Jak zainteresować dziecko domowymi kłopotami: kuchnia, pranie, gotowanie, opieka za roślinami i zwierzętami

Śpieszysz się umyć górę talerzyków, a dziecko które ma 2 lata, płacze od nudów… ta i podobne sytuacje bardzo znane większości matek. Głownie dla każdej mamy – zdrowie, bezpieka i harmonijny rozwój jej dziecka. Ale czy dużo kobiet (nie królewskiej krwi) mogą pozwolić sobie cały czas bawić się z ulubionym dzieckiem? Oczywiście, nie, ponieważ i domowe zobowiązania trzeba wykonywać.

Szczególnie niełatwo rozwiązać pytania domowe, jeśli dziecko już wyrosło z wieku, kiedy można go utrzymać w łóżeczku, ale jeśli nie chodzi do przedszkola. Nie każda gospodyni ma możliwość zaprosić nianię, i nie wszystkie sprawy uda się skończyć kiedy dziecko śpi. Cały czas rozpraszać dziecko kreskówkami i grami komputerowymi się nie poleca. Wszystkim znane rekomendacje okulistów dziecięcych i psychologów. Zostawiając dziecko w pokoju, przyjdzie się wszystko rzucać i biec na jakikolwiek dźwięk, albo na obrót, podejrzaną ciszę.

Jeśli dziecko w rodzinie jedno, mu zazwyczaj smutno bawić się w samotności, i ono zaczyna potrzebować uwagi do siebie.
Więc co robić – czy jest możliwym jednocześnie grać dwie roli: troskliwej matki i dobrej gospodyni? Wykazując cierpliwość – oczywiście, tak. Praca po domu się robi, a dziecko przy tym zajęty interesującą, i bezpieczną grą.

1

Gotowanie jedzenia i mycie naczynia

Pomysły dla gier

 • Zajmując się gotowaniem, zaproponuj dziecku z bezpiecznym sprzętem kuchennym. Dzieciom podoba się bawić się z garnkami, odkręcać i zakręcać korki na butelkach, przebierać łyżki, zakładać na głowę coś i t.d. równolegle trzeba wytłumaczyć dla czego ten sprzęt służy.

Gotowanie jedzenia i mycie naczynia

Można pozwolić dziecku przekładać z jednej miski do innej duże czyste owoce – na przykład, jabłka albo pomarańcze, opowiadając o ich kształcie, kolorze, smaku, zapachu, licząc ich na głos.

 • Fajnie jeśli jest możliwość zwolnić jedną z półek w szafce dalej od kuchenki i zrobić z niej mini-kuchnie dla dziecka: rozłożyć naczynie dziecięce, ozdobić ścianki naklejkami albo rysunkami owoców i warzyw, posadzić kilka zabawek, których trzeba nakarmić. Jeśli zainteresować dziecko taką grą, to pomoże mu spędzić czas za gotowaniem wymyślonej zupy, kiedy mam gotuje prawdziwy.
 • Można dać dziecku czysty kuchenny ręcznik i poprosić powycierać coś co jest bezpiecznym.

Takie zajęcia towarzyszą rozwoju przyjęcia dźwięków, kolorów i kształtów, wyobraźni i wymyślenia o praktycznym zastosowaniu przedmiotów domowych.

Bezpieka

Wszystkie niebezpieczne przedmioty, szklane, drobne – to znaczy to wszystko czym dziecko może się zranić, zatruć się, łyknąć, należy zachować jak najwyżej i jak najdalej.
 • Przy tym, nie warto zapominać nie tylko o środkach chemicznych, ale też o octu, drobnym makaronie, lekach, które często są przechowywane na kuchni.
 • Nie można zapominać o wrzątku. Kiedy pod nogami kręci się dziecko, i kiedy ono znajduje się w domu, nie można gotować na bliższych palnikach, zostawiać garnki i talerzyki z gorącym na krawędzi stołu.
 • Gaz i nie bezpieka się oparzyć – przyczyny, przez które nie można dopuszczać dzieci do kuchenki kategorycznie. Optymalnie zadbaj też o specjalnych urządzeniach na rączki kuchenki, które blokują możliwość otworzyć ich.
 • Dostęp do śmietnika też warto ograniczyć – wyjąć stąd można nie tylko zwykłe, bezpieczne śmieci, ale też butelkę z pod środka chemicznego.
2

Sprzątanie wilgotne

Pomysły dla gier

Najbardziej oczywiste – dać dziecku wianek, szuflę, czystą gąbkę i zaproponować pomóc. Jeśli dziecko „powyciera” półeczki czyściejsze one nie staną, ale też nie będą brudniejsze.

