Ten, kto już miał zapalenia ucha, wie, na ile ta ból jest męcząca. U takich ludzi w apteczce domowej zawsze znajdzie się środek od zapalenia ucha albo uniwersalny środek przeciwbólowy. Co robić jeśli ucho zaczęło boleć wieczorem, a leków w domu niema, i niema sił cierpieć? Pierwsze co przychodzi do głowy – zrobić kompres, ponieważ wielu pamiętają, jak mama w dzieciństwie robiła ciepłe nacieranie. Przepisy tradycyjne dość skuteczne, ale przypomnimy, że samodzielne leczenie może być niebezpieczne i często doprowadza do niepotrzebnych wyników. Jeśli ból bardzo mocna, należy zwrócić się do lekarza. Niżej, opisane sposoby, jak prawidłowo zrobić kompres na ucho. Ale nie mogą one być podstawowymi metodami leczenia. Konsultacja laryngolog albo terapeuty – konieczna!
Jak zrobić kompres na ucho
Ból w uchu może pojawić się nieoczekiwanie i w najbardziej niepasujący moment. U niektórych zapalenie ucha robi się przewlekłym, to znaczy ucho boli, nawet jeśli masz zwykły katar. Co może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne odczucia? Kompres.
Kazałoby się, co może być trudnego w tym, żeby zrobić kompres? Jednak nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo go nakładać, z czym go robić i czy warto zastosowywać w ogóle. Ponieważ nie możesz wiedzieć na pewno, przez co ci zaczęło boleć ucho i jak organizm odreaguje na spirytus? Często zdarza się, że od zrobionego kompresu może być tylko gorzej.
Nasza pierwsza rekomendacja – porozmawiać z lekarzem, chociaż przez telefon.
Kiedy zastosowywać kompres
Zazwyczaj, nagrzewające kompres wykorzystuje się podczas procesu zapalenia ucha.
Przy zapaleniu ucha, oprócz kropel i różnorodnych preparatów, lekarzy naznaczają kompres na ucho. Wspomaga on ulepszeniu krążenia krwi, usunięciu uczuć bólowych, a też ogólnemu przyspieszeniu wyzdrowienia chorego.
Pierwszy wariant – jest to zastosowanie kamforowego albo roślinnego oleju. One pomagają dłużej utrzymywać ciepło.
U olejowego kompresu jest jedna poważna wada – olej może wyciekać i zabrudzić pościel, ubranie, meble i tak dalej.
Druga sprawa – kompres spirytusowy. Większość pacjentów zatrzymują swój wybór właśnie na tym wariancie. On potrafi rozszerzyć naczynie krwionośne. Właśnie o nim teraz porozmawiamy.
Jak zrobić kompres spirytusowy na ucho
Co będziemy potrzebować dla naszego kompresu z wódki?
Najpierw – gazę. To też może być mocna tkanina albo chusteczka. Też polietylen za rozmiarem trochę większy przygotowanej gazy. Nieduży kawałek waty, bandaż, a też 50-60 gram spirytusu, rozpuszczony z wodą (jeden do jednego).
Zrób gazę na kilka warstw, żeby w wyniku ona odpowiadała rozmiarom twojej małżowiny usznej. Zrób w niej przejście dla małżowiny usznej jako wycięcie.
Zmocz gazę w spirytusie z wodą. Lekko wyciśnij i rozmieść za małżowiną uszną.
Zrób tak, żeby zgrzewający kompres mocno był przyciśnięty do twojej skóry.
Teraz zrób takie same wycięcie, jak robiłeś na gazie, tylko że na polietylenie. Umieścić go należy w taki sposób, żeby małżowina uszna nie była zamknięta, a polietylen mógł zasłonić gazę w całości.
Dalej weź warstwę waty i połóż na górze na małżowinę uszną. Za pomocy chusteczki albo bandaża akuratnie wszystko zamocuj.
Jest skończony! Chętnie, żeby kompres był postawiony na 3-4 godziny. A jeszcze lepiej na 6 (na noc). Po procedurze polecamy ci trochę pocierpieć i nie wychodzić na ulicę, żeby nie ochłodzić małżowinę uszną. Wtedy będzie pozytywny wynik!
Kompres podczas gorączki

Szczególnie wtedy, gdy mówi się o kompresie spirytusowym. Ale jest kompromis. Podczas gorączki można postawić kompres, ale z wody z dodanie octu. W innych przypadkach lepiej siebie uchronić i zwrócić się do lekarza. Mamy nadzieję, że ci pomogliśmy!

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz