Tryb dzienny dla noworodka w pierwszy miesiąc: adaptacja, sen, karmienie, spacery, higiena

Prawidłowo organizowany dzień dla noworodka jest niezbędny dla wszystkich: i dla malutkiego człowieczka i dla jego rodziny. Tylko dziecko urodziło się na świat, rodzicom należy pomyśleć o tym, jak organizować tryb dzienny dla noworodków: harmonogram snu, karmienia, spacerów, procedur higienicznych. Jaki tryb dzienny noworodka w pierwszy miesiąc jego życia optymalny, opowiemy w tym artykule.

1

Pomóż dziecku adaptować się

W pierwszy miesiąc życia u dziecka są dwie ważne sprawy: stać i jeść. Mnóstwo rodziców, pasjonują wczesny rozwój, i śpieszą zakładać w dziecko nową informacje, od razu po urodzeniu: prezentują obrazki, litery, cyfry i t.d.

Lekarzy dziecięce odnoszą się do takich idei powściągliwie. Dla dziecka urodzenie na świat i początek życia poza ciałem matki – jest to poważny stres, i ważnie pozwolić dziecku stopniowo adaptować się do nowych warunków: dźwięków, zapachów, smaków, wzrokowych obrazów.

Ogólnie tryb dzienny noworodka składa się z takich procesów:

 • Sen;
 • Karmienie;
 • Spacery;
 • Procedury higieniczne.

Oczywiście, jakiekolwiek rekomendacje według trybu dziennego są warunkowe. Wszystko jest indywidualne. Tryb dzienny noworodka mogą naruszać nieprzewidziane okoliczności, na przykład dziecko może coś martwić. I jeszcze wszystkie dzieci się różnią według temperamentu i osobliwościom układu nerwowego.

2

Czy warto dotrzymywać się ścisłego regulaminu

Dziecko – nie żołnierz, i osiągnąć tego, żeby ono spało i jadło za minutami, raczej nie wyjdzie. Najbardziej mądre rozwiązanie – nabrać się cierpliwości i dotrzymać się złotego środka.

 • Stopniowo, nauczać dziecko dotrzymywać się trybu, oczywiście, trzeba. Dzieci, które mieszkają według trybu, wyrastają bardziej organizowanymi, grzecznymi, spokojnymi.
 • Tryb potrzebny nie tylko dla dziecka, ale i dla niego rodziny. Prawidłowy tryb pozwala rodzicom znajdować czas dla odpoczynku, komunikacji ze starszymi dziećmi, i oczywiście dla siebie. Nie jest tajemnicą, że szczęście rodziny polega na relacjach między tatą i mamą.

Czy warto dotrzymywać się ścisłego regulaminu

 • Jeśli dziecko żyje według regulaminu, to pozwala mamie planować sprawy: znaleźć czas dla przygotowania jedzenia, sprzątania, swego odżywiania, wyglądu zewnętrznego, humoru.
 • Nie warto denerwować się, kiedy coś się nie udaje.
Jeśli dziecko śpi, ale ono przy tym jest zdrowe, lekarzy nie polecają karmienia po gadzinom (tak zdarza się, zwłaszcza, kiedy ma niedobór wagi), to można zrelaksować się na ten czas i zrobić coś korzystne.
 • Jeśli czas na spanie, a u dziecka jeszcze nie zamykają się oczka, – nie strasznie. Można cichutko zaśpiewać kołysankę albo opowiedzieć bajkę.
 • Ale też nie warto bać się dopasować tryb dziecka pod swoje potrzebności. Na przykład, jeśli mamie trzeba iść do lekarza, a dziecko jeszcze śpi, można go akuratnie obudzić, żeby zdążyć pokarmić i przytulić przed wyjściem.
 • Nie warto martwić się, że dopasowując tryb dziecka do potrzeb rodziny, w taki sposób naruszasz jego potrzeby – nie jest to tak.

Noworodki – mistrzowie ze sposobności adaptować się do tych warunków, które mu proponują.

 • Dzieci przyzwyczajone do trybu, rzadziej mylą dzień i noc miejscami. Rodziny, które spotkały się z takim problemem, wiedzą na ile jest to trudno. Ale jeśli jedna tak się stało, ważnie nie dostosowywać się do niewygodnego trybu dziecka, a przeciwnie, stopniowo „przewrócić” tryb dziecka. Często wystarczy zebrać się z duchem i nie pozwalać dziecku wysypiać się w dzień, zatem położyć spać nie bardzo rano wieczorem.
3

Tryb snu

Żeby dziecko, mama i tato i wszystkie członki rodziny dobrze się czuli, należy organizować tryb odpoczynku.

Pierwsze dwa tygodni życia dziecko śpi praktycznie cały czas, obudza się tylko dla tego żeby pojeść. Oprócz tego, w krótkie periody aktywności rodzice muszą zabezpieczyć czystość dziecka: zamienić pielucha i odzież, umyć, pokąpać.

Za dobę dziecko może spać do 18-20 godzin (jeśli mniej, ale dziecko jest zdrowe – to też uważa się normą).

Po dwóm tygodniom dziecko może nie spać i więcej. Zaczyna skupiać wzrok na dużych przedmiotach, uwielbia spostrzegać za twarzami rodziców, łapać ich uśmiechy, słuchać ciche piosenki.

Tryb snu

Do końca periodu kiedy dziecko jest noworodkiem (a jest to pierwsze 28 dni życia) ono śpi około 15-16 godzin.

