Jak ustalić wściekliznę psa: oznaki i formy
Wścieklizna – jest to śmiertelna wirusowa choroba, która poraża organy ośrodkowego układu nerwowego.

Choroba właściwa wszystkim ciepłokrwistym zwierzętom i nawet człowieku. Wirus, który prowokuje wściekliznę, przekazuje się człowieku tylko przez zwierze.

Według statystyki, wśród przypadków z śmiertelnym wynikiem, winowajcą zakażenia człowieka najczęściej okazywał się wściekły pies. Z tego wynika, że nawet zwierzątko domowe może okazać się niebezpieczne dla swego hodowcy. Uchronić go od tej choroby, jak człowieka, tak i zwierze może tylko regularne uprzedzające szczepienie zwierzątka, a w przypadku ukąszenia zwierzem należy wiedzieć, jak nadać pierwszą niezbędną pomóc po ugryzieniu, i w czasie zwrócić się do leczącego specjalisty.

  • Wirus wścieklizny może przekazać się psu drogą trafienia śliny chorego zwierzęta do otwartej rany zdrowego, albo przez ukąszenie.
  • Też pies może zakazić się, kiedy wącha chorego albo przytulając się do niego, ponieważ ślina zarażona wirusem może znajdować się nie tylko na mordzie, ale na sierści i na innych częściach ciała. Wirus przenika i przez błonę śluzową, i mikropęknięcia na skórze.
Period inkubacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy, w tym czasie chorobę nie możliwie wyjawić. Najczęściej dla szczeniaków ten termin minimalny i trwa od 5 do 7 dni, a dla dorosłych osób od 1 do 2 tygodni.

Trafiając do krwi, wirus szybko rozmnaża się i prowokuje zapalenie mózgu i rdzeniu kręgowego, jego narządów obwodowych i gruczołów ślinowych. Choroba dla zarażonego psa śmiertelna i po pojawieniu się symptomów już nie nadaje się do leczenia.

Biorąc do uwagi nie bezpiekę tej choroby, jak dla zwierzęta tak i dla gospodarza oznaki wścieklizny u psów należy wiedzieć. Wścieklizna u psów istnieje w kilku formach.

1

Gwałtowna forma

Jest to najbardziej rozpowszechniona forma wścieklizny. Trwałość choroby na tym etapie zawiera 5-14 dni i składa się z trzech etapów. Na różnych etapach oznaki wścieklizny się różnią.

  • Prodromalny etap

Ponieważ choroba zwierzęta po ukąszeniu często zostaje się nie zauważona przez gospodarza, pierwsze na co warto zwrócić uwagę – jest to zmiany humoru.

Zwierze chowa się w ciemnych kątach pokojów, odmawia się wykonywać zlecenia gospodarza. Zdarza się, że nie ma żadnej reakcji na głos albo dotknięcia hodowcy. U figlarnych do choroby psów pojawiają się całkiem przeciwne oznaki wścieklizny, w wyglądzie lizania dłoń i potrzeby trwałej uwagi do siebie. To znaczy zachowanie psa na tym etapie bardzo różni się od zwykłego. Pies czas od czasu może biegać po domu, kopać jamy, słuchać coś, albo łapać wymyślonych owadów.

Też odbywa się naruszenie w jedzeniu. Możliwie, że całkiem zrezygnuje z jedzenia. Niechęć jeść ulubione dania, ale może jeść jakiekolwiek przedmioty, niejadalne rzeczy i nawet swoje fekalia.

Warto zwrócić uwagę i na podwyższone wzbudzenie psa. Będzie ono przejawiać się w spontanicznym oddaniu moczu albo powiększeniu popędu płciowego (trwałe lizanie organów płciowych i ‘’czepianie się’’ do innych psów). Też zwierze może bawić się, gryząc ludzi albo innych zwierząt.

Prodromalny period trwa 2-4 dni.

Zauważyć obecność wirusa wścieklizny u psa za taki krótki period praktycznie niemożliwie. Wyjątkiem jest ten przypadek, gdy na pewno wiadomo, że pies kontaktował z chorym psem albo był nim ugryziony.
Po 2 albo 3 dniach oznaki wścieklizny przejawiają się wyraźnie: szeroko otwiera się szczęka, trudno połyka się ustami powietrze, pojawia się dużo śliny.

