Jak wybrać jakościowe wiertło: charakterystyka techniczna

Wiertło jeden z instrumentów, który na pewno nie będzie zbędny dla domowej pracowni. Podczas budowania jakichkolwiek masztabów albo drobnych remontach domowych każdy budowniczy spotyka się z pytaniem nieobecności potrzebnego instrumentu, też i wiertła. Zawierając w sobie najlepsze charakterystyki młota pneumatycznego i elektrycznego dziurkacza, wiertło przeznaczone dla robienia otworów w betonie albo innych twardych materiałach bez potrzeby mnóstwa czasu, fizycznego wysiłku i nerwów. Oczywiście można go pożyczyć w kolegów, znajomych albo wynająć na czas budowania. Ale lepiej mieć własny, który będzie odpowiadać właśnie twoim zapotrzebowaniom.

Przed zakupem warto ocenić wszystkie techniczne charakterystyki urządzenia.

Są kilka podstawowych parametrów na które warto zwracać uwagę i z nimi lepiej poznać się wcześniej, żeby nie zrobić błędów podczas wyboru wiertła.

Będziesz potrzebować:
1

Moc urządzenia

W większości odręczne wiertła zastosowują dla przekłuwania otworów w twardych materiałach. Dlatego kluczowy parametr na który warto zwrócić uwagę – jest to moc, właśnie ona ustala możliwości instrumentów takiego rodzaju.

Wszystkie ręczne wiertła, które są przedstawione na rynku mają ustaloną standardową moc od 400 do 2500 VAT. Tej mocy wystarczy dla wykonania wszystkich prac budowlanych. Ale specjaliści dzielą ich na dwa rodzaje: dla wielbicieli albo tak zwane domowe do 1000 VAT i profesjonalne z mocą odpowiednie od 1000 VAT.

Zwykłego wiertła z mocą 700-800 VAT całkiem wystarczy dlatego, żeby przedziurkować otwór w ścianie betonowej. Jeśli wykonanie remontów jest twoim zawodem, to lepiej kupić pewne wiertło z mocą 1000-1500 VAT.Moc urządzenia

2

Rodzaj konstrukcji wiertła

Rozmieszczenie silnika odnośnie osi uderzenia w wiertle ustaliło jego ciśnienie na dwa rodzaje: pionowy i poziomy.

Poziome wiertło – jest to bardziej zwykłe i wygodne dla zwykłego posiadacza instrumentu. W odróżnieniu od pionowej konstrukcji w nim silnik znajduje się poziomie osi uderzenia. A zaleta polega w możliwości pracować w wąskich miejscach, dzięki swemu wyciągniętemu kształtu.

Dużo producentów w ostatni czas oddają przewagę wiertłom rodzaju pionowego. Może to przez to, że są one bardziej wygodniejsze w zastosowaniu. One bardziej kompaktowe i dlatego ich prościej utrzymywać na wysokości jedną ręką, zastosowując przy tym trochę mniej siły, niż w poziomym. Schłodzenie silnika odbywa się o wiele lepiej, to pozwala uniknąć przegrzania silnika. Pionowe wiertła mają dużą moc z porównaniu z poziomymi, dlatego dzięki swoim charakterystykom modeli profesjonalnych wśród pionowych o wiele więcej.

3

Tryby pracy

Oprócz funkcji dziurkowania otworów w twardych powierzchniach wiertło może mieć i rząd innych możliwości. Poprawnie to nazywa się tryby pracy.

Zwykłe wiertło ma takie standardowe tryby, jak:

  • dziurkowanie,
  • dziurkowanie z uderzeniem,
  • po prostu uderzenie.

Podczas dziurkowania wiertło niczym nie różni się od zwykłej dryli, dziurkować można i drzewo i inne miękkie materiały.

Podczas dziurkowania z uderzeniem produkują się nie tylko kołowe, ale też posuwisto-zwrotny ruch wiertła.

Właśnie za tego trybu robią otwory w ścianach betonowych i innych twardych materiałach, też on jest podstawowym trybem pracy dla większości wierteł.

fkOLY20Podczas pracy wiertła w trybie uderzenia kręcenia wiertła albo elementu pracy nie robi się, a odbywa się tylko działanie uderzenia. Urządzenie podczas pracy w takim trybie może wykorzystywać się, tak jak młot pneumatyczny, ale nie warto przesadzać, ponieważ to właśnie wiertło i przeznaczone ono dla drobnego dziurkowania powierzchni, dla dużych lepiej wykorzystywać specjalne instrumenty.Tryby pracy

4

Moc uderzenia

Moc uderzenia mechanizmu wiertła – jest to wartość, która ustala z jaką siłą dotyka się wiertło do powierzchni, którą obrabia.

Siła bezpośrednio zależy od mocy instrumentu.

Podczas kupna należy zwrócić uwagę na ten wskaźnik, ponieważ od niego dużo zależy jak skuteczność również i szybkość pracy wiertła. Na przykład, wiertło u którego moc wynosi 800 VAT, ma siłę równą 3 J i z łatwością może zrobić otwór w ścianie betonowej o średnice do 28 mm, a te wiertło u którego moc 1500 VAT, ma moc uderzenia 21 J i może zrobić otwór nawet większy 50 mm.

5

Szybkość obrotów i uderzeń elementu działającego

Podczas wyboru należy zwracać uwagę też na charakterystykę wiertła związaną z szybkością. Szybkość jest wskaźnikiem dwóch parametrów: obracania i uderzeń.

Szybkość obracania działającego elementu jest około 250-2500 obrotów za minutę. U profesjonalnych wierteł regulowanie szybkości może zestawiać się na najniższych ograniczeniach około 250-400 obrotów za minutę, wtedy gdy u zwykłych wierteł on wynosi 1000-2000 obrotów za minutę.

Szybkość uderzeń praktycznie u wszystkich jednakowa i wynosi 2000-5000 uderzeń za minutę.Szybkość obrotów i uderzeń elementu działającego

Wnioski

Wnioski

Każda nowa model od różnych producentów wyposażona bardziej nowymi dodatkowymi funkcjami i systemami, które pozwalają zrobić twoją pracę bardziej wygodną i bezpieczną. Szeroki wybór instrumentów czasami może zmylić, nie dając wyraźnej odpowiedzi na pytanie, jakie właśnie z przedstawionych wariantów lepiej wybrać właśnie dla swoich zapotrzebowań.

Jeśli nie jesteś specjalistą i mało wiesz o wiertłach i instrumentach budowlanych, to lepiej zwrócić się za pomocą do konsultanta albo człowieka, który bezpośrednio zajmuje się sprawą budowlaną. Wszystkie wyżej przeliczone charakterystyki jest to właśnie te podstawowe zapotrzebowania, które bezpośrednio musisz wysuwać do instrumentu dlatego, żeby w przyszłości mogłeś dobrać ci pasujące i jakościowe wiertło.

Jeśli odniesiesz się do tego z lekceważenie, to można łatwo popełnić błąd, ale po co śpieszyć się, lepiej wziąć do uwagi zaproponowane porady.

Ponieważ, to tylko ci decydować czy będzie korzystać się z niego przez wiele lat, albo zechcesz sprzedać po pierwszej próbie pracy z nowym instrumentem.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.