Spokojnemu i długotrwałemu snu dziecka pomaga kilka warunków:

 1. Maksymalnie mocno i długo dzieci śpią na świeżym powietrzu. Mnóstwu rodzicom znajoma sytuacja, kiedy w domu dziecko ciężko układa się, śpi źle i nie długo, po 30-40 minut. A na ulice odchodzi do snu, kiedy wózek wyjeżdża na ulicę, i śpi po 3-3,5 rodzin podrząd.
 2. Świetna alternatywa spacerom – sen na terasie, jeśli warunki pozwalają. Tam bezpiecznie, czysto, nie ma zbędnych rzeczy.
 3. W pokoju, gdzie śpi dziecko, musi być wietrznie, bez kurzu, nie gorąco i nie chłodno (od 18 do 22 stopni), nie sucho (wilgotność powietrza można powiększyć za pomocy specjalnego urządzenia).
 4. Podczas odejścia do snu, musi być, na przykład, wyciszone światło i łagodna kołyskowa.

Trwałość snu noworodka często składa 2-3 godziny.

4

Tryb karmienia

Wcześniej większość dotrzymywali się takiej opinii, że dziecko należy karmić co trzy godziny, nie zależnie od tego czy ono prosi jeść czy nie.

Na dzień dzisiejszy popularne karmienie według potrzeby: dziecka przykładają do piersi albo dają butelkę, jak tylko ono zaczyna płakać. Nawet jeśli to odbywa się za pół godziny po ostatnim posiłku.

Znany pediatra Eugeniusz Komarowski proponuje inne podejście – wolne karmienie. Odpowiednie do tego, dziecko należy karmić według apetytu, nocą też. Nie ma konieczności wytrzymywać wyłącznie przerwy trzy godzinowe. Jednak, bardzo często przykładać dziecko do piersi albo dawać butelkę też nie warto, żeby nie dopuścić przekarmienia. Polecana przerwa – nie mniej 2 godzin. Jeśli dziecko stęskniło się za mamą, można go po prostu przytulić, pokołysać, zaśpiewać kołysankę, dać butelkę z wodą.

Tryb karmienia

Trwałość karmienia, też wariuje się: jedne dzieci zdążają najeść się za 20 minut, inne – za 40.

Przy tym mnóstwo pediatrów zauważają, że jeśli dziecko bardzo długo znajduje się u piersi, na prawdę ono zaspakaja instynkt ssania, a głód zgasił za pierwsze 15-20 minut (za warunków, że u matki wystarcza mleka).

Tryb karmienia noworodka sugeruje 6-7 posiłków za dobę (ale jeszcze raz zauważy, że zapotrzebowania dzieci indywidualne).

Też tryb karmienia zależy od takich czynników, jak waga dziecka i ilości mleka u matki.

5

Tryb spacerów

Nowoczesne pediatry uważają, że dawkować czas spacerów dzieci, nawet malutkich, nie warto: oddychać świeżym powietrzem korzystnie maksymalnie długo (za dobrej pogody).

Zaczynać wychodzić na ulicę polecają z 10 dnia. Oczywiście, nauczyć dziecko przebywać na ulice ważnie stopniowo, szczególnie kiedy chłodno: pierwszy spacer może trwać maksimum 10 minut, drugi – 20, i t.d.

Dobrą alternatywą spacerom na ulice dla noworodka, który cały czas spędza w wózku i jeszcze nie interesuje się czasem otaczającym, jest sen na terasie. Jak już było mówiono, terasa musi być czysta i bezpieczna.

Tryb spacerów

Jednak ważnie wziąć do uwagi, że dzieciom trzeba utrzymywać witamin D. Dla tego, na otwarte części skóry muszą trafiać słoneczne promienie. W pogodę gorącą jest to niebezpiecznie.

6

Procedury higieniczne

Maluchy potrzebują czystości, i zadanie rodziców – zabezpieczyć ją.

 • Po każdym snu dzieci potrzebują, żeby im zmienili pieluch, umyli, posmarowali kremem pod peluszkę, często potrzebują zmiany odzieży. Wszystko to lepiej robić przed karmieniem. Ponieważ u piersi matki dzieci zazwyczaj często zasypiają.
 • Rano noworodkom trzeba umywać się: przecierać twarz, rączki, szyje, płatkami higienicznymi zmoczonymi w ciepłej gotowanej wodzie, przy konieczności – akuratnie czyścić nos, poprzednio zwilżając go kropelkami roztworu z soli.
 • Kąpać dzieci polecają przeprowadzać w czas wieczorowy przed karmieniem i snem.

Procedury higieniczne

Co obnosi się masażu i gimnastyki dla noworodków, robić ich według opinii lekarzy, warto bardzo ostrożnie: łagodnie głaskać rączki, nóżki, plecki, kołowymi ruchami – brzuszek, wkładać paluszek do rączki dziecka, żeby ono ściskało pieść, ostrożnie zginać rączki i nóżki.

Wnioski

Wnioski

Nawet najmniejszym dzieciom jest potrzebny tryb dzienny. Dzięki temu i dziecko i jego rodzina może odpoczywać. Dziecko przyzwyczai się do dyscypliny i organizowania. Rodzice otrzymują możliwość skutecznie planować swój czas, zdążają troszczyć się o dziecku, starszych dzieci i o sobie. Przy tym ważnie rozumieć, że tryb dzienny dziecka w 1 miesiąc i wcześniej tylko zaczyna się kształtować się, i jeśli coś nie udaje się z dokładnością do minuty, nie warto się martwić. Lepiej nabrać się cierpliwości i krok po kroku osiągać tego, żeby tryb dzienny dziecka był komfortowym dla niego, i dla tych kto go otacza.Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Spodobała się instrukcja?

1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz

Podany adres e-mail już jest zarejestrowany. Skorzystaj z Formularza logowania lub wprowadź inny adres e-mail.

Podany login i/lub hasło są nieprawidłowe

Musisz być zalogowany aby móc komentować.