Jak zrobić twardszy charakter

Czy jest miejsce dla dobrych ludzi w świecie teraźniejszym? Oczywiście, tak. Ale jedna sprawa – być wielkodusznym, pomagać i współczuwać, a całkiem inna – nadmierna miękkość i niemoc, które nie pozwalają człowieku ochraniać granice, swoje własne i bliskich. Kiedy przychodzi zrozumienie, że sytuacje należy zmieniać, pojawiają się pytania: „Jak stać twardszym?” albo „Jak stać silnym?”. Jak wzmocnić charakter i zostać się człowiekiem? Ponieważ idzie się nie o tym, jak być złym i surowym.

Będziesz potrzebować:
1

Przyjąć decyzje

Przed tym, jak rozwijać moc charakteru, należy dokładnie rozumieć, do czego w twoim życiu doprowadza patologiczna pokorność. Przeliczyć, najlepiej na głos, albo pisemnie, do jakich dokładnie skutków ona doprowadza. Na przykład: „Koledzy przerzucają na mnie wszystką „brudną” pracę, i ja zostaję się w biurze do późna”; „Sąsiad, nie patrząc na prośby, dalej słucha ciężki rok do rana – ja nie wysypiam się”; „Dzieci nie widzą we mnie autorytetu”.

Tylko przyjmując twardą decyzje coś zmienić, można osiągnąć wynik. I ludzie, którzy cię otaczają od razu odczują twoją pewność siebie. Jeśli człowiek nie rozumie, po co mu się zmieniać i czy on tego chce, jakiekolwiek próby zwojować swoją terytorium wygląda nie naturalnie, niby jak zły aktor wykonuje rolę.

Przyjąć decyzje

Optymalnie zabezpieczyć się wsparciem ludzi, którym ufasz: poprosić i zwrotnym związku – dowiedzieć się, w czym dokładnie, według opinii bliskich, wykazuje się słabość, i dać obiecankę być twardszym. Jedna sprawa okłamać siebie, i całkiem inna – okłamać kogoś z rodziny.

2

Równać się do kogoś

Zmieniając charakter, zawsze korzystnie wziąć do uwagi doświadczenie człowieka, którego uważasz ideałem. Może to być ktoś z rodziców, przyjaciel, trener albo bohater z filmu – nie ma znaczenia, głównie, żeby w ciężkiej sytuacji była możliwość spytać się u siebie: „A co by zrobił tata/Kuba/Janek/Ania/ ciocia”? zwrócić uwagę na zachowanie, reakcje, leksykę i mimikę charakterów, które ci się spodobały.

Tylko należy pamiętać, że każdy charakter – jest to trudne połączenie różnych cech, i próbując być podobnym do kogoś, ważnie nie powtarzać wszystkie jego braki i nie stracić samego siebie.

3

Nie warto nie doceniać siebie, i przeceniać też

Czasami ludzi nieobiektywnie oceniają zdolność bronić siebie i bliskich. Na przykład, rozpowszechniony strach wśród przyszłych matek – strach niezdolności bronić interesy swego dziecka w niesprawiedliwym świecie. Dziwnie, jaką tygrysicą czasami staje kobieta, po urodzeniu dziecka.

Zdarza się przeciwnie: człowieku wydaje się, że on bardzo twardy i skutecznie broni swoje granice. Ale w jego życiu może być ktoś, kto te granice nie widzi. Zazwyczaj jest to ten, stosunek do kogo bardzo ciepły: kochany człowiek, rodzic, dziecko. Bezwarunkowa miłość – lepsze, co jest na świecie, ale manipulowanie dobrym stosunkiem – jest to całkiem inna sprawa.

4

Zmieniać się stopniowo

Żeby ci kto cię otacza nie pomyśleli, że ty nie jesteś sobą, nie trzeba robić gwałtownych ruchów: dzisiaj bać się odpowiedzieć rezygnacją na pismo, a jutro pogrozić sprzedawcy.

Żeby wychować silny charakter, trzeba być kolejnym, ale zmieniać się stopniowo. Zaczynając z drobiazgów.

Na przykład, jeśli eksploatuje prezes, dzisiaj można miękko wytłumaczyć mu, że nie możesz obiec do sklepu za batonikami, jutro zrezygnować od pracy w nocy, pojutrze – późnym wieczorem, za tydzień wykazać twardość charakteru, mówiąc, że przyjdziesz do biura w niedziele, ponieważ masz inne plany.

