Jak wybrać klatkę dla papugi i wyposażyć ją

Dbanie o dekoratywnym ptaku zaczyna się z wyboru poprawnej klatki dla papugi. W której mu będzie nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Istnieje rząd momentów, na które należy zwrócić uwagę. Niektóre osoby stwierdzają, że można zrobić klatkę dla papugi samodzielnie. Ale jednak lepiej kupić ją w specjalnym sklepie.

1

Jakiego kształtu ma być klatka

W nasz czas nie ma takiej rzeczy, której by nie dotknęła ręka projektanta. I klatka dla papużki przedstawiona w różnorodnych wariacjach: cylindrycznego kształtu, sześciokątna, trójkątna. Ale ej przeliczone sztuczki żadnej korzyści nie przyniosą.

I na to jest rząd przyczyn:

  • dom ptaka okrągłego kształtu, a też klatka z wielu kątami, na przykład, sześciokątne, nie pozwalają ptaku zorientować się w przestrzeni;
  • klatka dla papugi jedną stroną koniecznie musi się dotykać do ściany. W taki sposób papuga odczuwa siebie bezpiecznie. A jeśli będzie klatka okrągłą nie uda się tego zrobić.;
  • kiedy papuga odczuwa nie bezpiekę, chce on schować się w kącie.

Prawdopodobnie, myśli on, że tam nie potrafią go dotknąć ręce człowieka, na przykład. Ale w okrągłej klatce dla papugi schować się w kącie nie możliwie. Jak pokazuje praktyka, ptak zaczyna panikować, głośno krzyczeć i biegać w kółko. Powrócić go do stanu normalnego będzie ciężko.

W wyborze klatki dla papużki polecamy dotrzymywać się poglądów konserwatywnych i kupić klatkę kształtu tradycyjnego.
Jakiego kształtu ma być klatka

2

Z jakiego materiału ma być zrobiona klatka

Najbardziej rozpowszechniony materiał klatki dla papużek – plastik i metal. Po tym, jak do mody weszły naturalne materiały, na zmianę plastikowemu palecie przyszła drewniana podstawa a wysuwającymi elementami.

Ale są momenty:

  • drewno nasyca się wilgocią, pęcznieje – w wyniku czego palet drewnianej klatki dla papugi deformuje się, ciężko wchodzi w sloty;
  • w drewnianej podstawie atakują różnorodne pasożyty;
  • drewniany palet w cale nie łatwo wyczyścić, tym bardziej – przeprowadzić jej dezynfekcje.

Dokładnie spytaj się u sprzedawcy o materiale, z którego są zrobione pręty klatki. Więc, ocynkowane elementy będą utlenione, jeśli między nimi zamocować owoce. W procesie utleniania wydzielają się substancje szkodliwe. Które potem potrafią do organizmu ptaka razem z kawałkami jedzenia. Dla nie dużego ciała papugi nawet niewielka ilość trującej domieszki może doprowadzić do śmierci.

Nie śpiesz się kupować klatkę z prętami, pokryte farbą.

Te ładne klatki dla papug przynoszą nie mniej nie bezpieki. Wiadomo, że papuga – ptak ciekawy. Pierwsze, co on zrobi, będąc w klatce, obserwuje ją różnorodnymi sposobami. Zacznie z prętów, obgryzie z nich farbę. A ona raczej nie jest ekologicznie czystą. Trafianie jej cząsteczek w organizm ptaka może się skończyć zatruciem. Nie rzadko – śmiercią. Niektóre osoby, specjalnie oczyszczają farbę przed tym, jak wpuścić papugę do klatki. Ale lepiej nie utrudniać sobie życie i od razu kupić klatkę papudze z prętami z drutu stalowego, który pokryty warstwą nierdzewnej okładki.

Nawiasem mówiąc, odległość między prętami ma być około 12-15 mm, maksimum dopuszczająca – 20 mm. Jeśli szerokość będzie większa, ptak może spróbować uciec. I na pewno zostanie wciśnięty między prętami. Uzyskać wolę samodzielnie ptak nie potrafi. Nawet za pomocy gospodarza będzie to trudno zrobić. Jeśli przestrzeń między prętami będzie mniejsze standardu, w nich może utknąć nóżka.

Dom dla papug, na przykład, klatka dla Corelli, musi być wyposażony bardziej grubymi prętami. Odpowiednie przestrzeń między nimi też musi być trochę większe.

Co odnosi się do lokalizacji prętów, może ona być pionowa, również i pozioma. Papuga w klatce potrafi swobodnie przemieszczać się po jakimkolwiek prętem. Głównie, żeby one były gładkie i beż żadnych wad.

