Jak zrobić łuk i strzały własnoręcznie

W czas teraźniejszy świat zainteresowań bardzo szeroki i wieloaspektowy. Różnorodne atrakcji – skoki spadochronowe, loty balonem, podróże na jachcie, pokazy cyrkowe i odpoczynek na najlepszych kurortach świata. Mnóstwo zainteresowań i na każde znajdzie się chętny. Tak samo jak i znajdzie się na takie egzotyczne spędzanie czasu, jak strzelba z łuku. Oczywiście możesz strzelać z łuku w specjalnie przydzielonych dla tego miejscach, lub zakupić gotowy zestaw sprzętu. Ale nie zapomnij wziąć do uwagi to, że jakość kupionego łuku może być zbyt niska, a jeśli chcesz wysokiej – to na pewno będziesz musiał dużo zapłacić za taki wytwór. Więc dlaczego nie zrobić łuk i strzały własnymi rękami? Dlatego, żeby zrobić łuk samodzielny dużych starań i środków nie trzeba – jakiekolwiek drzewo, może być to jesion, dąb, jałowiec lub leszczyna. W tym artykule opowiemy, jak wykorzystując własne siły, zrobić dobry łuk.

 

Będziesz potrzebować:
1

Jak zrobić łuk i strzały w warunkach domowych

Zaczniemy! Najgłówniejszym w naszej sprawie jest wybór odpowiedniego materiału. W innemu problem nie musi powstać. Po prostu uważnie naśladuj naszą instrukcję i wtedy ci wszystko się uda. Więc jak zrobić łuk i strzały?
Dlatego żeby zrobić łuk będziesz potrzebować:

Jak zrobić łuk i strzały w warunkach domowych?

 • Poprzednio przygotowane. Weź do uwagi, że lepiej ciąć drzewo w mroźny dzień. A dlatego, żeby w zimny i mroźny dzień nie chodzić po lasu, lepiej znaleźć potrzebne drzewo wcześniej, w ciepły i pogodny dzień. Zwróć uwagę na obecność narośli i konarów – mają one być w minimalnej ilości, a lepiej, żeby ich w cale nie było. Także nie zapomnij o przygotowanym materiale dla przyszłego łuku, wystarczy i 30-40cm. Rozmiar łuku można dobrać w oparciu o rozmiar twoich rąk (lub tego, dla kogo właśnie robisz te urządzenie).
 • Możecie już wykorzystywać przygotowany materiał. Korę po drodze do domu zdejmować nie trzeba. W domu posmaruj końce cięcia drzewa farbą maślaną i połóż je pionowo dla wyschnięcia. Właśnie suszenie trwa około 2,5 miesiąca, za pokojowej temperatury. I jeżeli w potrzebny czas wykonasz te działania, to na lato, będziesz mógł zrobić sobie łuk.
 • Materiał już wyschnął i jest gotowy do obrabiania. Przygotuj ostrą siekierę i nóż. Ten sprzęt przyda naszemu przyszłemu wyrobu odpowiedni prostokątny kształt.
 • Ugięcie łuku. Zazwyczaj na różnych fabrykach, dla utrzymania rezultatu, potrzebne miejsce maczaj w różnorodne roztwory. Tego robić nie będziemy, a wykorzystamy starą metodę, przeprowadzimy obróbkę przy pomocy pary wodnej. Barki łuku, oparzone wodą, stają dość elastyczne, dla tego żeby przyjąć prawidłowy kształt. Ale pamiętaj o tym, że musisz odparzyć od razu dwa ramiona jednocześnie.
 • Po wyparzeniu łuku musimy wyprofilować go. Ma on mieć wygięty kształt. W tej sytuacji łuk powinien schnąć w ciągu 12-15 dni. A po tym jak nasz przygotowany materiał wyschnie, możesz wycinać karby, na które można będzie w przyszłości przymocować cięciwę.
 • Kora. Koniecznie musimy śledzić za płatkowaniem kory podczas procesu parzenia. Jeżeli nie zejdzie – pomóż jej za pomocy łatwych ruchów nożem. Ale postaraj się nie uszkodzić włókna drewna. Kiedy całkiem zdejmiesz korę, nasyć powierzchnię topionym tłuszczem lub woskiem. Ochroni to nasze drewno od działania środowiska.
2

Postępowania z cięciwą

 • Cięciwa. Polecamy zakładać cięciwę bezpośrednio przed strzelaniem. Jeśli nie korzystasz z łuku w pewnym czasie, lepiej ją zdejmować.
 • Żeby uniknąć mechanicznych uszkodzeń, kup albo zrób dla swego łuku specjalną okładkę.
 • Chroń łuk w temperaturze pokojowej, i lepiej – w pozycji pionowej.

Postępowania z cięciwą

Dla ustalenia przeczytanej informacji, zwróć uwagę na nagranie, gdzie przedstawiono to, jak zrobić łuk w warunkach domowych:

3

Jak zrobić strzały

Instrukcja:

Jak zrobić strzały?

 1. Najlepiej zrobić strzały z sosny. Jest to deska o grubości od 2 -3 cm. Jak w historii z łukiem, na drewnie nie powinno być gałęzi i włókna muszą znajdować się równolegle do długości przygotowanego materiału dla łuku. Długość strzał około 80-90 cm, w zależności od twoich fizycznych czynników. Jest to siła, wzrost, rozpiętość rąk.
 2. Zrób oznaczenie.Trzeba wyciąć deskę potrzebnej długości, i wykorzystując siekierę, zrób ją 1,5 cm grubości. Podziel deskę na kwadraty i rozetnij ją wzdłuż zaznaczeń. Potem nadaj naszemu przygotowanemu materiałowi kształt z 6- kątami przy pomocy noża i pilnika. Po tym zrób strzałę okrągłą papierem ściernym. W końcowym etapie diametr drewka ma być nie więcej 7-8 mm.
 3. Pióra. Najlepiej zastosować pióra wrony. Dla każdej strzały musisz mieć 3 piórka, które rozcinają się wzdłuż rowku. Zatem przekrój kutner z końcówki pióra rozmiarem 0,5 cm, wykorzystując zwykłe nożyczki. Przyłączając nicią, ustalaj przygotowane pióra jedno do drugiego pod kątem 120 stopni.
 4. Napiwek. Będziemy potrzebować płytę metalową, trójkątnego kształtu, grubość której ma musi być większa od drewka strzały. Potem zrób w strzale wycięcie pod ogon trójkąta i dopasuj do niego nasz napiwek, przymocowując go nitką.

Jak zrobić strzały?

No i skończyliśmy! Teraz już wiesz jak zrobić samodzielnie nie tylko łuk, ale strzały też. Drużyna ,,Evrikak’’ szczerze życzy ci powodzenia i bezpiecznej strzelby. Dziękujemy za uwagę!Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

10 Tak Nie 6

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.