Ale ważne włożenie w przyszłość – dziecko uczy się pomagać i podtrzymywać czystość.

O wile ciekawsze zajmować się sprzątaniem razem, śpiewając wesołe piosenki i opowiadając wiersze. Na długo wystarczy nie każdą mamę – można postawić płytę z muzyką dziecięcą.

Sprzątanie wilgotne

Bezpieka

Podczas mycia lepiej postawić wiadro w taki sposób, żeby do niego nie mógł dostać się młody pomocnik: dzieci lubią rzucać do brudnej wody zabawki, mogą zrobić kałużę, ryzykując poślizgnąć się i bolące się uderzyć.

3

Robienia porządku w rzeczach

Pomysły dla gier

 • Mówią, rozkładając rzeczy w domu, gdzie mieszkają dzieci – to samo co sprzątać śnieg kiedy ten pada. Jest to prawda – zazwyczaj próba poukładać przedmioty w jednym miejscu, doprowadza do tego, że w innym wszystko będzie porozrzucane. Jest to normalnie. Wyjście – cierpliwie i krok po kroku prosić pomagać – poukładać zabawki do pudełka, rozstawić książki na półce, położyć odzież do szafy, poukładać skarpetki do skrzynki.
Należy stopniowo przyzwyczajać dziecko do tego, że każda rzecz ma swoje miejsce.
 • Świetne przyzwyczajenie dla matek – wychodząc z pokoju, popatrz czy są tam cudze rzeczy: zanieś z sypialni do kuchni kubek i t.d. w taki sposób w domu będzie o wiele mniej miejsc nagromadzenia rzeczy – zazwyczaj to parapety i półki.

 Robienia porządku w rzeczach

Bezpieka

 • Nie zapominaj o drobnych i ostrych przedmiotach, ucz dzieci akuratnie wysuwać skrzynki, żeby nie wyciągać ich na siebie i nie zaciskać palce, i zamykać drzwi od szaf.
4

Pranie

Pomysły dla gier

 • Zainteresuj dziecko sortowaniem rzeczy (oczywiście, jeśli nie idzie się o jakiejś szczególnie brudnej odzieży albo butach). Dzieci z zadowoleniem pomagają wyjmować bieliznę z koszyka i rozkładać ją na grupki. Oraz z tym opowiadaj, jakiego koloru, albo jaka tkanina, dlaczego ważnie prać kolorowe rzeczy oddzielnie od białych, po co sprawdzać kieszeni przed praniem, jak prać kurteczki i spodnie.

Pranie

Dziecko może pomóc załadować rzeczy di pralki i nawet nacisnąć na ukazany guzik, żeby zacząć pranie.

 • Zazwyczaj dzieci uwielbiają guziki na pralce, i jest to dobry powód jeszcze raz wytłumaczyć, że żeby pomóc mamie, naciskać ich należy tylko z pozwolenia, kiedy pralka już nie może doczekać się żeby zrobić rzeczy czystymi.
 • Jeśli wieszasz bieliznę na balkonie i dziecko jest około ciebie, poproś o pomocy: wyjmować wilgotne rzeczy z miski i podawać ci. Opowiadaj o tym, że rzeczy są mokre, ale słoneczki ich wysuszy, i będą one suche. Możesz zaproponować dziecku pobawić się z spinaczami, szczególnie różnokolorowymi – rozłożyć według koloru.

Bezpieka

 • Ważnie pamiętać, że pralka – jest to urządzenie elektryczne, należy brać do uwagi różne ryzyko związane z pralką i schować środki do prania.
 • Rozwieszając bieliznę na balkonie, zrób tak żeby dziecko przypadkowo nie zamknęło cię ze środku, i oczywiście pamiętaj o otwartych oknach. A jeśli balkon jest zastawiony rzeczami – też, o tym, że przez nich można się przeczepić.
 • W łazience jest ryzyko poślizgnąć się na mokrej podłodze – optymalnie zadbaj o specjalnym dywaniku.
5

Prasowanie

Pomysły dla gier

Jeśli musisz poprasować jakieś rzeczy, a dziecko nie chce odchodzić od ciebie, zaproponuj mu zrobić to samo – na przykład, poprasować sukienkę dla lalki albo kocyk dla misia praską zabawkową. Można też poprosić złożyć rzeczy w słupek, i podać ci.

Bezpieka

Ryzyko oczywiste – gorąca elektryczna praska.

Po zakończeniu prasowania nie zapomnij sprzątnąć gorące urządzenie i przekonać się, że stąd, gdzie ono stoi, nie wisi sznur, za który dziecko może się uchwycić.
6

Zmiana pościeli

Pomysły dla gier

Dla mnóstwa dzieci ten proces jest grą. Zmieniając pościel, można pozwolić dziecku zrobić z poduszek miękkie gniazdo i posiedzieć tam, niby ptaszek, zakręcić go w prześcieradło, poprosić o pomocy.

Zmiana pościeli

Bezpieka

Dzieci uwielbiają skakać na łóżku, szczególnie – na nie zaścielonym, które bardzo przypomina trampolinę. Jeśli pozwalasz dzieciom to robić, śledź, żeby dziecko nie spadło na podłogę i nie uderzyło się o ścianę.

7

Pielęgnacja kwiatów domowych

Pomysły dla gier

Nawet najmniejsi pomocniki mogą się nauczyć polewać rośliny, spryskiwać i przecierać liściki.

Pielęgnacja kwiatów domowych

Opowiadaj dzieciom, jakie kwiaty rosną w doniczkach, jakiego one koloru, lubią one światło czy cień, jak często należy im pić wodę. Ale wodę dla roślin trzymaj w niedostępnym dla dziecka miejscu.

Bezpieka

Ważnie pamiętać, że dużo dzieci lubią bawić się w ziemi – i doniczek im przypomina malutki domowy piaskowiec.

8

Opieka za zwierzętami domowymi

Pomysły dla gier

Oczywiście, zmuszać dziecko sprzątać tualetę po kotu albo myć łapy psu po spacerze nie warto, ale naleć zwierzątku wodę, rozczesać specjalną szczotką, można. To nauczy dziecko umieć nieść odpowiedzialność za tych, kogo hodujesz, i uczy temu, że zwierze – nie jest zabawką, opiekować się nimi – niełatwy trud.

Opieka za zwierzętami domowymiBezpieka
W tym pytaniu bezpieka bezpośrednio związana z niezbędnością ostrożnego, korektowego stosunku do zwierząt w całości, a też z tym, żeby u dzieci nie było dostępu do jedzenia zwierząt.

9

Najgłówniejsze: starsze/młodsze dzieci

Jeśli u twego dziecka, który już wyrosło, ale nie dorosło do przedszkola, są braci i siostry, młodsze albo starsze jego, zadanie, oczywiście utrudnia się, ponieważ wszystkie dzieci potrzebują do siebie jednakowej uwagi.

Najgłówniejsze: starsze/młodsze dzieci
Więc, jeśli musisz opiekować się noworodkiem, poproś starsze dziecko dać ci pieluch, pobawić się z małym, zaśpiewać mu piosenkę. Jeśli dziecko przedszkolak prosi pomóc z zadaniem domowym, wytłumacz młodszemu, że będziecie zajęci i zaproponuj usiąść obok i zająć się jakąś intelektualną rozgrzewką, coś narysować, na przykład. Dziecko młodsze będzie naśladować brata/siostrę, a starsze postara się zachować autorytet i potwierdzić słowa mamy.

10

Wyjątki

Oczywiście niektóre rodzaje prac jednak przyjdzie się odłożyć na ten moment, kiedy obok są dzieci.

Na przykład, podczas sprzątania w tualecie i na kuchni z wykorzystaniem środków dezynfekujących, trzeba nie tylko nie dopuszczać obecności dziecka, ale też zadbać o przewietrzaniu pomieszczenia po zakończeniu czyszczenia.

Kategorycznie nie trzeba myć przy dzieciach okna, żeby nie podawać zły pomysł dla gry w przyszłości. Zaszyć odzież bez tego, żeby dziecko spróbowało wychwycić ostrą igłę, też trudno.

Wnioski

Wnioski

Takie podejście do wykonania domowych obowiązków oznacza, że kłopoty po domu zajmują trochę więcej czasu, to potrzebuje cierpliwości i spokoju. Kiedy takie podejście staje się codzienną normą, z czasem wyrabia się przyzwyczajenie – sprawy domowe, gra, rozwój, komunikacja z dzieckiem ograniczono przeplatają się między sobą.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.