3

Jakimi muszą być drzwi

Klatka dla papużek może być wyposażona drzwiami kilku rodzai:

  • Otwierające, jako zwykłe drzwi, z ryglem albo zasuwem. Minusem jest to, że można zapomnieć zamknąć ich. Albo ptak nauczy się otwierać zasuw samodzielnie.
  • ‘’Jadące’’ drzwi do dołu. Najbardziej optymalny wariant. Po pierwsze zamyka się automatycznie. Po drugie, papuga nie może otworzyć je ze strony wewnętrznej. Jeśli drzwi trzeba będzie trzymać jakiś czas otwartymi, przymocuj hak na górze, za który można będzie je zaczepić.
  • Drzwi w ‘’wolnym ruchu’’. To znaczy takie, które potrafią przemieszczać się z góry do dołu. Ciekawy papuga z łatwością potrafi otworzyć samodzielnie. A podczas operacji ‘’ucieczka’’ – utrzymać okaleczenie i traumy.Jakimi muszą być drzwi
4

Rozmiar klatki dla papużki

Zależy on od tego, jak często planujesz wypuszczać ptaka na spacery.

Dostatecznie przestrzenną klatkę dla papużek warto kupić wtedy, gdy loty planują się bardzo rzadko. Przestrzeń – taka, w której papuga będzie mógł nie tylko otworzyć skrzydła, ale i trochę polatać.

Ponieważ od siedzącego obrazu życia pojawiają się nieprzyjemne zachorowania. Zaczynając od narostów zewnętrznych pod skrzydłami i kończąc wewnętrznymi deformacjami.

Jeśli piarżyste będą mieć możliwość rozgrzewać się za granicami domu regularnie, wystarczy szerokości klatki, równej machu skrzydeł dorosłego ptaka. To mniej więcej ćwierć metra.

Dla tych, kto zdecydował się kupić Corellę, należy wziąć do uwagi, że rozmiar klatki dla ptaka musi przekroczyć szerokość machu skrzydeł.

I jest nie możliwym bez machów skrzydłami w klatce z tymi ptakami. Corella, codziennie musi latać w domu, żeby być zdrową i całkiem się rozwijać.

5

Wnętrze klatki

Miejsce dla siedzenia

Klatkę dla papużek należy wyposażyć jakościowymi miejscami dla siedzenia. W zespole do klatek ze sklepu często są plastikowe ‘’siedzenia’’. I nowe właściciele papugi ograniczają się właśnie takimi siedzeniami. Należy powiedzieć, że nie po prostu są nie korzystne, ale i niebezpiecznie dla ptaka. Ich średnica jest za mała. I papuga osłania takie siedzenia całkiem. Co przyprowadza do deformacji łap i palców na nich.

Idealne siedzenie ptak musi schwytać tylko na 2/3.

Dodatkowy minus: plastikowe siedzenia nie masują łapki. W odróżnieniu od drewnianych analogów. A w ogóle, gospodarz może zrobić dla papugi prezent i ponacinać gałązek. Mogą to być gałązki jabłoni, wiśni, śliwki, moreli – jakichkolwiek drzew owocowych, które rosną daleko od części przejazdowej.

Przed tym, jak zamocować nowe naturalne siedzenia w klatce, nie zapomnij umoczyć ich we wrzątek. Żeby uniknąć zakażenia ptaka. Ponieważ w drewnie miesza dużo pasożytów i zarazek.

Nie leń się zmieniać siedzenia, zależnie od tego, jak ptak będzie ich gryźć, tocząc dziób.

Karmnik i miska na picie

Wyposażenie klatki dla papużki nie obejdzie się bez miski na picia i karmnika.

Od razu zaznaczymy, że karmników ma być kilka: dla suchego i soczystego pokarmu.

Rozmieszczają ich wyżej siedzeń, żeby ptasie odchody nie trafiały do jedzenia. W zoo-sklepach szeroki asortyment produkcji tego rodzaju. Ale nie kupuj karmników z zamkniętymi pokrywami, które wychodzą na zewnątrz. W takim karmniku młody papuga może lekko utknąć. I wyleźć stąd samodzielnie ptak nie potrafi.

Zabawki

Jeszcze raz akcentujemy uwagę na tym, że zabawki rodzaju dzwonków nie mogą być zrobione z metalu ocynkowanego. Kupuj jakościową plastikową towarzyszącą produkcje. Nie zaszkodzi też mieć kilka uchwytów dla owoców i warzyw, żeby nie przyszło się mocować ich miedzy prętami klatki.

Dno klatki

Rozpowszechniony wariant – kratkowana pokrywa. Nie wiemy czym kierowali się producenci, ale chodzić ptaku na takiej ‘’podłodze’’ nie wygodnie.

Dlatego, przed tym, jak wybrać klatkę dla papugi, przekonaj się, że powierzchnia dna jest równa.

W innym przypadku ptaku będzie nie wygodnie. A jeszcze może on uszkodzić łapę.Wnętrze klatki

Wnioski

Wnioski

Jak już mogłeś się przekonać, wybrać klatkę dla papużki nie jest tak łatwo. Cena klatki będzie wariować się w zależności od jakości materiału i jej rozmiaru. Ale, ile by nie kosztowała klatka dla papużki, jej kupno nie jest najgłówniejszym. Ważnie dbać o swoim ptaku i udzielać mu wystarczająco uwagi. I wtedy będzie on codziennie cieszyć ciebie swymi sukcesami.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 1

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.