Jakie konkursy organizować na świętach dla dzieci: pomysły dla różnego wieku

Urodziny dziecka, najbardziej oczekiwane święto dla dziecka i jego przyjaciół. Dlatego jest bardzo ważnie zadbać o tym, żeby minęły one wesoło i zostały się najbardziej jaskrawym wspomnieniem twego dziecka na cały rok. Święto dziecięce można zrobić całą przygodą za pomocą ciekawych gier, zawodów i zadań.

Proponujemy twojej uwadze pomysły konkursów dla dzieci różnego wieku, a też korzystne porady dla planowania scenariuszu.

Będziesz potrzebować:
1

Porady dla planowania

 1. Zestaw spis gości. Kiedy ustalisz się z ilością i wiekiem dzieci, będzie ci lżej dopasować konkursy.
 2. Wybierz temat święta i lokalizacje.
  Jeśli urodziny planują się na świeżym powietrzu, wtedy zrób akcent na grach z aktywnym się poruszaniem.
 3. A jeśli w pomieszczeniu – na intelektualnych, twórczych. Napisz scenariusz święta.Możesz skorzystać się usługami profesjonalnego prowadzącego imprez dziecięcych albo animatora.
 4. Weź do uwagi charakter, pragnienia i preferencje dziecka.
 5. Jeśli na urodzinach będą dzieci różnego wieku, postaraj się dobrać uniwersalne konkursy, żeby wszystkie dzieci mogły wziąć udział.Porady dla planowania
 6. Jeśli różnica w wieku bardzo istotna (na przykład, dzieci 2-4 lat i 10-12 lat), to równolegle przeprowadzaj zabawy dla oddzielnych grup dzieci.
 7. Kolejkuj aktywne gry z bardziej spokojnymi.
 8. Jeśli planujesz święto z eleganckimi ubraniami, odmów się od tych konkursów, podczas których dzieci mogą się zabrudzić.
 9. Przygotuj niezbędny rekwizyt (zabawki, baloniki, albumy, ołówki i t.d.).
 10. Zadbaj o nagrodach dla zwycięzców.

Nie muszą to być drogie prezenty, a nie duże upominki (cukierki, herbatniki, mazaki, malowanki). Zaproś fotografa i kamerzystę, żeby uchwycić wesołe i ciekawe momenty urodzin twego dziecka.

2

Konkursy dla najmniejszych

„Zgadnij bajkę”

Wszystkie dzieci siadają pół kołem i prowadzący zaczyna zadawać pytania odnośnie bajek. Na przykład, on może przeczytać niedużą część albo nazwać część imienia bohatera.

Dzieci mogą odpowiadać chórem albo po oddzielności (w takim przypadku najbardziej śmiałemu warto dać nagrodę).

„Estafeta z zabawkami”

Ustaw dwa nieduże pudełka i napełnij ich zabawkami jednakowego rozmiaru. Wszystkich dzieci rozdziel na dwie drużyny i postaw w szereg na pewnej odległości od pudełek. Około każdej drużynie dzieci ustaw puste pudełko.

Po sygnale, pierwszy uczestnik musi podbiegnąć do pełnego pudełka, wziąć zabawkę, wrócić się do innych dzieci i rzucić zabawkę do pustego pudełka. Zatem, to samo robi następny uczestnik. Wygrywa ta drużyna, która szybciej przyniesie wszystkie zabawki.

Konkursy dla najmniejszych

Nawet dla najmniejszych gości na święcie taka estafeta będzie łatwa i interesująca.

„Co je zwierzątko”

Zaczynaj pokazywać dzieciom obrazki z różnymi zwierzętami, zadając pytanie: „Co je zwierzątko?”. Za prawidłowe odpowiedzi daruj dzieciom smaczne prezenty.

„Rodzaje drzew”

Należy usadzić dzieci przed prowadzącym, który zaczyna przeliczać jakie mogą być drzewa (na przykład, niskimi, ogromnymi). Ale on różnymi sposobami próbuje zaplątać dzieci, nazywając jedno, a ruchami pokazując inne. Malutkie uczestniki muszą pokazać te drzewo, które nazwał prowadzącym. Kto zaplątał się, ten wychodzi z gry na dwa kroki. A potem znowu wraca do innych dzieci.

