Za ostatni czas pojawił się podwyższony interes do kultury średniowiecznej. Z zadowoleniem oglądamy filmy, czytamy książki o przeszłym życiu, organizujemy tematyczne wieczory. Odnawiają się dawne technologii, które pozwalają zrobić dokładne kopii zbroi i różnorodnych przedmiotów. Jednym z najbardziej znanych historycznych przedmiotów jest kusz. Zrobić go można samodzielnie i zastosowywać, jako atrybut w grach, sposób obrony albo zbroja sportowa. Przed tym, jak opowiedzieć, jak zrobić kusza w warunkach domowych, powiemy bardziej dokładnie: można go oceniać jako zimna zbroja, w tym przypadku, jeśli moc cięciwy przekracza dopuszczający próg w 20 kg.
Łuk
Łuk można poprzednio zrobić z jesionu, drzewa piwnego albo cisu. Nie będą pasować drzewa iglaste. Śledź, żeby na wybranej desce nie było gałęzi i różnorodnych nierówności. Będziesz potrzebować kawałek grubością około 2 cm. Dobrze go wysusz i wytrzymaj, a potem odetnij: długość ma być od 70 do 80 cm, a szerokość – do 4 cm. Zrób tak, żeby łuk równomiernie robił się cieńszy na krawędziach, mając 1,5 cm.
Rowek dla łuku
Od wyciętego odstąp dziesięć centymetrów i zrób otwór dla mocowania sznura. Łuk umieść w rowek i na jakiś czas zamocuj go tam, wykorzystując łuk. Przyłącz do obu końców łuku cięciwę, poprzednio robiąc dlatego nie duże cięcia nożem.
Naciągnij cięciwę tak, jak będziesz to robić podczas strzelby i zaznacz maksymalnie zdalny punkt. Zdejmij łuk i kontynuuj obrabiać łoże. Dlatego, żeby zrobić dobry kusz, który będzie pasować właśnie ci, ustal długość swego przedramienia, i cofając się na taką samą odległość od zaznaczenia zrobionego wcześniej, odpiłuj deskę.
Mechanizm wyzwalający
Na miejscu zaznaczenia cięciwy zrób wiertarką otwór przelotowy, a w górnej części łoża zrób pogłębienie poprzeczne. Dalej należy zamocować dźwignie w dolnej części zbroi. Oś dźwigni można wykonać z drewna, mocując ją za pomocy drutu. Jeśli zdecydowałeś się dokładnie naśladować technologię historyczną, to otwór dla przejścia drutu trzeba będzie przepalić.
Złóż dźwignie i łoże razem
Zafiksuj potrzebną pozycje za pomocy sznura albo zacisku. Zrób otwór w dźwignie nie przelotny otwór, biorąc za podstawę już istniejący otwór w łożu. Zdejmując zacisk, sprawdź na ile wolno dźwignia porusza się na osi: tarcie musi być nie dużym.
Jego średnica ma być trochę mniejszy otworu zamku, to znaczy kołek ma wolno wchodzić w pogłębienie, wspierając się na dźwignie wyzwalającą. Wymierz długość w taki sposób, żeby podczas całkowitego podniesienia dźwigni, jego górna krawędź okazał się na jednym poziomie w płaskością łoża. Funkcją dźwigni będzie wyciśnięcie cięciwy z otworu.
Wnioski
Zamocuj łuk na otworze za pomocy sznura. Sprawdź pracę zamku. Montaż kusza nie obejdzie się bez koniecznej regulacji elementów: ulepszy to siłę mechanizmu.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz