Mnóstwo kolorów, różnorodne kształty, różne warianty złożenia i ozdobienia bukietów przedstawiają możliwość urzeczywistnić dowolną kompozycje. Przy tym absolutnie jakiekolwiek kwiaty mogą stać podstawą dla cudnego bukietu.
Tradycyjnie wyrabiają się bukiety według 2 systemów:
- asymetryczny (wschodni),
- symetryczny (zachodnioeuropejski).
W zachodnioeuropejskim wariancie stwarzają się bukiety: okrągłe, biedermeierowskie,przekątne i trójkątne, a w wariancie wschodnim – asymetryczne bukiety. Tu masz kilka porad, które pomogą zrobić bukiet własnymi rękami.
Zwróć uwagę na świeżość kwiatów
Oczywiście, chce się, że podarowany bukiet stanął długo. Dla tego należy, żeby żywe kwiaty w kompozycji były świeże (dla kwiatów wiosennych ta zasada na 100% odnosi się tulipanów). Najlepiej dla bukietu wybierać na pół otwarte kwiaty i pąki, a jeśli dla kompozycji trzeba będzie dodać pełnych, otwartych kwiatków – to w ilości minimalnej.
Wymyśl konstrukcje bukietu
Bukiet kwiatów na podstawie wymyślonej konstrukcji, która składa się z 3 parametrów: wysokości, szerokości, głębokości. To znaczy, że z samego początku trzeba mniej więcej ujawnić jakiego kształtu i z jakich kwiatów będzie bukiet.
Wybierz podstawę kompozycji
Niech dominantą bukietu będzie ciekawy albo jaskrawy kwiatek (ich może być i 2). Inne kwiatki, gałązki krzaków albo drzew muszą być dodatkami podkreślającymi do podstawowej rośliny. Bardzo dobrze na drugim planie wyglądają dzikie kwiaty.
Śledź za symetrią wzrokową
Jeśli bukiet będzie asymetryczny – należy go wzrokowo przeciwważyć. Na przykład, jeśli po środku albo na dole kompozycji dodać dużych albo ciemnych kwiatów, a jasne umieścić na górze – wyjdzie bardzo organicznie.
Należy zapamiętać zasadę: jasne kolory – wzrokowo robią kompozycję lekką, a ciemne – ciężką (analogicznie, jak duże pąki).
Utwórz bukiet w potrzebnych tonach
Nie wybieraj kwiaty nienaturalnych kolorów, na przykład granatowe, albo pomarańczowe, ponieważ wyglądają one wulgarnie. Żeby z nimi złożyć idealną kompozycję należy mieć delikatny smak i poczucie miary.
Kompozycje należy budować według pojęcia „ciepło” albo „chłodno”, wybierając albo ciepłe kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony), albo chłodne (fioletowy, niebieski, granatowy). Też warto pamiętać, że kompozycja w ciepłych tonach bardzo wyraźna, a w chłodnych działa uspokajająca.
Trzymaj się rytmu kompozycji
Kolejkowanie kształtów, kwiatów i rozmiarów – jest to rytm kompozycji, bez niego bukiet wyjdzie statyczny i monotonny. Wszystkie części muszą dopełniać siebie nawzajem.
Kwiaty w doniczkach
Oddzielnie warto przypomnieć i o wariancie kwiatowej kompozycji w koszyczku – tutaj też można wykazać kreatywność w ozdobieniu. Ale warto pamiętać o zasadzie „złote połączenie” – wszystko, co nad koszyczkiem musi składać 5/8 kompozycji, a 3/8 – odpowiednie przypada na koszyczek.
Można też kupić żywy kwiatek, który nie zwiędnie po maksimum 2 tygodniach. Mnóstwo kobiet oddają przewagę właśnie takiemu prezentu – jak najbardziej racjonalnemu wkładaniu pieniądze. Kupując kwiaty w doniczkach, należy orientować się wyłącznie na gust teko, dla kogo są przeznaczone te kwiaty.
Wnioski
Najlepsze prezenty na jakiekolwiek święto – są to ładne bukiety! Oprócz tego, jeśli nie masz dużo kasy, nawet tanie kwiaty można połączyć w świetny bukiet, korzystając się wyobraźnią i pozytywnymi emocjami.
Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.
Dodaj komentarz