Jest to bardzo niebezpieczny etap – ponieważ chore zwierze może przekazać wirus lizaniem mikropęknięcia na skórze człowieka. Jeśli okazały się jakiekolwiek oznaki wścieklizny psa z wyżej przeliczonych – należy natychmiast zwrócić się do weterynarza. Szczególnie podczas kardynalnych zmianach zachowania zwierzątka.

  • Maniakalny
Trwałość tego etapu wścieklizny 3-5 dni.

Ten etap lżej wyjawić u psów według przyczyny jego wyraźnych symptomów. W ten period u psa pojawia się duża agresja na wszystko, co go otacza. Pies próbuje uciec, wszystkimi sposobami. A kiedy ucieknie to gryzie wszystkich ludzi i zwierząt, których spotka. Moc ściskania szczęki nie kontroluje się, zdarza się, że przez to psy łamią zęby, a czasami i kość szczęki.

Zwierze nie je i nie pije. A woda w jakimkolwiek wyglądzie wywoła oznaki uduszenia, jak i w przypadku dotknięcia czegokolwiek do szczęki.

W przeciwstawieniu od swych zdrowych ‘’braci’’, które przed tym, jak rzucić się na ofiarę, głośno szczękają, zarażone psy, zazwyczaj, atakują milcząc. Żeby zdenerwować psa wystarczy po prostu po kasłać. Zwierze rzuca się nie tylko na obcych, ale też na gospodarzy.

Zmienia się głos – szczękanie staje się podobne do wycia.

  • Paralityczny

Ten etap wścieklizny mija w jak najbardziej spokojny sposób – pies praktycznie nie agresywny i pasywny do wszystkiego.

Ostatnia faza choroby trwa 2-3 dni.

Paraliż krtani postępuje, dlatego pies nie połyka jedzenie i wodę. Przejawia się paraliż tylnych konieczności. Przez to zwierze, praktycznie zawsze znajduje się w pozycji na leżąco, a jeśli chodzi – to sunie za sobą łapy. I jeszcze wydziela się ślina w dużej ilości. W wyniku paraliżują się ograny wewnętrzne i pies trafiając do śpiączki, umiera.Gwałtowna forma

2

Depresyjna

Zachowanie psa dziwi cię. Zaczynasz zauważać, że zwierze znajduje się w stanie depresji. Wygląda i zachowuje się bardzo smutnie, nie w taki sposób jak mu należy.Depresyjna

3

Atypowa

Bardzo niebezpieczny, tak zwana ‘’cicha’’ forma choroby. Właściwa ona jest zwierzętom pokojowym, które nie są agresywne.

Zakażone zwierzątko raczej nie ugryzie, ale będzie cały czas lizać hodowcę, tulić się do niego. A ślina jest źródłem zakażenia.
4

Forma połogiem

Ta forma spotyka się bardzo rzadko, dlatego na dzień dzisiejszy naukowcy zajmują się nią. Na 2 etapie choroby podczas formy połogiem, weterynarzy prognozują dla zwierzęta wyzdrowienie.

5

Zwalniająca

Żeby zapobiec wściekliźnie należy przeprowadzać regularne szczepienia psom i kotom, które mieszkają w domu.

Takie szczepienia robią 1 na rok z zastosowaniem specjalnej szczepionki. One są bezpieczne dla zwierząt.

Pierwsza szczepionka wprowadza się szczeniaku, który ma 3-4 miesięcy, a w wyniku – za każdy rok. Przy tym u zwierząt całkiem jest nieobecna jakakolwiek alergiczna reakcja na preparaty medyczne.

Do uwagi, przed tym jak robić zastrzyk, warto skonsultować się z weterynarzem – jaka szczepionka najbardziej będzie pasować zwierzątku. Tylko taka profilaktyka może uratować zwierząt od zakażenia, a też uchronić otaczającym po kontakcie z chorym psem.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.