Albo przeciwnie: jeśli bardzo łagodny człowiek w magiczny sposób zajął krzesło prezesa, często pracownicy mu o tym przypominają. Żeby to skończyć, należy działać krok po kroku: dzisiaj przekonać pracownika wylogować się z Facebook i przerobić pracę. Jutro przypomnieć o dyscyplinie. A potem, jeśli to nie pomoże to zacząć działać radykalnie.

Zmieniać się stopniowo

Oczywiście wszędzie trzeba znać miarę i rozumieć cenę pytania: jeśli prezes – tyran, a ta praca jest bardzo ci potrzebna eksperymentować lepiej z kimś innym. A do relacji z prezesem wrócić, kiedy będzie bardziej pewny siebie.

5

Zwracać uwagę na innych

Całkiem możliwie, że widzieć osobę bardziej twardszą mogą nie wszyscy.

  • Jeśli pracownicy „siedli na głowie”, ale rodzina cenni i wspiera, to zmieniać stosunek do dzieci i drugiej połówki nie warto.
  • Jeśli jeden przyjaciel przyzwyczaił się dzwonić w nocy w stanie nie trzeźwym i prosić zawieźć go do domu, a drugi szanuje twój czas i nerwy, prawdopodobnie, takie stosunki potrzebują ‘’tuningu’’.
  • Jeśli jeden sąsiad uważa normalnym pożyczać pieniądze i nie oddawać, a drugi śpieszy wrócić dług, to nie ma przyczyn odmawiać człowieku uczciwemu.

To znaczy, że nie warto porównać wszystkich do jednego.

6

Rezygnacja nie jest obrazą

Umiejętność spokojnie, ale twardo, mówić ludziom „nie” – jakość silnego charakteru.

Ale jeśli przyzwyczaiłeś się ze wszystkimi się zgadzać, nawet nie słysząc prośbę do końca, zaczynać należy stopniowo. Na przykład, kolega regularnie prosi zrobić za niego raport, zgadzasz się, i w piątek wieczorem, kiedy kolega odpoczywa, ty pracujesz zamiast niego. W następny raz, kiedy poprosi, najpierw powiedz, że pomyślisz i powiesz później.

Za wygrany czas przeprowadź małe warsztaty – przypomnij, że chcesz stać twardszym, po co ci to (na przykład, pobawić się z dzieckiem, ugotować barszcz, po prostu wyspać się, w końcu).

Nabierz się śmiałości i odpowiedz, że na ten raz nie możesz wykonać prośbę, ponieważ masz dużo pracy i plany w domu.

Nie musisz stawać ofiarą cudzej nieodpowiedzialności.

7

Zona komfortu

Wyciągaj siebie z zony komfortu, nie patrząc na strach.

Chowając się w muszle, możemy przepuścić wszystkie ciekawe, co odbywa się w życiu.

Jeśli człowiek chce stać bardziej pewnym siebie i silniejszym, ważnie mu robić to niezwykle i nieprosto.

Na przykład, zaprosili cię na imprezę, ale wiesz, że tam będzie człowiek, który śmiał się z ciebie kiedyś. Pierwsza myśl – zostać się w domu. Ale prawidłowo będzie zwyciężyć strach i pójść na spotkanie trudnościom. Oczywiście, warto przygotować się: przypomnieć, nad czym dokładnie śmiał się tamten człowiek, i wymyślić śmieszne odpowiedzi. Ale nie warto iść na imprezę tylko z celą odpowiedzieć na obrazę. Taki nastrój odczuwa się, a może człowiek zmienił swoje zdanie? Trzeba iść na imprezę z celą fajnie spędzić czas, ale mieć plan zapasowy w przypadku psychologicznego ataku.

Albo, na przykład, boisz się wykazywać swoją opinię w zespole albo na spotkaniu. Szczególnie w obecności poważnego człowieka, którego poglądy różnią się od twoich. Trzeba zapamiętać na zawsze: człowiek ma prawo wyboru, i mieć własną opinię, która może nie zgadzać się z opiniami innych. Możesz na głos mówić to o czym myślisz.

