Jak wyhodować bonsai

Bonsai – jest to cała sztuka, która przyszła do nas od japońskich monarchów. Właśnie w tamtej części świata dużo wieków temu nauczyli się walczyć z zakonami przyrody. Bonsai – jest to malutka kopia zwykłego drzewa (sosny, brzozy, dęba, jałowca i innych). Istota w tym, że sadzisz drzewo, ale cały czas hamujesz jego wzrost. W wyniku w doniczki wychodzi malutkie i bardzo ładne drzewo. Jak tego osiągnąć? Jeśli masz dostatnio czasu i inspiracji – ucz się hodować bonsai razem z nami.

Będziesz potrzebować:
1

Gdzie wziąć sadzonek

Jeśli wybrałeś drzewo, które chcesz zakwaterować u siebie w domu, najlepiej będzie pasować sadzonek z przyrody. Można go kupić w sklepie, ale szansa na sukces o wiele się zmniejszy.

Jeśli chcesz hodować z nasion, weź do uwagi, że dla tego będziesz potrzebować 20-30 lat.

Dlatego idź do lasu albo do parku. Kiedy znajdziesz potrzebny ci sadzonek – akuratnie go wykop. Wybieraj roślinę nie wyższą 15 cm. Razem z nim nakop ziemi, w której on rósł. I na miejscu, albo w domu odetnij korzenie, zostawiając nie więcej 10 cm.

Gdzie wziąć sadzonek

2

Jak przygotować glebę

Będziesz potrzebować:

 • Gleba, w której rosło drzewo 3 kg
 • Torf 1 kg
 • Piasek 1 kg

Na dnie doniczka będzie rozmieszczona klatka dla drenażu. Najlepiej będzie pasować wariant plastikowy. Doniczek wybieraj szeroki i nie głęboki. Zmieszaj wszystkie części gleby i umieść do doniczka. Wynieś na świeże powietrze, ale nie pod proste promieni słoneczne.

3

Kiedy zacząć sadzać bonsai

Kiedy korzenie zostało obcięte, odetnij gałązki. Zostać się na łodydze muszą tylko te gałązki, które rosną poziomie. Dla sadzenia lepiej będzie pasować pora jesienna, ponieważ za zimę korzenie się przyjmie i do wiosny zacznie się wzrost drzewa.

Sadzać w przygotowaną ziemie należy już obciętą roślinę.
4

Jak uwolnić wzrost drzewa bonsai

Kiedy wysokość zwiększy się we dwa razy, można zaczynać uwalniać wzrost. Dla tego, będziesz potrzebować specjalny miękki drut, który sprzedaje się w sklepach kwiatowych. Koronę drzewa należy odciąć z pączkami, a gałązkę po procedurze omotać tym drutem. W zależności od potrzebnego kształtu, usuwaj zbędne linie.

Jak uwolnić wzrost drzewa bonsai

Podstawowe kształty drzewa bonsai:

 • Prosty
 • Nachylony
 • Wielordzeniowy

Żeby uwolnić wzrost drzewa, na rdzeniu też robią cięcia, które nie dają roślinie pełnego odżywiania dla wzrostu. 2-3 razy na rok (a czasami i częściej) drzewko bonsai należy przesadzać. I podczas tej procedury, korzenie drzewa każdy raz obcinają.

Bądź ostrożny z dodatkami do gleby. One nie muszą towarzyszyć wzrostu drzewa.

W całym procesie dużo filozofii i trudu. Nie fakt, że uda ci się za pierwszym razem wyhodować mini-las w domu. Ale, zgódźcie się, że te zajęcie jest interesujące.

Jak uwolnić wzrost drzewa bonsai

5

Przyśpieszony wariant hodowania bonsai

Jeśli nie masz dużo czasu i sił dla tej długiej drogi, jeszcze jest jeden wariant hodowania bonsai. On nie całkiem klasyczny, ale prawie zawsze ma sukces.

Przyśpieszony wariant hodowania bonsai
Będziesz potrzebować:

 • kiełki bluszczu 5-10 szt.
 • gleba dla pluszczu według rozmiaru doniczka
 1. Weź nie głęboki doniczek i posadź do niego kolka kiełków pluszczu.
 2. Rozmieścić ich należy bardzo blisko.
 3. Kiedy zauważysz ich wzrost, zacznij obcinać górę. W taki sposób osiągniesz tego, że roślina będzie rosła nie do góry, a przeciwnie wzmacniać rdzeń.
 4. Jeśli będzie śledzić za pluszczem i cały czas obcinać górę, już za 3-4 miesięcy rdzenie zrobią się drewniane.
 5. Bardziej tego, czym bliżej kiełki będą posadzone, tym więcej szans, że one przeplotą się między sobą i u was wyjdzie malutkie ładne drzewo.

Przyśpieszony wariant hodowania bonsai

Wnioski

Wnioski

Bądź cierpliwy. Dokładnie wybieraj drzewo, które chcesz wyhodować. Dowiedź się o nim, jak najwięcej. I wtedy nauka hodowania bonsai otworzy przed tobą swoje drzwi. Pamiętaj, że wszystkie starania są tego warte. Bonsai – zaskakująco ładna ozdoba każdego wnętrza.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

2 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.