Ten konkurs dobrze rozwija uwagę, szybkość reakcji i logikę dzieci.

3

Konkursy dla dzieci 6-8 lat

„Pomalowane balony”

Dla tego będziesz potrzebować balony, nicie i mazaki.

Balony należy mocno napompować, rozdzielić i powiesić w różnych kątach pokoju. Wszystkich dzieci podzielić na drużyny i wręczyć po 1 mazaku. Zatem, ogłosić temat rysowania:

 • śmieszne człowieczki;
 • zwierzęta;
 • kwiaty.

Drużyny dzieci muszą pomalować wszystkie balony za ukazany czas (na przykład, za 20-30 minut). Wygrywa ta drużyna dzieci, która szybciej skończy.

„W poszukaniu zagubionej Kiti”

Schowaj w jednym z pokojów domu malutka Kiti (dla tego będzie pasować jakakolwiek zabawka). Opowiedz dzieciom, że kotka poszła na spacer i się zgubiła. I zaproponuj poszukać nią.

Jak tylko ktoś z dzieci będzie przybliżać się do celu, mów: „Ciepło!”, „Gorąco!”. A jeśli oddalać się – „Chłodno!”.

Konkursy dla dzieci 6-8 lat

Kto pierwszy znajdzie zabawkę, może ją schować znowu i stać prowadzącym gry.

„Partyzan”

Ta bardzo łatwa i zachwycająca gra może zainteresować wszystkich gości.

Dzieci po kolei siadają na krzesło i animator zaczyna zadawać pytania różnego charakteru. Na przykład: „Dzisiaj jadłeś cukierki?”, „Chcesz pójść ze mną do parku?” i t.d. zadanie dziecka polega na tym, żeby w żaden sposób nie reagować na pytania, nie kiwać, nie motać głową. Jeśli ktoś odpowie, na krzesło siada następny uczestnik.

Wygrywa te dziecko, które najdłużej się przetrzyma.

Konkursy dla dzieci 6-8 lat

4

Konkursy dla dzieci 9-12 lat

„Napisz życzenie”

W tym wesołym i interesującym konkursie mogą wziąć udział nie tylko dzieci, ale też dorośli.
Wszystkim chętnym rozdaj po kartce i mazaku. I poproś napisać życzenie z okazji dnia urodzin. Ale pisać należy nie ręką (było by bardzo łatwo), a ściskając mazak zębami.

Na napisanie życzenia daje się 5-10 minut.

„Bieg ze szklanką”

Dla tej gry będziesz potrzebować szklanki plastikowe i baloniki.

Rozdziel dzieci na drużyny. Pierwszym uczestnikom wręcz po szklance z napompowanym balonem na górze. Dziecko musi minąć swych przyjaciół w taki sposób, żeby nie zgubić balon. Dalej przekazać estafetę następnemu uczestniku. Ten, kto w procesie biegu zgubi balon, musi zacząć bieg od początku.

Konkursy dla dzieci 9-12 lat

Wygrywa ta drużyna, uczestniki której będą szybszymi.

„Szpieg”

Wszystkim dzieciom rozdaje się kartka papieru i ołówki. Każdy musi coś narysować za 1-2 minuty. Rysunek musi być zrozumiałym i łatwym dla „przeczytania”.

Zatem, wszystkie kartki należy pomieszać w pudełku. Z graczy wybiera się chętny, który zaczyna „śledztwo” i spróbuje rozgadać tajemnicę rysunku. Szpieg musi wyjmować kartki i wymyślać historię. Pomagać mu mogą inne szpiegi. W taki sposób, w stworzeniu opowieści wezmą udział wszystkie chętne.

Ten konkurs świetnie rozwija wyobraźnie i umowne myślenie.