Zona komfortu

Niepewni ludzi często milczą, boją się popełnić błąd, chociaż często mogą coś zaproponować.

Oczywiście, jak mówił Mark Twen: „Lepiej milczeć i wydawać się głupim, niż otworzyć usta i rozwiać wszystkie wątpliwości”.

Ale jeśli pomysł na prawdę jest dobrym, nie zostawiaj świat bez szansy go rozpatrzyć. Po prostu powiedz to na głos – i czekaj reakcji. Nie wyszło? Nie martw się, czekaj następnej możliwości. Wyszło? Przyjmuj gratulacje.

8

Zrobić wcześniej, niż zdążył się przestraszyć

Często, żeby coś zrobić, nie trzeba czekać, aż przyjdzie świadomość, jakie będą konsekwencje – należy poprzedzić strach. Na przykład, jeśli dziewczyna boi się zacząć rozmowę z facetem, który jej spodobał się, można skierować siebie: „Podczas następnego spotkania zacznę rozmowę jeszcze do tego, jak wyobrażę, że ze mnie zaczną śmiać się”. Oczywiście, do jakiejkolwiek decyzji warto przygotować się: wymyślić tematy, argumenty, przyczyny.

9

Wzrok, gest, głos – lustro mocy charakteru

Silnych ludzi lekko zobaczyć w tłumie – ich wydają werbalne i niewerbalne oznaki.

  • Wzrok – prosty. Biegające albo opuszczone oczy – najgorszy wróg niepewnego człowieka. Broniąc swoją pozycje, nie zaczepiaj interesy innych, nie ma czego się wstydzić, i masz prawo pewnie patrzyć w oczy rozmówcy.
  • Broniąc swoje granicy, psychologiczne albo fizyczne, należy śledzić za swoją postawą i gestami. Zgarbione plecy mówią o tym, że on chce „poddać się”, a nie walczyć; jeśli załamujesz palce, oznacza to, że odczuwasz dyskomfort.
  • Nie mniej jest ważny głos. W pewnego w sobie człowieka on spokojny i równy. A u tego, kto tylko uczy się być twardym, głos cały czas zmienia się, drży, pojawiają się histeryczne nuty.

Wzrok, gest, głos – lustro mocy charakteru

Moc charakteru – jest to głośny krzyk i nie ciężki kciuk. Mocny człowiek milczy bardziej wyraziście, niż słaby krzyczy.
Wszystkie te niuanse należy opracować – nie ma wyboru. Najlepsze pomocniki, lustro, kamera, dyktafon. Kiedy zobaczysz siebie ze strony, wszystko zrozumiesz i zobaczysz jak czasami głupio wyglądasz. Wtedy chęć zmienić się będzie o wiele mocniejszą.

10

Sport jako środek

Uprawiaj sport – jest to świetny środek dla hartowania charakteru. Nie ma znaczenia jaki to będzie rodzaj sportu. Jeśli postarasz się znaleźć siłownie z dobrym trenerem – jest to złota żyłka: trener nie tylko śledzi za prawidłowym wykonaniem ćwiczeń i objętością obciążenia, ale pomaga skorygować nastrój, znaleźć w tobie motywacje zmienić się – zewnętrznie i wewnętrznie.

Sport jako środek

Będąc mocniejszym fizycznie, o wiele prościej będzie podnieść siłę wewnętrzną.

11

Co dużo, to nie zdrowo

Kiedy osiągniesz pewnego sukcesu na drodze wzmocnienia charakteru, bardzo ważnie umieć się zatrzymać. Często, jeśli człowiek pozwala otaczającym popierać własne zalety, on po prostu może zejść z drogi. I z czasem przed nim może pojawić się pytanie, jak stać bardziej miękkim?… Nie pozwalać manipulować sobą, ale co robić, jeśli teraz nikt nie chce mieć żadnych stosunków z człowiekiem. Zdecydowaniu musi towarzyszyć empatia, pozytyw, umiejętność przejawić elastyczność, tam gdzie jest to potrzebne.

Wnioski

Wnioski

Stać bardziej twardym – nie jest sprawą jednego dnia. Ale z czasem osiągnąć to będzie realnie: należy pojąć cel, przemyśleć środki, odzyskać nowe nawyki, i zostać się przy tym człowiekiem.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.