Jak wybrać kołdrę

Jak pisał Szekspir, ‘’son – jest to cud przyrody matki, najsmaczniejsze danie na świecie!’’. Tak jest, że son jest to coś najlepszego na świecie, która pozwala odpocząć po ciężkim dniu pracy, odnowić siły.

Oczywiście pełny sen nie można ujawnić bez dobrej pościeli – poduszki i kołdry. Czasami niektóre ludzi, praktykują sen bez pierwszej rzeczy, ale bez kołdry raczej ci nie uda się zasnąć, a jeśli potrafisz usnąć to nie na długo: organizm ostygnie i poda sygnał o dyskomforcie. I wtedy na pomóc przyjdzie – powietrzna, lekka, ciepła i przyjemna kołdra.

Właśnie o tym akcesorium dla snu będziemy rozmawiać w naszym artykule. Przecież oprócz ulubionego koloru albo wzorku, który pasuje do pokoju sypialnego, przeznaczona dla snu kołdra musi być pasująca dla ciebie za rozmiarem, optymalnej wagi, zabezpieczyć niezbędną temperaturę ciała, żeby twój odpoczynek był zdrowy i komfortowy.

W nasz czas kołdry wyrabiają z różnorodnych napełniaczy: sierść, puch, jedwab, syntetyka, bawełna i inne.

Każdy z wypełniaczów ma swoje fizyczne właściwości, ale właśnie kołdry z puchu korzystały się ogromnym popytem jeszcze z dawnych czasów.
Tylko, że kołdrami z pucha korzystali się osoby królewskie, ponieważ one:

 • bardzo lekkie – dzięki warstwom puchu, którym są napełnione kołdry;
 • bardzo ciepłe – nawet w chłodnej zimie wystarczy ci jednej kołdry, żeby nagrzać się i zachowywać ciepło w ciągu całego periodu snu;
 • ekologicznie czyste;
 • komfortowe w wykorzystaniu za jakiejkolwiek temperaturze: w ciepłą porę roku pod taką kołdrą nie gorąco, a w chłodną porę – nie zimno;
 • ergonomiczne;
 • szybko wsączają wilgoć.

Te jakości kołdry uważają się bardzo cenną pościelą.

Dlatego, żeby wybrać i kupić jakościową kołdrę, warto wiedzieć kilka korzystnych porad, właśnie w tym ci pomożemy.

1

Technologia wytwarzania

Kołdry z napełniaczem z puchu różnią się według technologii wytwarzania.

Ona może być:

 1. Kasetowa. Właśnie kołdry poszyte według technologii kasetowej, uważają się najbardziej jakościowymi, ponieważ w nich puch nie będzie watować się w jednej z części kołdry. Naśladując tą technologię, kołdra przeszywa się tekstylnymi liniami, które wytwarzają oddzielne komórki, zatem te komórki równomiernie wypełniają się puchem, po czym on nie migruje po wyrobie w procesie wykorzystania.
 2. Pikowana. Ten sposób zamocowania napełniacza polega na następującym: wszystkie wyroby całkiem napełniają się puchem, i tylko po tym przeszywa się nicią. Jednak pikowana kołdra przegrywa kasetowej, ponieważ druga nie może stłumić się, i rozmieszczenie napełniacza do utworzenia ściegów nie da możliwości leżeć puchu idealnie równomiernie. Oprócz tego, kołdra kasetowa szyje się wzmocnioną nicią, którą dość trudno uszkodzić, to robi takie kołdry bardzo mocnymi i długotrwałymi.
 3. Karostep. Jest to technologia analogiczna pikowanej, po prostu ściegi po wyrobu robią się w wyglądzie rysunku, a nie kratki.Technologia wytwarzania
2

Pochodzenie puchu

Właśnie od tego zależy cena wyrobu z puchu. Ważnie wziąć do uwagi, że puch bierze się z żyjących, również i martwych ptaków. Oczywiście, kołdry, których napełniacz wydobyty z żywych ptaków, drożej, ponieważ nikt ze zwierząt nie cierpi.

Puchem sponsorują takie ptaki, jak gęś, kaczka i edredon. Najdroższe wyroby – z puchu edredonu.

Te ptaki mieszkają daleko na północy kuli ziemskiej, dlatego ich puch ma świetne ciepło zachowujące właściwości. Za tą jakość najbardziej elitarne producenci wybierają puch, jako napełniacz swoich wyrobów.

Kołdry z pióra kaczki i gęsi bardziej dostępne dla publiczności.

Puch gęsi według wagi znajduje się między opierzeniem edredonu i kaczki. W sumie, ten napełniacz kołder może być certyfikowany według jednego z trzech standardów.

 • Światowy. Ten puch charakteryzuje się nie wielką objętością, dlatego wykorzystuje się i w najbardziej tanich wyrobach.
 • Europejski. Ten standard jakości pióra gęsi uważa się najwyższym.
 • Szwajcarski. Puch certyfikowany według standardu Szwajcarskiego ma największą objętość.Pochodzenie puchu
3

Skład wypełniacza

Kiedy mówimy, że kołdra z puchu, nie musi to oznaczać, że 100% wypełniacza – czysty puch. Takie wyroby spotykają się, ale kosztują one bardzo dużo.

Dlatego nowoczesny producent znalazł świetne wyjście, żeby zrobić swoją produkcje dostępną – on dodał do wypełniacza pióro. Jakość kołdry od tego nie cierpi, i waga pióra praktycznie się nie odczuwa.

Jeśli popatrzyć GOST, to proporcje puchu i pióra w wyrobach mogą być następujące:

 • 30% puchu i 70% pióra,
 • Puch i pióro w różnych ilościach,
 • 60% puchu i 40% pióra,
 • 90% puchu i 10% pióra.

Oczywiście, że kołdry z maksymalnym procentem puchu będą najdroższe i najlepszej jakości.Skład wypełniacza

4

Materiał pokrywy kołdry

Na ten niuans też warto zwrócić uwagę, jeśli nie chcesz rano znaleźć w swoich włosach puch, a przed tym przez całą noc cierpieć przez klujące wąsy wypełniacza.

Najbardziej często producenci kołder z puchu wykorzystują takie tkaninę dla pokryw: batyst, satyna żakardowe, tekstylny z jedwabiu (60%) i satyna (40%), niemiecki cyk i atlas żakardowy.Materiał pokrywy kołdry

5

Rozmiar i rodzaj wyrobów

Wybierając kołdrę, raczej wiesz o tym, kto będzie im się nakrywać: twoje dziecko, kolega albo ty ze swoją połówką. Przez to istnieje zakres rozmiarów wyrobu:

 • 110*240,
 • 140*205,
 • 155*200,
 • 180*210,
 • 200*200,
 • 200*220 – standard europejski,
 • 220*240.

Jest to najbardziej rozpowszechnione, ale nie wszystkie rozmiary kołder z wypełniaczem z puchu.

Też wyroby z puchu różnią się od ilości wypełniacza w kołdrze:

 1. Jesienno-wiosenne – przeznaczone dla jesienno-wiosenne periodu,
 2. Zimowe – odpowiednie, dla zimowego periodu,
 3. Lekki – jest przewidziany dla ciepłej pory.Rozmiar i rodzaj wyrobówJeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.