiekiem jej rozmiar się zwiększy. I u starszych papug biała część może zapełnić praktycznie, oko w całości, zostawiając malutką czarną kropeczkę.Popatrz w oczy

5

Opierzenie

Dowiedzieć się wiek papug można dzięki piórkom.

Pisklęta do miesiąca mają nie równomierne opierzenie. A bliżej do dwóch miesięcy jego kształtowanie musi się zakończyć ostatecznie. I leżeć równie, nie być rozczochranym.

Zdarza się, że sprzedawcy usprawiedliwiają nierównomierność opierzenia wiekiem ptaków. W takiej sytuacji ustalać wiek papużek należy według kilku parametrów, przeliczonych wyżej.

Ponieważ problemy z piórem świadczą o niesprawności pracy ptasiego organizmu i możliwych wewnętrznych patologij.

6

Łapki

Jest to ostatni parametr, który na pewno pomoże dowiedzieć się wiek papużki. Skóra na łapkach u całkiem młodych samic albo samców papużki musi być gładką i różową. Płatki koniecznie ciasno kładą się na siebie.

Kiedy widzisz, że skóra sucha albo jest na niej drobne zadraśnięcie, lepiej nie kupować ptaka. Taki stan skóry świadczy o nieprawidłowym odżywianiu i złej opiece.
7

Niestandardowy przypadek

Wśród papużek można spotkać albinosów i lyutinosów.

Dowiedzieć się wiek tych ptaków praktycznie niemożliwie.

Ponieważ, żaden z parametrów zwykłych papużek nie mają jaskrawego wyrażenia. Zostaje się patrzeć tylko na jakość opierzenia lub skórę na łapach. Albo uwierzyć temu, co mówi sprzedawca.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.