5

Konkursy dla nastolatków

„Zgadnij gwiazdę”

Najpierw wszystkie piszą na niedużych papierkach imiona znanych aktorów, piosenkarzy. Zatem animator, miksuje wszystkie kartki w torebce.

Każdy gracz po kolei wybiera papierek z imieniem i próbuje pokazać gwiazdę: zaśpiewać piosenkę albo rozegrać scenę z filmu. Wszyscy inni muszą zgadnąć, kogo pokazuje uczestnik.

Konkursy dla nastolatków

W końcu gry można wręczyć za najbardziej artystyczne i prawdopodobne wykonanie.

„Mieszkańcy miasta”

Dla tej gry musi być duża ilość ludzi, dlatego wziąć udział mogą wszyscy gości.

Najpierw wymyślają mieszkających w mieście w zależności od ilości graczów. Nimi mogą być: policjant, sprzedawca, nauczyciel, portier, lekarz, ptak albo zwierze domowe.

Zatem prowadzący przykleja każdemu uczestniku na plecy papierek z postacią. Kiedy wszystkie role są ustalone, miasto się przebudza. Wszyscy gracze muszą współdziałać ze sobą, patrząc na role otaczających. na przykład, jeśli spotkałeś lekarza możesz powiedzieć, że boli ci głowa. Albo poczęstować kiełbaską pieska. Sama postać może zadawać tylko takie pytania, na które można odpowiedzieć „tak” albo „nie”.

Trwałość gry warto ograniczyć, na przykład, 30-40 minutami. Zwycięzcami stają ci, którą potrafią ustalić swoją rolę.

„Wesoły ping-pong”

Rozmieść jednakową ilość uczestników z obu stron stołu.

Połóż malutką piłkę po środku. Uczestnicy muszą dmuchać na niego w taki sposób, żeby przemieścić na inną stronę. Jeśli przy tym, piłka spadnie na ziemie ze strony przeciwnika, to punty zaliczają się przeciwnej drużynie.

Grać w taki „ping-pong” bardzo śmiesznie, i czym więcej uczestników tym bardzie weselsze.

6

Konkursy dla wszystkich

„Łapanie owoców”

Konkurs fajnie przeprowadzać wiosną-latem i lepiej na dworze.

Nalej do dużych misek czystą wodę i połóż do nich po kilka jabłek, grusz, morel, brzoskwiń albo śliwek. Wszyscy chętni chowają ręce za plecy i próbują dostać owoce ustami. Inni gości śmieszą uczestników. Wygrywa ten kto złapie najwięcej owoców.

Konkursy dla wszystkich

 

„W chińskiej restauracji”

Rozłóż na talerzyki równa ilość świeżych (zamrożonych) wiśni, czereśni, jagody, albo malutkie kawałki innych owoców.

Wszystkim uczestnikom rozdaj ręczniki i chusteczki, żeby zasłonić się podczas gry. I wręcz malutkie patyczki. Na 3-5 minut organizuj wesołe pożeranie kawałków owoców.

Kto najlepiej zje wszystko za pomocy patyczka, ten i wygrał.

„Podaruj uśmiech”

Wszystkim chętnym proponuje się podarować najlepszy uśmiech dla tego kto ma urodziny. Kiedy wszyscy zaczynają się uśmiechać, animator zauważa, że wszyscy tak mogą. Potem rozdaje uczestnikom po kawałku cytryny. Dzieci muszą rozgryźć go, i spróbować się uśmiechnąć.

Konkursy dla wszystkich

Zwycięzce ustala ten kto ma urodziny.

„Ogniste tańce”

Żeby przeprowadzić ten konkurs, będziesz potrzebować sznurek, i intensywną muzykę. Rodzice naciągają sznurek na wysokości do metra półtora. Każdy chętny musi przejść pod sznurkiem w taki sposób, żeby nie dotknąć go.

Dopuszcza się tylko dotknięcie ziemi nogami. Po tym jak przejdą wszyscy chętni, sznurek opuszcza się niżej. Wygrywa ten uczestnik, który dobrze przejdzie wszystkie rundy.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

0 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.